Jak to všechno začalo
O vzniku Škody Favorit rozhodla československá vláda oficiálně v listopadu 1982 a jako obvykle stanovila šibeniční termíny – vůz se měl začít vyrábět po celozávodní dovolené 1988. Automobilky se nikdo neptal, vládní komise oslovila Petra Hrdličku, vedoucího automobilového výzkumáku ÚVMV se zkušenostmi ze Škodovky a ten dokázal nemožné: 1. března 1983 se pustil s 600členým týmem do práce, ještě v březnu se na ženevském autosalonu domluvil s italským stylistou Bertonem a za pár týdnů dostal pětinovou maketu nového vozu. V červnu podepsal s karosárnou smlouvu a za pouhé dva roky stvořil zcela nový model (nesrovnatelně lépe financovaná vývojová oddělení západních automobilek na totéž potřebovala čtyři roky), z toho samotný vznik funkčního auta trval pouhý rok; zbytek zabraly zkoušky a dokumentace.
Vůz musel vzniknout za každou cenu, proto komunistický režim povolil rozsáhlé spolupráce s firmami zpoza železné opony. S vývojem pomohly mj. Porsche, Boge, Fichtel & Sachs a samozřejmě Bertone. Podařilo se zmobilizovat i subdodavatele, aby většinu dílů dokázali vyrobit doma a levněji. I proto se náklady na vývoj vešly do 207 milionů a výroba jednoho auta do 36 500 Kčs.
Hlavním cílem byl model na úrovni konkurence. Vývojáři porovnávali podvozek s Golfem II, komfort s Peugeotem 205 a dynamiku s Escortem. Podle testů, provedených firmou Porsche, bylo cíle dosaženo a kvality budoucí škodovky sehrály rozhodující roli při námluvách s Volkswagenem. Šlo i o úspory. Favorit byl proti Škodě 120 o 40 cm kratší, o metrák lehčí a karoserie sestávala z 227 výlisků proti 405. Svařovalo se 3 600 bodů, tedy o čtvrtinu méně. Tři čtvrtiny navíc zvládli roboti.
Nový motor OHC typu 790 se bohužel nestačil dokončit, proto došlo na modernizaci hliníkové třináctistovky OHV z typu 742. Litinovou hlavu nahradila osmikanálová hliníková, lehčí bimetalové písty se skládanými pístními kroužky lépe stíraly. Sací potrubí dostalo vodní plášť, ventily zase přípravu na bezolovnatý benzín. Zavěšení motoru na třetí, tzv. reakční vzpěře, vyvinulo Porsche a poté jej převzal jako inovativní prvek i Volkswagen. Motor Písek dodal licenční karburátor Pierburg s elektronickou přívěrou, PAL Magneton Kroměříž zase tranzistorové zapalování. Motor byl připraven na Euro 1 (1993) a katalyzátor.
V červnu 1984 byl hotový prototyp, jen minimálně odlišný od série (víko kufru pouze k nárazníku, oblejší světlomety, odlišné výplně dveří), následující měsíc se rozjely prototypové, v lednu 1985 pak oborové, zkoušky. V červnu byl podle plánu dokončen vývoj a schválena dokumentace. Příprava výroby stála téměř šest miliard československých korun, za něž se mj. postavila nová montážní hala a nakoupili roboti.
Začalo vyjednávání s 560 subdodavateli, což většině z nich přineslo nutnost rozsáhlých investic. Liberecký Plastimat, výrobce nárazníků, nakoupil nové technologie, podobně i Chemopetrol Litvínov, který mu dodával plasty. Jedním z mála bezproblémových partnerů byl Sklotas Řetenice, který tehdy dodával mj. Fiatu. Pro Favorit chystal i bronzově a šedě tónovaná okna, ta se však do nabídky nedostala.