Reklama
Nová auta

V Česku vyrábí elektroniku pro Mercedesy i Maserati. V Klášterci nad Ohří nabízí zajímavou práci

ZF v západních Čechách umí 800V techniku pro elektromobily. Chybí mu ale kvalifikovaní pracovníci
Zdroj: Tiskový servis ZF

ZF patří k největším světovým producentům automobilových dílů, v Česku má hned 11 poboček, ať už jde o továrny nebo vývojová centra. Jedna z fabrik sídlící v Klášterci nad Ohří se za poslední tři roky výrazně rozrostla a nyní patří mezi nejdůležitější produkční místa celého koncernu. Vyrábí se zde totiž výkonová elektronika pro elektromobily, po které raketovým tempem roste poptávka. Zájem je tak velký, že nyní budou lidé z Klášterce zaučovat další zaměstnance ZF v zahraničí. Autosalon se byl v v kláštereckém ZF podívat, aby zjistil, jak se tam pracuje.

Klid a zeleň

Továrna ZF sídlí na kraji Klášterce. Zvenčí ji obklopuje zeleň, uvnitř je zase velmi čisto a ticho. Velký komplex má rozlohu devět tisíc metrů čtverečních. Tedy trojnásobnou oproti tomu, jak velký byl až do roku 2019. Z továrny, která chrlila jednoduchou elektroniku, jako byly kabelové svazky, spínače pod okénka nebo na otvírání víka kufru, se stala velmi důležitá produkce výkonové elektroniky. ZF tu investovalo 3,3 miliardy korun, z toho 300 milionů šlo do budovy a zbytek na nové výrobní linky.

„Situace se za poslední tři roky radikálně změnila. Máme tu teď výrobní linku, která je dlouhá 75 metrů. Zároveň je tu ale obrovský podíl automatizace, na lince tak pracuje osm operátorů a okolo nich se pohybuje 10 až 15 techniků, kteří linku obsluhují,“ říká manažer výroby Jaroslav Marek s tím, že v Klášterci pracuje na 600 lidí. Dřív byla většina z nich takzvaně přímý personál, tedy ti přímo ve výrobě, dnes je to půl na půl.

„Zažili jsme obrovský skok. Současný obrat je 33krát vyšší než v roce 2019. V podstatě za 10 až 12 dní máme hotovo to, co dříve za celý rok. I proto neustále sháníme nové lidi,“ dodává Marek.

BMW, Mercedes i Maserati

Aktuálně se v Klášterci na Ohří vyrábí výkonová elektronika pro elektromobily. ZF dodává například Mercedesu, pro který tady vyrobí měnič, jenž pak putuje do produkce elektromotorů v Německu nebo Srbsku. Pak se pohon pošle do Mercedesu, který ho osadí do svých modelů do zásuvky. Komponenty z Klášterce najdeme v modelech EQC, EQA a EQB.

Teď do výroby nabíhá i další zajímavá produkce. „Připravujeme výkonovou elektroniku pro vozy BMW, v tomto případě ale půjde o plug-iny a mild-hybridy. Bude to tedy trochu jiné než v případě plně elektrických aut. Pro BMW se budou naše měniče integrovat přímo do převodovky. Objeví se v kompletním portfoliu jejich aut,“ dodává Marek.

Klášterecká fabrika je navíc schopná dodávat své výrobky přímo do automobilek. Takovým způsobem připravují pro budoucí elektrické Maserati 800V výkonovou elektroniku. S tak vysokým napětím v palubní síti jezdí zatím jen pár vozů, jde například o sourozence Hyundai Ioniq 5 a Kiu EV6 nebo Porsche Taycan. Bude se ale objevovat stále častěji, a tak mají v Klášterci o práci postaráno. „Kromě toho dodáváme koncernu Volkswagen ještě parkšpéru, jak se říká. Jde zjednodušeně řečeno o brzdící mechanismus pro automatické převodovky. Objevuje se ve všech značkách napříč koncernem,“ vypočítává manažer výroby.

