Ani účinné, ani bezpečné
Trik s otáčením střešního boxu v kontextu snížení jeho odporu a prodloužení dojezdu se objevil zhruba před dvěma lety. Tehdy jeden švédský majitel Tesly Model 3 provedl netradiční pokus a porovnal jízdu s řádně namontovaným boxem a s boxem otočeným proti směru jízdy. Výsledkem údajně mělo být, že klasicky umístěná „rakev“ snižuje aerodynamickou účinnost auta o 16 %, zatímco při jízdě s boxem otočeným vyšším koncem vpřed činí dopad na aerodynamiku pouze 3,6 %.
To vzbudilo diskuzi a do podobných pokusů se pustili i někteří čeští propagátoři elektromobility. Jízdu do Itálie v tomto stylu absolvoval například Jan Staněk z YouTube kanálu Electro Dad. Ačkoliv určitou logiku by výsledek švédského pokusu teoreticky dávat mohl, zcela zaručeně se nedá doporučit jako univerzální řešení. Navíc je to nebezpečné.
Střešních boxů je velké množství a mají různou konstrukci. Některé by snad i mohly mít při otočení proti směru jízdy z pohledu aerodynamiky celkem příznivý tvar (křídlo letadel je také na náběžné hraně vyšší), ve většině případů to ale platit nebude. Jiné proudění vzduchu kolem boxu, než na jaké byl navržen, by navíc mohlo znamenat i riziko, že se pootevře. Kromě toho rovněž záleží, na kterém konkrétním automobilu ten který konkrétní střešní box máte. Něco bude dobře fungovat na menších kombících, na velkých SUV ale může být ta stejná „rakev“ třeba hlučnější. No a pak tu je faktor bezpečnosti.
„Za výrobce je montování střešního boxu proti směru jízdy absolutní nesmysl. Boxy jsou konstruovány s ohledem na aerodynamiku a také s ohledem na bezpečnost. Vše prochází bezpečnostními zkouškami. Testuje se náraz vozu zepředu i zezadu s cílem zamezit situaci, kdy předměty vyletí při nehodě z boxu ven. Jak se bude box chovat ve chvíli, kdy bude na střeše namontován opačně, není možné říci, protože takový scénář se netestuje a box pro takovou situaci není navržen. Proto se v návodu přesně uvádí, jakým způsobem má být box na střeše namontován,“ vysvětluje Aleš Korbel, obchodní ředitel společnosti Neumann.