Reklama
Řidičův chleba

EU chce do čtyř let uměle zdražit benzin o 3 Kč. Zpřístupní to vozy na elektřinu, říká europoslanec

Emisní povolenky na paliva budou nějakou dobu zafixované, takže by zdražení nemělo skokově růst
Zdroj: Pixabay

Minulý týden státy EU definitivně schválily změnu systému obchodování s emisními povolenkami (ETS). Do tohoto systému budou nově zahrnuta paliva pro dopravu a vytápění budov. Emisní povolenky si tak budou muset nakupovat distributoři těchto paliv ve výši odpovídající objemu prodané komodity. Pro koncové zákazníky tato změna přinese zvýšení cen o zhruba tři koruny za litr benzinu i nafty. Cílem je vyvinout další tlak na omezování spotřeby a tudíž snižování emisí. 

Zdražení zatím zastropované

Podle oficiálních informací dojde k převedení této změny do praxe v roce 2027, podle českého europoslance za Piráty Mikuláše Peksy by to mohlo být ještě trochu dříve. „Nejprve budou distributoři evidovat objem paliv, která dodávají na trh. Vzhledem k tomu, že množství uhlíku v benzinu je dané, určuje to zároveň, kolik spálením benzínu vznikne oxidu uhličitého. Od roku 2026/7 si pak budou distributoři kupovat tomu odpovídající množství emisních povolenek, jejichž cena je určována tržně, v podstatě formou aukce. De facto se tedy odvíjí od rychlosti dekarbonizace - hodně emisí znamená vysokou poptávku po povolenkách a tedy i jejich cenu, málo emisí znamená nízkou poptávkou a tedy i nízkou cenu,“ uvedl europoslanec Peksa ve svém vyjádření pro Autosalon.tv. 

Návrh prošel s menšími ústupky, přičemž tím hlavním je určité zastropování ceny za tunu CO2. Systém obchodu s emisními povolenkami funguje na tržním principu. Čím větší je poptávka, tím je dražší. V případě paliv je ale prozatím dán limit 45 eur za tunu CO2 tak, aby nedošlo ke skokovému zdražení. Při této ceně benzin podraží zhruba o 2,5 Kč/l, nafta na 2,8 Kč/l. Nejlépe na tom bude LPG, které by mohlo kvůli této změně zdražit zhruba o 1,6 Kč/l. 

Jak ale připomněl v telefonickém rozhovoru s naší redakcí Ivan Indráček, předseda představenstva SČS - Unie nezávislých petrolejářů, k tomuto navýšení bude pravděpodobně potřeba připočítat ještě DPH. V takovém případě by tedy nafta nakonec mohla zdražit podle dnešního kurzu koruny o 3,4 Kč/l. Indráček zároveň dodal, že v tuto chvíli nemá přesné informace o tom, jak celý systém bude fungovat a co přesně to bude pro čerpací stanice i koncové zákazníky znamenat. 

Zpřístupní to elektromobily a vodíkové stanice?

Zdražení paliv by podle europoslance Mikuláše Peksy mělo být pro běžného motoristu v konečném důsledku pozitivní novinkou. „Pro běžného motoristu to přinese novinku v podobě rozšíření a zpřístupnění vozů na elektřinu a nízkoemisní paliva. Polovina z toho, co distributoři pohonných hmot nově zaplatí za povolenky, půjde totiž přímo k domácnostem a malým podnikatelům právě na podporu čisté dopravy (jsou to prostředky nad rámec všech stávajících fondů). Čímž se zároveň otevírá trh pro distributory pohonných hmot, protože se jim může vyplatit provozovat dobíječky nebo vodíkové stanice,“ uvádí ve své odpovědi pro Autosalon.tv. 

