Reklama
Nová auta

Evropským autem roku 2022 je Kia EV6. Porazila pět elektromobilů včetně Škody Enyaq

Celkem se finále účastnilo sedm automobilů. Jen Peugeot 308 ale není elektromobilem
Zdroj: Tiskový servis Kia

Anketa o Evropské auto roku má nového vítěze. Stal se jím elektromobil Kia EV6, který porazil dalších pět aut do zásuvky a také francouzský hatchback nižší střední třídy Peugeot 308. Model dostal celkem 279 bodů. Na druhém místě se umístil Renault Mégane E-Tech (265 bod), třetí je Hyundai Ioniq 5 (261 bodů).

Ve finále o titul bojovalo hned sedm vozů. Šlo o elektromobily Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Renault Mégane E-TechŠkodu Enyaq iV. Jediným vozem se spalovacím motorem byl Peugeot 308.

Změna na poslední chvíli

Evropské auto roku volí porota složená z 61 motoristických novinářů z 23 evropských zemí. Letos ale přišla změna. Hlasy dvou ruských porotců nebyly ve finále započítány. Důvodem byl vpád Ruska na území Ukrajiny. Dotčení porotci ale v porotě dál zůstávají. Jak jsme před několika hodinami psali, navrhli navíc své dočasné odvolání sami. Česká republika má v porotě jediného novináře, jde o Jiřího Duchoně, šéfredaktora magazínu Automobil.

Jiří Duchoň okomentoval výsledky ankety exkluzivně pro web Autosalon.TV. V následujícím boxu ho přinášíme v plném znění:

Komentář Jiřího Duchoně, porotce COTY

Letošní sestava sedmi finalistů byla překvapením pro každého z nás v porotě: že šest ze sedmi finalistů bude elektrických, to asi nikdo nečekal. Určitě nás ale nelze nařknout z nějaké „hromadné elektrofilie“, loni byl totiž poměr přesně opačný, když se ve finále objevil pouze jediný elektromobil. Jinak to ale nejde, jsme zkrátka šedesátka nezávislých profesionálů a někdo nemůže vědět, jak to dopadne.

Volba v prvním kole je totiž anonymní, porotci zašlou seznam svých sedmi favoritů, těm se dělají čárky a sedm nejúspěšnějších postoupí do finále. V kole druhém pak porotci musí mezi sedmičku finalistů rozdělit svých 25 bodů a každého z nich okomentovat, což je veřejné a trvale umístěné na stránkách organizace COTY. Je to transparentní a léty cizelovaná praxe: vždyť Vůz roku (Car of the Year) se volí bez přerušení už od roku 1963.

Pohled na sedmičku finalistů je zajímavý i z jiných pohledů. Například v ní chybí jediný automobil německé výroby! Dva z nich ale stojí na platformě MEB od VW Group. Co se zemí původu týče, po dvou typech mají Jižní Korea a Francie, po jednom pak USA, Španělsko a Česká republika. Letos jsem hlasoval především pro technickou vyspělost, novátorství a využitelnost v každodenním provozu, proto jsem nejvýše hodnotil typ Kia EV6.
Reklama

Diskuze

Pepa - 28.02.2022 21:21:13
Hloupá propaganda něčeho co si obyčejný člověk nemůže a rozumný člověk nekoupí. Toto odvětví automobilismu je obrovský finanční propadák, který zaplatí všichni občané ze svých daní díky dotacím pro podnikatele a na obměnu služebních aut pro státní zprávu.
Tom T - 28.02.2022 18:31:37
auto roku před 10 lety vždy znamenalo něco nového a částečně pokrokového. Dnes to je jen vata a splnění politického zadání. Kolik kupců to asi najde ??? možná dvacetinu těch co by jinak koupili klasiku. Bez dotace či pokroucení trhu neprodejné

Test DS4 Cross Rivoli: Má šmrnc i kvalitu. Je to adept na nejlepší auto roku

Otestovali jsme verzi s benzinovým motorem 1.2 PureTech a osmistupňovým automatem
27.01.2022 11:54
|
5
Reklama

Ženy budou potřetí vybírat své vlastní auto roku. O titul se utká 24 nominovaných vozů

Porota je složena z 14 novinářek a ženských osobností. Je mezi nimi i Tereza z Autosalonu
14.01.2022 13:43
|
2

Škoda Enyaq se dostala do finále evropského auta roku. Téměř všichni kandidáti jsou do zásuvky

Mladoboleslavský elektromobil se o titul utká s auty značek Ford, Kia, nebo třeba Peugeot
29.11.2021 16:04
|
4

Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0

Takhle teď budou vypadat všechny vozy značky Alfa Romeo. Milano je její první model do zásuvky

K mání budou hned dvě výkonnostní varianty elektrického pohonu i hybrid s tříválcem
11.04.2024 10:04
|
0
Reklama

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
09.04.2024 14:00
|
8

Elektromobilem z Prahy do Stockholmu a zpět. Kia EV9 nás zahrnula komfortem, nabíječky stresem

Ano, autem na baterky lze dojet hodně daleko. Ale chce to trpělivost a nadšení pro věc
08.04.2024 14:00
|
14
Reklama
Autosalon TV