Reklama
Řidičův chleba

Automobilky sice podporují CO2 neutralitu, ale přechod k plné elektromobilitě v roce 2035 nevidí tak růžově jako politici

Evropské sdružení výrobců automobilů vydalo prohlášení v návaznosti na včerejší hlasování EU
Zdroj: ČEZ

Reakce automobilové branže na včerejší hlasování Evropského parlamentu o návrhu zákazu prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2035 na sebe nenechala dlouho čekat. Evropské sdružení výrobců automobilů ACEA vzalo hlasování na vědomí, zároveň však vyzvalo všechny poslance Evropského parlamentu a ministry EU, aby důkladně zvážili všechny konsekvence a nejistoty, kterým bude automobilový sektor v následujících letech čelit. Chystaná průmyslová transformace totiž bude opravdu masivní.

S CO2 neutralitou souhlasíme, ale...

ACEA hodnotí kladně fakt, že EU parlament zachoval návrh Evropské komise týkající se stanovených cílů pro roky 2025 a 2030. Asociace ale upozorňuje, že i tyto cíle jsou dosažitelné pouze s masivním nárůstem infrastruktury pro nabíjení a tankování a že se jedná o skutečně extrémně náročný úkol.

Automobilky ale mají oprávněné obavy ani ne tak z toho, že by nebyly schopny vyvinout a vyrobit požadované vozy, ale především z toho, že plánovaná transformace celého odvětví závisí i na mnoha vnějších faktorech, které nemají automobilky pod kontrolou a v řadě případů ani nejsou schopny jejich vývoj ovlivnit. Proto je ACEA znepokojena tím, že europoslanci odhlasovali stanovení cíle -100 % emisí CO2 pro rok 2035.

"Automobilový průmysl plně přispěje k cíli, kterým je uhlíkově neutrální Evropa v roce 2050. Náš průmysl je uprostřed širokého prosazování elektromobilů, přičemž neustále přicházejí nové modely. Ty splňují požadavky zákazníků a podporují přechod k udržitelné mobilitě," prohlásil Oliver Zipse, prezident ACEA a generální ředitel BMW, aby jedním dechem dodal, "Ale vzhledem k nestabilitě a nejistotě, kterou zažíváme na celém světě ze dne na den, je jakákoli dlouhodobá regulace přesahující toto desetiletí v této rané fázi předčasná. Namísto toho je zapotřebí transparentní revize v polovině cesty, aby bylo možné definovat cíle po roce 2030."

Mohou chybět nejen nabíječky, ale i suroviny

Jednou z hlavních (a i z našeho pohledu zcela oprávněných) obav automobilek je nejen budoucí stav dobíjecí infrastruktury včetně plnicích vodíkových stanic, ale také dostupnost a cena surovin potřebných pro výrobu akumulátorů pro bateriové elektromobily. Jejich počet totiž strmě roste a všichni dobře víme, s jakými těžkostmi se v oblasti dodávek dílů nyní automobilový sektor potýká.

ACEA proto vyzývá rozhodovací orgány, aby přijaly různé prvky programu Fit for 55 - zejména cíle v oblasti emisí CO2 a nařízení o infrastruktuře pro alternativní paliva (AFIR) - jako jeden ucelený balíček. Podle automobilek, které jsou samozřejmě mnohem blíže realitě, než bruselští úředníci, je totiž splnění těchto dalších podmínek zcela nezbytné k tomu, aby bylo možné výhledově dosáhnout nulových emisí.
Reklama

Diskuze

Pepa - 10.06.2022 22:18:52
Všem politikům co prosazují pouze výrobu a prodej elektromobilů v roce 2035, bych dal úplně zdarma elektrický, ale křeslo!!!!!
Jan - 10.06.2022 10:39:05
Obavy kapitánů autoprůmyslu /kteří si nadšeně auta na barterky prosazují viz VW nebo Stellantis/ jsou liché. Vyrobit těch pár desítek tisíc aut pro ty co na to mají nebude zas takový problém. A místo kamionů budou asi šlapací rikšy. Indie náš vzor.

Ford zákazníkům nedodá již objednané naftové motory v oblíbených rodinných modelech. Řeší to i Češi

Automobilka aktuálně ruší auta objednaná už od léta 2021. Zákazníkům se snaží nabídnout alternativu
09.02.2022 11:32
|
7
Reklama

Bitva o záruku na ojetinu znamená i zákaz používání auta do vyřešení sporu. Dá se tomu ale vyhnout

Garance při koupi od fyzické osoby je výrazně kratší. Skryté vady se dokazují těžko a zdlouhavě
05.01.2022 15:23
|
1

Pražské školy kvůli bezpečnosti zakazují vjezd autům do ulic, kde sídlí. Chválí si to žáci i rodiče

Projekt Školní ulice je v Česku teprve v začátcích. V zahraničí jde ale o běžnou věc
23.09.2021 07:05
|
0

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV