Stovky hodin trápení
Vývoj pohonné jednotky v globálním měřítku samozřejmě není nic jednoduchého. Už jen proto, že motory musí v různých zemích splňovat různé parametry. Pro představu, celkem existuje 1844 variant motorů EA 211, které se objeví v pěti milionech koncernových vozů za rok napříč střední a jižní Amerikou, Afrikou, Evropou, Asií i Austrálií a Oceánií. Naše první kroky proto vedou přímo do vývojového oddělení motorů.
„Největší výzvou je pro nás fakt, že musíme držet tuto řadu motorů pro národní specifika ve všech zemích, kde se vozy s nimi prodávají. Proto tu ročně postavíme 200 prototypových jednotek, které poté testujeme, následně rozebíráme a analyzujeme,“ říká šéf vývoje motorů Karel Franc.
Je obvyklé, že každý motor stráví na „brzdě“ (stav simulující zátěž motoru, pozn. red.) od 300 do 850 hodin provozu. A neprochází přitom úplně standardním chováním. „Pokud jde o 300hodinovou zkoušku, tak motor po celou dobu běží na plný výkon. Je to podobné, jako byste jeli po německé dálnici v kuse 180 km/h a objeli přitom celý svět,“ vysvětluje Franc. Motory se ale zkouší i ve vozech, kde s nimi testovací jezdci ujedou 100 tisíc kilometrů. Pak se zkoumá opotřebení jednotlivých dílů. Pokud jde všechno dobře, je opotřebení obvykle mikroskopické.
Vývoj probíhá neustále a tak se inženýrům daří průběžně pohonné jednotky optimalizovat. Třeba tím, že vylepšují chlazení hlavy válců. Zatímco generace EA 111 ještě vůbec žádné neměla, EA 211 byla částečně a EA 211 EVO kompletně chlazená. To zlepšuje účinnost pohonné jednotky. Optimalizovaly se ale například i klikové hřídele, u kterých se snižovala hmotnost, což přineslo zvýšení výkonu. Stejně tak se už pracuje na optimalizaci vedlejších agregátů, to v případě mild-hybridního systému.
Ve zkušebnách je k dispozici celkem 15 motorových brzd a jedna speciálně rezervovaná pro závodní speciály. Škoda tu totiž vyvíjí i pro rallye upravenou Škodu Fabia Rally2, která aktuálně patří mezi nejžádanější vozy ve své kategorii.
„Máme dva typy zkoušek. Testujeme životnost samotného motoru, děláme i funkční zkoušky zaměřené na jednotlivé komponenty. Dokážeme nasimulovat jakoukoliv zátěž,“ ukazuje nám jeden ze stavů Ondřej Dostál, šéf zkušebny motorů.