Reklama
Nová auta

Navzdory elektromobilitě má Škoda stavět benzinové motory pro celý svět. Vyvíjí je přímo v Boleslavi

Automobilka přebírá zodpovědnost za pohonné jednotky, které jsou důležité i mimo Evropu
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Může se zdát, že pokud projde evropský plán na zákaz spalovacích motorů v nových vozech po roce 2035, bude to znamenat jejich konec. To ovšem není pravda, protože v řadě zemí se budou taková auta prodávat dál. Podle všeho by měla přitom řada z nich jezdit s pohonnou jednotkou, kterou vyvinuli motoráři z Mladé Boleslavi. Škoda totiž nově převzala v rámci koncernu odpovědnost za přeplňované benzinové jednotky TSI řady EA 211, které koncern používá napříč svým obrovským modelovým spektrem různých značek. Na to, jak se motory vyvíjí, jsme se byli podívat přímo v centru dění – mladoboleslavské Česaně.

Desítky nových míst

Už nyní je Škodovka v rámci koncernu Volkswagen zodpovědná za vývoj podvozkové platformy MQB A0, která se objevuje u malých vozů na nejrůznějších světadílech. Stejně tak už jen tady probíhá vývoj motoru EA 211 MPI, tedy atmosférické benzinové jednotky. Postupné svěření kompetencí za přeplňovaný EA 211 TSI je i tak velký krok.

„Dává smysl, aby vývoj motorů probíhal na jednom místě,“ vítá nás v Česaně Martin Hrdlička, šéf vývoje podvozků a agregátů Škody. „Potřebujeme ale sehnat mnoho nových lidí. Nejde jen o strojaře, ale i mechatroniky, chemiky, konstruktéry, projektové manažery a další,“ dodává s tím, že bude potřeba najmout zhruba 150 nových lidí.

Jen pro zajímavost, Škoda nyní globálně nezodpovídá jen za motory a platformu. Už nyní zásobuje celý koncern třeba bubnovými brzdami. „A není to žádná zastaralá věc, bubnové brzdy používá například řada dnešních elektromobilů. My jsme hrdí na to, že vozy v celém koncernu Volkswagen je mají právě od nás,“ říká Hrdlička.

Stovky hodin trápení

Vývoj pohonné jednotky v globálním měřítku samozřejmě není nic jednoduchého. Už jen proto, že motory musí v různých zemích splňovat různé parametry. Pro představu, celkem existuje 1844 variant motorů EA 211, které se objeví v pěti milionech koncernových vozů za rok napříč střední a jižní Amerikou, Afrikou, Evropou, Asií i Austrálií a Oceánií. Naše první kroky proto vedou přímo do vývojového oddělení motorů.

„Největší výzvou je pro nás fakt, že musíme držet tuto řadu motorů pro národní specifika ve všech zemích, kde se vozy s nimi prodávají. Proto tu ročně postavíme 200 prototypových jednotek, které poté testujeme, následně rozebíráme a analyzujeme,“ říká šéf vývoje motorů Karel Franc.

Je obvyklé, že každý motor stráví na „brzdě“ (stav simulující zátěž motoru, pozn. red.) od 300 do 850 hodin provozu. A neprochází přitom úplně standardním chováním. „Pokud jde o 300hodinovou zkoušku, tak motor po celou dobu běží na plný výkon. Je to podobné, jako byste jeli po německé dálnici v kuse 180 km/h a objeli přitom celý svět,“ vysvětluje Franc. Motory se ale zkouší i ve vozech, kde s nimi testovací jezdci ujedou 100 tisíc kilometrů. Pak se zkoumá opotřebení jednotlivých dílů. Pokud jde všechno dobře, je opotřebení obvykle mikroskopické.

Vývoj probíhá neustále a tak se inženýrům daří průběžně pohonné jednotky optimalizovat. Třeba tím, že vylepšují chlazení hlavy válců. Zatímco generace EA 111 ještě vůbec žádné neměla, EA 211 byla částečně a EA 211 EVO kompletně chlazená. To zlepšuje účinnost pohonné jednotky. Optimalizovaly se ale například i klikové hřídele, u kterých se snižovala hmotnost, což přineslo zvýšení výkonu. Stejně tak se už pracuje na optimalizaci vedlejších agregátů, to v případě mild-hybridního systému.

Ve zkušebnách je k dispozici celkem 15 motorových brzd a jedna speciálně rezervovaná pro závodní speciály. Škoda tu totiž vyvíjí i pro rallye upravenou Škodu Fabia Rally2, která aktuálně patří mezi nejžádanější vozy ve své kategorii.

„Máme dva typy zkoušek. Testujeme životnost samotného motoru, děláme i funkční zkoušky zaměřené na jednotlivé komponenty. Dokážeme nasimulovat jakoukoliv zátěž,“ ukazuje nám jeden ze stavů Ondřej Dostál, šéf zkušebny motorů.

