Reklama
Bonusy k TV pořadu

Menší elektromobily v bezpečnosti pokulhávají. Větším se naopak daří lépe než spalovacím autům

Zaměřili jsme se na bezpečnost čistě elektrických vozů. Jsou doopravdy nebezpečnější než spalovací?
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Médii napříč celým světem neustále kolují zvěsti o nebezpečných hořících elektromobilech, které jsou podle mnohých rakví na čtyřech kolec. Realita je však podle expertů i faktických údajů diametrálně odlišná. Některé elektromobily jsou dokonce bezpečnější než většina spalovacích aut, což nedávno potvrdila i Kia EV6. Korejský elektromobil si z nejnovějších nárazových testů organizace Euro NCAP odvezl plný počet hvězdiček a celkově nejlepší výsledek.

Renault bez hvězdičky

Bezpečností nových aut se zabývá organizace Euro NCAP, která pravidelně každým rokem pořádá nárazové testy. Na základě výsledků si pak daný model odveze počet hvězdiček v rozmezí od 1 do 5. Čím více jich obdrží, tím lépe si v testech vedl. Pokud dnes chtějí automobilky uspět, musí své vozy obrnit nejen pevnou stavbou karoserie, ale i celou plejádou funkčních bezpečnostních prvků a asistenčních systémů. Neučí-li tak, nemohou si dovézt plný počet hvězdiček, i kdyby měly třeba ocelovou karoserii.

Právě v tomto ohledu selhávají elektromobily nejvíce, konkrétně ty nejmenší jako jsou Dacia Spring nebo Renault Zoe. Právě druhý zmiňovaný na nárazových testech a hodnoceních bezpečnosti Euro NCAP nezískal ani jednu hvězdičku. Jde teprve o třetí vůz v historii této organizace, kterému se to povedlo.

Špatnou reputaci napravují elektromobilům větší a dražší modely, které na asistenčních systémech ani jiných prvcích aktivní bezpečnosti nijak zvláště nešetří. Plný počet hvězdiček a vůbec nejvyšší hodnocení si z posledních crashtestů odvezla Kia EV6. Elektrický crossover dosáhl 90% skóre za ochranu dospělých cestujících, 86 % za ochranu dětských pasažérů, 64 % za ochranu zranitelných účastníků silničního provozu včetně chodců a 87 % v kategorii bezpečnostních asistentů. Skvěle si vedlo také Volvo C40 Recharge.

Zcela jiné postupy

Výzkumy prováděné odborníky na dopravní nehody a pojišťovnami zase ukazují, že bezpečnost elektromobilů není v žádném případě nižší než bezpečnost automobilů s běžnými spalovacími motory. Řada lidí se bojí samotné vysokonapěťové soustavy elektromobilu. K žádnému úrazu elektrickým proudem od auta ale fakticky nemůže dojít. Každý elektromobil má chytrý systém s ochrannými jističi a rozsáhlou senzorovou technikou.

Zjednodušeně řečeno, celý elektrický systém auta je chráněn tak, aby k žádnému probití, ať už v myčce nebo třeba při dešti, nikdy nemohlo dojít. A platí to jak pro jízdu samotnou, tak třeba pro dobíjení. Chytré systémy auta po napojení dobíjecího kabelu totiž nejprve ověří, zda je bezpečné pustit do kabelu elektriku. Pokud by zjistily jakýkoliv problém, k žádnému přenosu elektrické energie nedojde. Pokud k takovému problému dojde už během nabíjení, to je okamžitě ukončeno.

„Četné studie prokázaly, že nebezpečí vzniku požáru je u elektromobilu stejně nízké jako u vozidel se spalovacími motory. Koncepce elektromobilu navíc znamená, že na palubě není žádné hořlavé palivo. Z technického hlediska považují odborníci samovznícení neporušené lithium-iontové baterie nebo explozi hořícího elektromobilu za prakticky nemožné," uvedla k tomuto tématu Škoda Auto ve spolupráci s odborníky a pojišťovnami.