I v tomto případě se ale bude téměř určitě opakovat situace, kterou známe už dnes v rámci dotací na zateplení budov nebo solární elektrárny. Nízkopříjmové domácnosti na takto velké a drahé projekty nedosáhnou ani v kombinaci s dotací. Stejně tak nízkopříjmové domácnosti mnohdy provozující ojetiny v ceně pár desítek tisíc budou v rámci tankování klasických paliv dotovat těm movitějším nákup nového elektromobilu, který bude velmi pravděpodobně i v roce 2026/2027 stát více než půl milionu korun. Mnozí si nový automobil zkrátka dovolit nemohou.  

Ivan Indráček, předseda Svazu nezávislých petrolejářů, také vyjádřil pochybnosti o zmiňovaném otevření trhu pro distributory pohonných hmot. Budovat nabíjecí stanice je poměrně drahé, takže dnešní obvyklá praxe je, že majitelé čerpacích stanic pronajmou prostor a na něm postaví dobíjecí stanici některý z velkých distributorů elektřiny, jako je ČEZ nebo PRE. Současně pochybuje o argumentu, že dobíjecí stanice přitáhne více lidí a její majitel vydělá alespoň na prodeji občerstvení. To se podle jeho názoru týká možná velkých dálničních čerpaček, ale spousta těch menších nemá na provoz většího občerstvení prostor. Zmínky o vodíkových stanicích pak považuje za něco, co je mimo realitu. Výstavba kompletní čerpací stanice stojí zhruba dvacet milionů, náklady na vybudování vodíkové plničky, která byla nedávno otevřená na pražském Barrandově, se vyšplhaly na dvojnásobek, přičemž šlo pouze o samotné zařízení pro plnění vodíku. 
Reklama

Diskuze

Bob - 01.05.2023 21:03:06
Ten poslanec , který to prosazuje je ***** a patří do krimu.
Honza - 01.05.2023 20:55:42
Referendum byt nemůže ,to by naše vláda neskutečně prohrála a byly by pro smich,pro smich jsou ostatně už i ted.

Místo dotací na elektromobily podpora spalovacích motorů. Škoda zákazníkům dává 20 tisíc na benzin

Českého trhu se tato akce samozřejmě netýká. Radost mohou mít zájemci ve Spojeném království
21.04.2023 17:24
|
9
Reklama

Američané představili cestovní enduro, které pohání elektřina. Svou silou drtí motorky na benzin

Výrobce elektrických motocyklů Zero rozšířil svou modelovou řadu a představil několik novinek
05.04.2023 07:28
|
17
Reklama

O korunu méně za benzin a žádné fronty. Nová pumpa jde proti dlouhodobě nejlevnější konkurenci

Zmapovali jsme čerpací stanice v Praze a zjišťovali, která z nich nabízí nejdostupnější palivo
28.03.2023 13:30
|
30

Navzdory elektromobilitě má Škoda stavět benzinové motory pro celý svět. Vyvíjí je přímo v Boleslavi

Automobilka přebírá zodpovědnost za pohonné jednotky, které jsou důležité i mimo Evropu
13.03.2023 13:52
|
8

Komentář: Policie ukazovala médiím měření rychlosti na místě, kde se kvůli rychlosti nikdy nebouralo

Média se mohla podívat na měření v rámci akce Speed Marathon do Hornoměcholupské ulice
24.04.2024 07:26
|
2

Benzinové OPC by bylo lepší, přesto bereme plug-in hybridní Astru GSe na milost. Podvozek má skvělý

Sportovní plug-in hybrid potěší výkonem, výbornými jízdními vlastnostmi i spotřebou
21.04.2024 18:39
|
0
Reklama

Udávejte ostatní řidiče a vydělávejte, láká aplikace. Za špatné parkování slibuje dvě stovky

Stačí pořídit fotografii a přes aplikaci ji zaslat úřadům. Ty by pak měli dotyčnému vyplatit odměnu
17.04.2024 14:01
|
9

Zimáky M+S letos přestávají být z pohledu EU zimními pneumatikami. Řidiči se mohou dostat do potíží

Jedna věc je ale obecná regulace, jiná přístup členských států. V ČR se proto nic nemění
15.04.2024 14:00
|
6
Reklama
Autosalon TV