Převodovky nemíří do důchodu

V Česaně umí otestovat všechno, zkouší tu i řídící jednotky, u kterých je ale možné zaměřit se víc na virtuální testy. Díky výkonným počítačům lze ve virtuálním prostředí nasimulovat chování jednotlivých komponent motorů a pak už jen „učit“ řídící jednotku, jak se má chovat.

Spalovacím motorům musí vždy sekundovat převodovky, ať už jde o manuální nebo automatické. Ty v Česaně také zkoušejí a vyvíjejí. Rozhodně to není tak, že je jejich vývoj mrtvý, protože s příchodem elektromobility nebudou potřeba. Možná se do pozadí dostanou manuální převodovky, automaty budou ale stále žádané.

Proto jdeme ještě na moment právě do zkušebny převodovek. Z velké místnosti se ozývá rytmický klapot, to robotická ruka neustále řadí tam a zpět. Testují tu, jak velké opotřebení mechanika zvládá. I převodovka musí projít testem, který nasimuluje ujetí 100 kilometrů. V Česaně pak navíc mají unikátní stav, který byste nenašli v žádném jiném vývojovém středisku koncernu. Simuluje zatížení převodovky a pomáhá s nastavením geometrie zubů převodů. Někdy stačí jen miniaturní změna například k tomu, aby byla převodovka o něco tišší.

I když by se mohlo zdát, že Škodovka převzala zodpovědnost za něco, co čeká útlum, není tomu tak. Naopak, má nyní šanci stát se světovým lídrem ve vývoji moderních spalovacích aut, která budou po světě jezdit ještě dlouho. "Česko patří spolu se Slovenskem mezi největší automotive producenty na světě. Všechno, co se v příštích letech stane, ucítíme třikrát silněji než Němci," varuje Hrdlička, když se s námi loučí v horním patře budovy, kde je neobvykle pěkný výhled na mladoboleslavský hrad.
Reklama

Diskuze

Veritas - 17.03.2023 19:28:02
Jakube,ty nevzdělaná osobo. Tam všude už vládne Toyota. Kvalitní a spolehlivé auta. Na ubohou škodnou není opravdu nikdo,ale opravdu nikdo zvědavý.
Jakub90 - 17.03.2023 11:09:47
Naopak do budoucna je to stále dobrá pozice, protože jsou trhy, kde spalováky neodepsali, takže je pořád prostor o prodej mimo EU, zejména Jižní Amerika, Jihovýchodní Asie, Afrika apod.

Škoda Kamiq Monte Carlo na silnici i šotolině a Yamaha R7 na okruhu. Nový Autosalon je připraven

Premiérový díl nabídne také test Peugeotu 408 GT i nejžhavější novinky z e-Salonu 2022
05.12.2022 17:32
|
1
Reklama

Rady před koupí nadupaného SUV Škoda Kodiaq RS i test UTV čtyřkolky od bývalého jezdce Moto GP

Premiérový Autosalon vyzkouší už ve středu také demoliční bagr o váze 64 tun
31.10.2022 09:40
|
1
Reklama

Strážníky postávající u přechodů má nahradit pojízdný semafor. S vývojem pomohla Škoda nebo ČVUT

Robot se jmenuje IPA2X, vypadá jak pojízdný semafor a v Itálii si už vyzkoušel reálný provoz
25.10.2022 13:30
|
2

Komentář: Vstup Porsche na burzu ukázal paradox akciových trhů. Škoda teď vypadá jako bezcenná značka

Porsche na burze zaujalo investory natolik, že má aktuálně větší hodnotu než celý koncern VW
06.10.2022 13:22
|
4

Tyden v autech: Poprvé za volantem Renaultu 5, test dětských sedaček i 30 let Škody Felicia

Také jsme se podívali na zoubek Nissanu Qashqai, který se v nové generaci snaží o návrat do Evropy
27.10.2024 07:55
|
0

Ikona je zpět v plné parádě. Elektrický Renault 5 poutá pozornost okolí, navíc skvěle jezdí

Slibuje dojezd přes 400 km i rychlé nabíjení. Místa na zadních sedadlech ale není na rozdávání
25.10.2024 11:54
|
4
Reklama

Velký test dětských autosedaček vyhrálo Thule. Dobře dopadlo s otočnou základnou i bez ní

Německý ADAC uspořádal pravidelný test sedaček. Dařilo se i značkám Britax a Maxi-Cosi
24.10.2024 14:30
|
3

Prodeje elektromobilů nezpomalují. Naopak, v září ve světě vyletěly o třetinu. Může za to Čína

Zatímco Evropa je nyní k autům do zásuvky vlažná, Číňané mají další měsíc s milionovými čísly
22.10.2024 16:00
|
1
Reklama
Autosalon TV