Chybí odborníci

Továrnou vede prosklená chodba, kterou můžeme pozorovat část produkce, aniž bychom se museli převléknout do pláště, zahalit vlasy a případně vousy do síťky a zbavit se statické elektřiny. Elektronika je totiž nesmírně citlivá. Je to ale i výhoda pro zaměstnance, kteří se nemusí bát, že by pracovali ve špatných podmínkách, jako je třeba nadměrný hluk, prach nebo vysoká teplota.

„Před čtyřmi lety jsme měli v celé továrně 18 mechaniků-seřižovačů, teď jich tu je asi 70. Je tedy jasné, že neustále potřebujeme nové zaměstnance. V našem regionu je problém hlavně s kvalifikovanou pracovní sílou. Když jdou lidé studovat do Plzně nebo do Prahy, už se jim moc nechce vracet do Ústeckého kraje. Ale myslím si, že máme co nabídnout a nejsou to jenom obvyklé zaměstnanecké benefity,“ podotýká Jaroslav Marek.

Na mysli má i fakt, že klášterecká továrna ZF má v oblasti silové elektroniky své know how. To teď bude potřeba poslat dál, protože se s poptávkou rozšiřuje výroba tohoto druhu i v Srbsku a později také pro americký trh v Mexiku. Bude tak potřeba vyslat zaměstnance, aby pomohli s náběhem výroby tamním pobočkám. Mimochodem, aktuálně je v Klášterci nad Ohří otevřeno přes 30 volných pracovních pozic z nejrůznějších odvětví. Jejich nabídku najdete zde.

Jak se v Klášterci nad Ohří pracuje se můžete podívat na následujícím videu:
Reklama

Diskuze

Honza Horák - 27.07.2022 04:50:21
Kdyby byla aspon z poloviny pravda o tom co zde rika pan MAREK. Problem je ale ten ze kdo by zde delal za nějakých 17 tisíc čistého kdyz nas dali z 12 hodinové směny na 8 hodinové. A jak rekl pan MAREK ze o praci postaráno, nevim kdyz vetce neni material
Hena - 14.07.2022 07:20:50
Více takových.

Toyota a Subaru svolávají své elektromobily. Hrozí, že by jim mohla za jízdy upadnout kola

Svolávací akce se týká 5300 kusů nových modelů Subaru Solterra a Toyot bZ4X
24.06.2022 10:47
|
0
Reklama

Škodovka zahájila výrobu baterií pro elektromobily. Bude jimi zásobovat celý koncern

Navštívili jsme novou fabriku, která dokáže vyrobit jednu baterií za minutu
17.05.2022 20:19
|
0
Reklama

Pozor na ojeté elektromobily. Může u nich hrozit požár od poškozené baterie

Před nákupem auta do zásuvky z druhé ruky prověřte, jestli není po havárii
04.05.2022 10:52
|
0

Češi elektromobily obecně nemají rádi. Jejich myšlení se ale začíná i kvůli ojetinám měnit

V Česku ke konci března jezdilo skoro 11 tisíc aut do zásuvky. Pětina z nich jsou původem ojetiny
02.05.2022 14:05
|
7

Evropským autem roku je Renault Scenic. Ve finále porazil BMW řady 5 i vůz čínské značky

Finále přineslo velmi těsný souboj mezi BMW 5 a Renaultem Scenic. BYD dostal body v Irsku
26.02.2024 08:21
|
4

Poprvé za volantem Volva EX30. Nízká cena je K.O. soupeřům, nabízí za ni komfort i rychlost

Použitých eko materiálů je na palubě možná až moc, někdy to nevypadá úplně hezky
22.02.2024 09:54
|
7
Reklama

Aditiva sami nedolévejte, hotová paliva jsou lepší, říká v rozhovoru expertka na pohonné hmoty

V zimě může dojít k problémům i kvůli AdBlue, to totiž zamrzá už při -11 stupních Celsia
21.02.2024 13:51
|
28

Škoda Superb má nové ceny. Kombi i litfback se nyní vejdou pod milion

Mladá Boleslav rozšířila ceník Superbu o variantu s karoserií typu liftback, přidala motory
20.02.2024 13:42
|
0
Reklama
Autosalon TV