Chování řidičů se nesmí ovlivňovat silou
Evropská komise svým rozhodnutím řidičům tvrdě diktuje, jaké vozy si budou moci koupit už za 13 let. Zároveň tím jasně určila vývoj automobilek na další dekádu. Jasně také vyslala signál, že výrobci aut nemají ani uvažovat o jiných možnostech, než je elektrický pohon. Například koncern Volkswagen pracuje na vývoji paliva z obnovitelných zdrojů. Teď by jeho další práce na tomto projektu už postrádala smysl.
Nejhorší na tom ale je, že EU nyní lidem účinně diktuje, jaká auta si smí kupovat. A to bez ohledu na to, jestli jde o rozumné a hlavně dostupné řešení. Hlavním problémem elektromobilů je stále jejich extrémně vysoká cena vůči autům se spalovacími motory, která ani za několik let neklesla na hranici, kde by se stal vůz do zásuvky dostupným široké veřejnosti.
Jakoby úředníci z Bruselu zůstali zavření ve své sociální bublině, kde lidé nosí na míru ušité obleky, místo vaření chodí do restaurací na sushi a pobíhají z meetingu na brainstorming zakončený briefingem. Jenže existuje nemalé procento lidí, kteří bydlí v Horní Dolní a auto nutně potřebují ke každodennímu dojíždění za prací ve 20 kilometrů vzdálené fabrice. Jistě, stále si budou moci hýčkat svou stařičkou Škodu Fabia nebo Renault Thalia. Jenže tahle auta se také jednou rozpadnou. A když už, tak rychlonabíječku ve vesnici se 150 obyvateli jen tak někdo nepostaví.
Lidé v Bruselu navíc zapomněli na to, že zájem o zboží má určovat především spotřebitel. Zatím jsou auta do zásuvky pro většinu obyvatel EU nevýhodná. Tedy pardon, až na země, kde na ně vlády přispívají z daní vybraných ode všech – i chudí tak posílají peníze bohatým, aby si mohli koupit nové trendy auto na elektřinu. Možná by místo toho jen stačilo počkat, jak se věci vyvinou a zda nakonec přece jen nebude elektrické auto stát stejně jako spalovací. Pokud by to tak bylo, lidé si přece sami vyberou, co je pro ně výhodnější.