Reklama
Řidičův chleba

Tankovat za pár stovek se nevyplácí. Jízda na výpary může zničit palivový systém auta

Šetřením na nepravém místě a vyjížděním nádrže do sucha si řidiči zadělávají na problémy
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Asi všichni známe někoho, kdo nikdy netankuje plnou nádrž, ale pouze za pár stovek tak, aby většinu času provozu vozidla viděl svítící kontrolku paliva na přístrojem panelu. Záměr některých motoristů tankovat jen za pár stovek je nicméně někdy docela pochopitelný - typicky v krátkém časovém horizontu ušetřit, například udržet si na účtu či v hotovosti dost peněz do příští výplaty nebo do zálohy. Pokud se ale toto chování opakuje pravidelně, měsíc co měsíc, je na místě ptát se, zda to má skutečně smysl. Tankování malého množství paliva přináší vyšší pravděpodobnost poškození palivového systému, což v konečném důsledku bude stát podstatně více, než zdánlivá úspora na právě probíhajícím tankování.

Proč nebýt věčně na suchu?

Ptáte se, co je špatného na tom tankovat za dvě nebo tři stovky? Pokud si jen řidič jen doplňuje nádrž do plné a chybí mu právě palivo za těch 200 Kč, je to nepochybně zcela v pořádku. Rizika poškození palivového systému vznikají tehdy, když se čerpá palivo do prakticky suché nádrže, s níž šofér k čerpací stanici přijel, jak se říká, na výpary. Svítící kontrolka palivové nádrže totiž neindikuje jen málo benzinu či nafty, ale také zvýšené riziko poškození palivového čerpadla.

Je to malý elektromotorek chlazený pomocí paliva, takže k bezproblémové funkčnosti potřebuje více než jen rezervní objem této tekutiny. Právě tak, jako je pro čerpadlo ve studni nanejvýš nežádoucí, aby nasávalo vzduch, totéž platí i pro palivové čerpadlo v autě. Pokud nasaje vzduch z prázdné palivové nádrže, hrozí jeho podstatné poškození a vůbec poškození palivového systému. Můžete si říct, že vzduch přece čerpadlo nasaje jen tehdy, když už v nádrži není vůbec žádné palivo a to se přece nemůže stát. Jenže kdo je zvyklý jezdit na rezervu, není od takové události nikdy daleko. Někdy stačí vyjet strmější kopec a palivo se v nádrži přelije na místo, ze kterého už čerpadlo nedokáže sát.

Kromě výše uvedeného se ve spodních partiích palivové nádrže v průběhu let shromažďují nečistoty, které se při malém objemu tekutého paliva koncentrují a podílejí se na předčasném znehodnocení palivového filtru. S nádrži naplněnou alespoň na polovinu objemu se tyto nečistoty víří a ředí, což představuje pro filtr menší zátěž. Platí také, že prázdná palivová nádrž je zejména při větších teplotních změnách během dne a noci náchylná na kondenzaci vody. Palivový systém má být před vnikáním vody do motoru zabezpečený, problémem ale může být postupně rostoucí koroze některých součástí palivového systému.

Kolik to ještě ujede na hladové oko?

Rozsvícení palivové kontrolky znamená, že auto začíná spotřebovávat rezervní zásobu paliva v nádrži. Velikost rezervy se liší v závislosti na modelu automobilu, obvykle jde o pět až deset litrů paliva. Off-roady a sporťáky mají obvykle větší rezervy než auta do města, ale i podstatně vyšší průměrnou spotřebu paliva, takže nacházet jednoznačnou odpověď na dojezd na otázku, jak daleko auto ještě dojede, „když už to svítí“ není možné.

Rozhodně nelze spoléhat na údaje palubního počítače ohledně kilometrů dojezdu. Tato čísla bývají velmi pesimistická a všechna moderní auta jsou schopná jet ještě dál i potom, co displej zobrazí zlověstnou nulu. Zatímco však například s mazdou nebo s toyotou lze ujet v nouzi "pod nulu" klidně dalších padesát kilometrů, takový peugeot naposledy vydechne klidně po pěti „minusových“. U starších modelů bez počítače se řidič musí spolehnout výhradně na zkušenost s daným typem auta. Sám jsem kdysi míval starý VW Brouk, jehož palivoměr při klesnutí zásoby benzinu pod polovinu už dál ukazoval jen nulu.

Pokud se tedy jednou rozsvítí „hladové oko“, rozhodně by si řidič neměl nechat ujít příležitost natankovat na nejbližší čerpací stanici. I když se ale motorista nesnaží za každou cenu šetřit na provozních nákladech, může se mu stát, například z nepozornosti nebo nedostatku čerpaček v dané oblasti, že mu během jízdy palivo skutečně dojde.

V takovém případě je důležité uvědomit si tuto poruchu a nestartovat znovu auto. Nejen, že ho už většinou nastartovat nelze, ale v horším případě si lze poškodit palivový systém, především čerpadlo, které už saje vzduch. K tomu muselo ostatně dojít už za jízdy, kdy auto začalo nejprve škubat, aby záhy motor definitivně utichl. To, že došlo k vážnějšímu problému, se pozná po doplnění patřičného množství paliva. Že auto „nechytne“ hned je normální - čerpadlo musí nejprve dopravit vyschlým potrubím dostatek benzinu do spalovacího procesu. Jestli se ale nezadaří ani po několikerých pokusech, může řidič pomalu volat odtahovku a střádat na opravu.

Škodí i příliš mnoho štávy

Určitě jste si všimli, že když tankujete palivo a necháte palivovou pistoli v automatickém režimu, po naplnění nádrže cvakne a přestane vypouštět palivo. Pokud ale spoušť stisknete opět, stále můžete do nádrže vlít další pohonné hmoty a to někdy klidně i deset litrů nad rámec udávaného objemu. Ony litry navíc se schovají do přívodního potrubí hrdla a různých vzduchových kapes v komplikovaně tvarovaných nádržích.

Ono zmíněné „cvakání“ čerpací pistole má však dost dobré důvody. V nádrži auta musí totiž vždy zůstat dostatečně velké volné místo a to kvůli tepelné roztažnosti paliva. „Například v zimě při natankování studeného paliva a následném zaparkování ve vyhřáté garáži se může objem paliva klidně o deset až patnáct procent zvětšit a hrozí prasknutí nádrže,“ řekl Autosalonu.tv dobře informovaný zdroj z automobilky Mazda.

Přeplňování nádrže i po prvním cvaknutí tankovací pistole může mít i další negativní důsledky v podobě možného defektu systému odvětrání palivové nádrže. Autorizované servisy podobně jako v případě natankování nesprávného paliva v těchto případech odmítají odpovědnost za následky a řidič si případnou opravu musí hradit sám.
Reklama

Diskuze

debilie čechie kolonie - 06.11.2023 22:55:27
Pichav: nojono,tzv. češi jsou holt národem de-b/ilů.S holým zadkem vstříc světlé budoucnosti nevolníka,ta jejich imaginární dem-okrást-i-je je přivede pod mosty. Hlavně slušně,že jo fialová junto,nechte se de-m/enti okrádat
debilie čechie kolonie - 06.11.2023 22:51:25
Pandrhola: no to byly časy,zlaté.To ještě nebyly ty zlodějské židovské k/ur-v/y tak přemnožrné,jako dnes. Když se holt hospodáři přemnoží potkani a krysy,je nutná důkladná deratizace.Ztráta pudu sebezáchovy a soudnosti vždy znamená přemnožení parazitů

Nové palivo slibuje čištění motoru a návrat na 100 procent původního výkonu. Už se prodává

Nejvíce se jeho účinky projeví u moderních motorů s přímým vstřikem a malým objemem
21.09.2023 10:22
|
21
Reklama

Moderní motory jsou náchylné na usazeniny. Pomůže prevence a hlavně kvalitní palivo

Při tankování se vyplatí vybírat aditivovaná paliva. Řidiči si tak ušetří náklady na dekarbonizaci
04.09.2023 16:40
|
8
Reklama

Euro 7 zdraží nová auta o 50 tisíc korun, spočítali výrobci. Lidé budou platit víc i za palivo

Katalyzátory nově upravených aut spotřebují víc paliva na zahřátí. Paradoxně zdraží i elektromobily
30.05.2023 09:34
|
6

Nafta ještě nekončí. Drží ji nad vodou zájemci o ojetiny, které láká výrazně levnější palivo

Prodeji ojetých dieselů pomáhá pád ceny nafty pod psychologickou hranici 36 Kč za litr
20.03.2023 15:33
|
2

Retro: Škoda 706 RTO dusila cestující a trápila řidiče. Přesto se stala legendou mezi autobusy

Nejlslavnější československý autobus měl archaickou konstrukci, o to víc však v provozu vydržel
02.12.2023 08:20
|
34

Retro: Leninovy sáně alias Moskvič 412 byly podceňovanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům

Auta z moskevských závodů leninského komsomolu měla místy moderní techniku, ale i chronické slabiny
26.11.2023 08:17
|
37
Reklama

Podzimní Retro garáž naznačila rostoucí kvalitu svých aukcí i konec boomu cen socialistických aut

Organizátor Pavel Kočí připravil na výstavišti Lysé zase o něco bohatší menu pro milovníky veteránů
20.11.2023 08:15
|
10

Retro: Škoda Winnetou byla krásná letní stylovka. Švýcarské partyzánštiny se ale v Boleslavi zalekli

Nespokojený švýcarský dealer Škody si postavil vlastní sporťák. U soudruhů se ale se zlou potázal
19.11.2023 09:37
|
3
Reklama
Autosalon TV