Reklama
Nová auta

Elektromobil nabíjený z české zásuvky moc ekologický není. Naftovému autu se vyrovná až za sedm let

Precizní výpočet zahrnuje výrobu auta či jeho servis a zohledňuje i energetický mix dané země
Zdroj: Škoda Auto

Skutečný ekologický přínos elektromobilů je mezi tábory zastánců spalovacích motorů a aut do zásuvky hojně diskutované téma. Spory o tom, jak ekologicky náročné je vyrobit baterii a jaké emise vznikají při výrobě elektřiny potřebné k dobíjení, ale "od stolu" či lépe řečeno od klávesnice při diskuzi na sociálních sítích nikdo objektivně nerozsoudí. Je totiž potřeba znát poměrně detailní fakta a neopakovat stále dokola zažité stereotypy a často i mýty, ať už z jedné, či druhé strany.

Nyní je ale od konsorcia Green NCAP nově k dispozici velmi precizní analýza životního cyklu auta (LCA - Life Cycle Assessment), která umožňuje porovnání nejen jednotlivých modelů s různými typy pohonu, ale zohledňuje i emisní náročnost výroby elektřiny v té které zemi včetně Česka. Výsledky porovnání elektromobilů se spalovacím motorem jsou tak o to zajímavější.

Enyaq iV je u nás ekologičtější až po 6,5 letech

Analýza LCA je skutečně velmi podrobná a zřejmě aktuálně nejexaktnější ve vyjádření ekologického dopadu konkrétního auta na životní prostředí. U elektromobilu tedy zohledňuje jak výrobu auta, tak výrobu akumulátoru a přidává i emisní zátěž vzniklou při výrobě elektřiny k jeho pohonu podle energetického mixu konkrétní země. U vozu se spalovacím motorem jsou pak brány v potaz nejen přímé emise vzniklé provozem, ale samozřejmě rovněž emise vzniklé při výrobě daného typu paliva. U obou typů pohonu se nezapomíná ani na emise vzniklé servisem a stejně tak se odečte určitého množství emisí díky recyklaci po ukončení životního cyklu.

Naše vzorové přímé srovnání Škody Enayq iV80xŠkody Kodiaq 2.0 TDI 4x4 DSG (110 kW) ukazuje, že v českých podmínkách se pozitivní ekologický přínos elektromobilu z Mladé Boleslavi začne projevovat až po 6,5 letech. Celkově během celého životního cyklu (metodika počítá 240 000 km a 16 let provozu) vyprodukuje Enyaq iV 48,2 tun CO2, zatímco jeho spalovací sourozenec 62,3 tun CO2. Řekněme tedy o zhruba čtvrtinu méně. Emisní úspora je to tedy citelná, otázka je, zdali je skutečně dostatečná - slovy klasika "A není to málo, Antone Pavloviči?"

V Německu dává elektromobil mnohem větší smysl

Zatímco emise vzniklé výrobou se při provozu v rozdílných zemích logicky nijak nemění, velkou roli naopak hraje tzv. energetický mix, tedy kombinace způsobů, jakými se v dané zemi vyrábí elektřina. Zde se řadí Česko spíše na chvost EU, zatímco třeba v Německu je podíl čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů (fotovoltaika, větrné elektrárny...) výrazně větší.

To se pozitivně projevuje i v ekologické bilanci ve prospěch elektromobilu. Identické srovnání Enyaq iV vs. Kodiaq tak vyznívá hodně jinak. Elektromobil je v Německu pro životní prostředí přínosnější už po 3,5 letech provozu a celkově vyprodukuje 30,8 tuny CO2, což je o více jak třetinu méně, než to samé auto vyprodukuje v Česku. A třeba ve Švédsku, které je na tom z hlediska energetického mixu ještě lépe než Německo, to netrvá ani tři roky.

Bilance elektromobilů se bude zlepšovat

Tím, jak jde kupředu nejen vývoj elektromobilů samotných, ale celého evropského konceptu energetiky, se dá předpokládat, že ekologická bilance elektromobilů se bude postupně zlepšovat. A možná docela citelně. Svůj podíl na tom bude nejen čím dál větší podíl energie z obnovitelných zdrojů, ale rovněž i ekologičtější faktor celé výroby. I průmysl totiž slibuje dostát svým klimaticky neutrálním závazkům, takže lze očekávat, že i produkce auta a akumulátoru bude pro planetu představovat čím dál menší zátěž.
Reklama

Diskuze

Jarek - 05.01.2023 11:48:02
Udaje ze Svedska jsou stare. Svedsko zavrelo predcasne 6. atom-elektraren (z 12.) diky zalenym blaznum a ted kupuje el. m.j z Polska. (uhli) a rozjelo "rezervni" elektrarnu v Karlsham, ktera ma spotrebu 170.000 L / hodinu, protoze jinak by zmrzli.
Jaroslav - 01.01.2023 12:41:06
Elektromobily jsou k ničemu! I po 15 letech jsou díky výrobě elektřiny z uhlí a neekologické těžby surovin při výrobě baterie, velkou zátěží pro životní prostředí. Je to prostě blbost celý Green deal.

Budoucnost elektromobility mají v rukou i developeři. V domech musí počítat s chytrým dobíjením

Moderní systémy si umí vyrobit elektřinu samy a přizpůsobit se aktuální spotřebě v domě
09.11.2022 09:32
|
4
Reklama

Zjistit zbývající kapacitu baterie u ojetých elektromobilů zvládnete lépe sami než v servisu

Displej v autě ani diagnostika nejsou tak přesné jako test, který si může zkusit udělat každý sám
26.10.2022 13:24
|
4

Menší elektromobily v bezpečnosti pokulhávají. Větším se naopak daří lépe než spalovacím autům

Zaměřili jsme se na bezpečnost čistě elektrických vozů. Jsou doopravdy nebezpečnější než spalovací?
29.06.2022 19:30
|
1

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV