Brzdíte díky Jablonci
Brzdy mají v Jablonci nad Nisou dlouhou tradici. Národní podnik Autobrzdy tu vznikl už v roce 1952, přesně před 70 lety. Díly tedy odsud putovaly do drtivé většiny aut, které mohli lidé tehdy potkat na socialistických silnicích. Vznikly tu i brzdy pro Škodu Favorit, která se stala klíčovým automobilem v přechodu mladoboleslavské automobilky do kapitalismu a v podstatě ji zachránila. A přežila i místní fabrika, ze které je nyní pod křídly nadnárodního gigantu ZF největší výrobce brzd v Evropě a pro ZF zároveň nejdůležitější továrna tohoto druhu v jeho síti. Výsledkem toho je, že místní brzdy najdete v autech po celém světě, ať už jde o vozy koncernu Volkswagen, automobilky BMW včetně Rolls-Royce, nebo Mercedesu, Fordu, Kia, Hyundai, Renault, Dacia a dalších. Zjednodušeně řečeno, pokud máte auto, je velká pravděpodobnost, že ho zabrzdíte díky třmenům z Jablonce.
Aby byla poptávka po místních brzdách uspokojitelná, musí jet továrna v opravdu vysokém nasazení. Mají tu přes tisíc zaměstnanců a 60 robotů. „Používáme i takzvané koboty,“ vede nás halou ředitel jablonecké továrny Tomáš Janeček. Když vidí trochu nechápavý výraz, vysvětlí: „To je robot, který pozná přítomnost zaměstnance. Pokud u něj nikdo není, pracuje normální rychlostí, pokud se přiblíží člověk, zpomalí. V případě hrozícího střetu se pak úplně zastaví. Tím zabrání zranění.“ Výroba je tak podle něj efektivnější.
Lidé tu pracují obvykle ve čtyřech směnách, někde stačí tři, méně ale ne. Brzdy už přijíždí do továrny jako odlitek, který se za 12 sekund obrobí a dalších 18 sekund probíhá montáž. Od vstupu na výstup je cesta delší, ale i tak musí místní továrna šlapat jako nejpřesnější švýcarské hodinky. „Nemáme velké sklady, ale to nevadí, nechceme si držet větší zásobu. Tu máme vždy jen na tři hodiny výroby,“ popisuje Janeček. Příliv a odliv kamionů se tu tak prakticky nezastaví. A platí to i v době, kdy se výrobci automobilů potýkají s problémy.
„Plánování bylo silnou stránkou automobilového průmyslu. Automobilky totiž věděly, co chtějí vyrobit a kolik toho chtějí vyrobit. S nástupem koronaviru a světového nedostatku čipů se to změnilo. Nyní vědí, co by chtěly vyrobit, ale nevědí, jestli to vyrobí. To vnáší trochu chaosu i do našeho plánování,“ říká ředitel. Továrna je ale schopná celkem pružně reagovat na změny v poptávce a upravovat výrobu i v rámci jednoho dne. A to i přesto, že obvykle mají automobilky plán minimálně na půl roku dopředu.