Zdražení zatím zastropované
Podle oficiálních informací dojde k převedení této změny do praxe v roce 2027, podle českého europoslance za Piráty Mikuláše Peksy by to mohlo být ještě trochu dříve. „Nejprve budou distributoři evidovat objem paliv, která dodávají na trh. Vzhledem k tomu, že množství uhlíku v benzinu je dané, určuje to zároveň, kolik spálením benzínu vznikne oxidu uhličitého. Od roku 2026/7 si pak budou distributoři kupovat tomu odpovídající množství emisních povolenek, jejichž cena je určována tržně, v podstatě formou aukce. De facto se tedy odvíjí od rychlosti dekarbonizace - hodně emisí znamená vysokou poptávku po povolenkách a tedy i jejich cenu, málo emisí znamená nízkou poptávkou a tedy i nízkou cenu,“ uvedl europoslanec Peksa ve svém vyjádření pro Autosalon.tv.
Návrh prošel s menšími ústupky, přičemž tím hlavním je určité zastropování ceny za tunu CO2. Systém obchodu s emisními povolenkami funguje na tržním principu. Čím větší je poptávka, tím je dražší. V případě paliv je ale prozatím dán limit 45 eur za tunu CO2 tak, aby nedošlo ke skokovému zdražení. Při této ceně benzin podraží zhruba o 2,5 Kč/l, nafta na 2,8 Kč/l. Nejlépe na tom bude LPG, které by mohlo kvůli této změně zdražit zhruba o 1,6 Kč/l.
Jak ale připomněl v telefonickém rozhovoru s naší redakcí Ivan Indráček, předseda představenstva SČS - Unie nezávislých petrolejářů, k tomuto navýšení bude pravděpodobně potřeba připočítat ještě DPH. V takovém případě by tedy nafta nakonec mohla zdražit podle dnešního kurzu koruny o 3,4 Kč/l. Indráček zároveň dodal, že v tuto chvíli nemá přesné informace o tom, jak celý systém bude fungovat a co přesně to bude pro čerpací stanice i koncové zákazníky znamenat.