Pokud by však k nějakému požáru došlo, musí hasiči postupovat úplně jinak než u aut s konvenčním pohonem. „Hasiči jsou speciálně školeni a dále vzděláváni, aby si rozšířili své znalosti v oboru. Tato školení podporujeme a poskytujeme záchranným složkám specifické informace a bezpečnostní listy, aby byla při manipulaci s havarovanými elektromobily zajištěna co nejvyšší odbornost. Hasiči tak mohou například termokamerou prověřit stav vysokonapěťového modulu a v případě potřeby jej ochladit, aby se zabránilo požáru baterie pohonu,“ vysvětluje mladoboleslavský výrobce.

Jak je to v případě nehody?

V případě nehody musí elektrické auto do takzvané karantény. Servisy mají předem určené bezpečné místo ve venkovním prostoru, kde elektromobil musí odstavit na nejméně 24 hodin než může na dílnu. Předchází se tak možnosti požáru, protože baterie elektromobilu může ještě dlouho po poškození při chemické reakci sama vzplanout.

„Servis musí po nehodě zkontrolovat stav baterie, jestli je možné ji otevřít, nebo je nutná bezpečnostní karanténa. Vyměnit se dají její jednotlivé moduly a jejich řídící jednotky. Pokud je baterie při nehodě poškozena komplexně, mění se celá. To ale až ve chvíli, kdy je manipulace s ní bezpečná. Tedy až po zmíněné karanténě,“ vysvětlil pro Autosalon.tv vysokonapěťový expert Petr Humeni.

V českých servisech vznikají s nástupem elektromobility specializovaná pracoviště pro bezpečnou opravu vysokonapěťových zařízení, ke kterým auta na elektřinu patří. Jsou ohraničena a přístup do nich mají jen proškolení servisní mechanici. Ti navíc musí být vybaveni antistatickým oblečením i speciálním nářadím.

„Musí mít takzvanou elektrikářskou vyhlášku, musí mít elektrotechnické vzdělání. Samozřejmostí je školení vysokonapěťového technika a následně na vysokonapěťového experta. Během opravy tito specialisti používají jen odizolované nářadí, které dokáže odolat vysokému napětí,“ dodává Petr Humeni.
Reklama

Diskuze

Marcel74 - 29.06.2022 21:04:14
Karanténu bych uvalil na všechny komisaře EK. Doživotně!

Taycan Sport Turismo není jen další elektromobil. Má sice umělý zvuk, ale pravé geny Porsche

Svezli jsme se s novou verzí známého vozu. V zatáčkách na Sardinii jsme se neskutečně bavili
21.06.2022 16:16
|
1
Reklama

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
20
Reklama

Automobilky sice podporují CO2 neutralitu, ale přechod k plné elektromobilitě v roce 2035 nevidí tak růžově jako politici

Evropské sdružení výrobců automobilů vydalo prohlášení v návaznosti na včerejší hlasování EU
09.06.2022 13:06
|
6

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
7

Vůz jedoucí 1 km/h není překážkou provozu. Za jeho předjetí hrozí pokuta až 25 tisíc korun

Objíždění není předjíždění. Spolu s ministerstvem dopravy jsme odhalili častý přestupek řidičů
29.10.2024 07:43
|
48

Dacia Spring jezdí úsporněji než kdejaké benzinové auto. Zima je však stále jejím nepřítelem

V okolí Prahy jsme otestovali reálnou spotřebu nové Dacie Spring, a to jak s topením, tak i bez něj
25.10.2024 09:52
|
4
Reklama

Minuta stání za dva trestné body a až 10 tisíc korun. Tomuto parkovacímu místu se raději vyhněte

Na vyhrazených stáních je možné zastavit na tři minuty zdarma, výjimkou jsou místa pro vozíčkáře
22.10.2024 07:58
|
1

Největší čerpací stanice skončila s prodejem nafty. Město se tím snaží vytlačit dieselová auta

Zákaz prodeje nafty se bude postupně rozšiřovat i na další čerpací stanice. Ani tím to ale nekončí
16.10.2024 07:56
|
46
Reklama
Autosalon TV