Nová norma podle výrobců nemá smysl
Od chvíle, kdy Evropská komise představila cíle normy Euro 7, výrobci aut tvrdí, že přísnější normy, které navrhují nové přísné limity pro emise NOx a pevných částic a od července 2025 také pro emise částic, které nejsou výfukovými plyny, z brzd a pneumatik, jsou zbytečným odváděním času a investic od jejich úsilí o elektrifikaci vozidel. A to vzhledem k tomu, že EK fakticky zakáže prodej nových benzinových a naftových osobních automobilů a dodávek od roku 2035. Výrobci trvají na tom, že norma Euro 6, která vstoupila v platnost v roce 2014 a byla aktualizována v letech 2017 a 2020, už nyní stanoví dostatečně přísné normy emisí znečišťujících látek na světě.
Sigrid de Vriesová, generální ředitelka Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA), které studii zadalo, uvedla: „Návrh normy Euro 7 jednoduše není tou správnou cestou jak dosáhnout výrazného snížení emisí, protože by měl extrémně nízký dopad na životní prostředí při extrémně vysokých nákladech. Většího přínosu pro životní prostředí a zdraví bude dosaženo přechodem na elektrifikaci a zároveň nahrazením starších vozidel na silnicích EU vysoce účinnými modely Euro 6/VI.“
Proti výrobcům ale stojí mocná ekologická lobby. Například Anna Krajinská, manažerka pro emise vozidel a kvalitu ovzduší ve výše zmíněné společnosti T&E, uvedla: „Nezávidíme výrobcům automobilů jejich rekordní zisky, ale tvrzení, že si nemohou dovolit levná řešení znečištění, jsou prostě jen chamtivostí firem. Automobilový průmysl maximalizuje zisky prodejem dražších prémiových vozidel a zároveň předstírá, že pravidla pro znečišťování životního prostředí by způsobila nedostupnost automobilů. Zákonodárci EU musí dát přednost veřejnému zdraví před tím, aby se průmysl zmocnil peněz.“