Okrajový přínos životnímu prostředí
ACEA ve své zprávě uvedla, že nejpřísnější scénář Euro 7 přinese do roku 2030 dodatečné snížení emisí NOx pouze o čtyři procenta u osobních automobilů a o dvě procenta u dodávek a těžkých nákladních vozidel, zatímco u autobusů bude dopad nulový.
„Masivní investice do normy Euro 7 by přinesly pouze okrajový přínos pro životní prostředí, avšak výrobci by přesměrovali značné technické a finanční zdroje z elektrifikace a bezemisních vozidel zpět na spalovací motor. To v konečném důsledku představuje velké riziko zpomalení přechodu ke klimatické neutralitě,“ tvrdí ACEA.
S tím souhlasí třeba konzultant společnosti Arval pro elektromobilitu Tomáš Kadeřábek: „Čistou mobilitu aktivně podporujeme. Potřeba vývoje nových technologií u vozů se spalovacími motory, jak předpokládá norma Euro 7, povede k dalšímu omezení nabídky vozidel pro běžné zákazníky a delším dodacím lhůtám, jak jsme viděli v loňském roce. Nové předpisy také mohou v důsledku znamenat převod finančních a technologických zdrojů od elektromobility zpět ke spalovacím motorům. To bude potenciálně rozmach elektrovozů a potažmo dobíjecí infrastruktury zpomalovat. Pokud má nová norma snížit emise oxidů dusíku do roku 2030 jen o další čtyři procenta, je třeba se zamyslet nad tím, zda budou finanční prostředky automobilek k jejímu splnění vynakládány účelně a zda není lepší je investovat rovnou do elektrických vozidel.“
Návrh nových emisních limitů byl zveřejněn 10. listopadu a v jaké podobě bude schválen, zatím není jisté. Emise NOx se u naftových motorů snižují z 80 na 60 mg/km, u benzinových zůstávají stejné na úrovni 60 mg. Zpřísňuje se ale měření při startech se studeným motorem. Dodatečné investice by kvůli tomu zdražily především menší auta. Výrobcům by se také mnohdy nevyplatilo některé vozy znovu homologovat, takže by se o to víc zúžila nabídka nových cenově dostupnějších aut.