Smart nejlepší, Tesla nejhorší
Nejlépe si mezi prověřovanými elektromobily vedl miniaturní Smart fortwo Electric Drive
s mírou závad 3,5 procenta. To by mu zajistilo pozici v první třetině žebříčku TÜV Report (2 až 3 roky). Na jeho úrovní se nachází Renaultu Kadjar. Těsně před ním je Škoda Karoq, VW Polo nebo VW Beetle. Hned za elektrickým Smartem najdeme třeba Hyundai ix20 či Mitsubishi ASX.
Druhé skončilo BMW i3, které by se s 4,7 procenty závad zařadilo do druhé třetiny žebříčku k Fordu C-Max, Opelu Astra, Škodě Rapid a VW Touran. Kromě vadných potkávacích světel jsou u modelu i3 často zaznamenávány závady na brzdových kotoučích. "Problémy s brzdovými součástmi jsou typické pro elektrická vozidla, protože se využívají mnohem méně než u spalovacích derivátů, i díky tomu častěji korodují," říká Bühler. Důvodem je rekuperace brzdné energie, kdy řidič sundá nohu z plynu a elektromobil automaticky zpomalí.
Oblíbený Renault Zoe by skončil v poslední třetině s průměrem závad 5,7 procenta. Se stejnými procenty figuruje v žebříčku Peugeot 2008. Těsně před ním jsou třeba Fiat 500 nebo VW Up! se spalovacím motorem. Za Zoe narazíme na Seat Mii nebo Renault Megane. Kromě vadných nebo špatně seřízených světlometů má Zoe nadprůměrně mnoho závad na zavěšení náprav.
Na absolutní dno žebříčku by pak dopadla
Tesla Model S
s mírou závad 10,7 procenta. To znamená, že každá desátá Tesla Model S neprojde první technickou kontrolou. I v jejím případě se vyskytovaly problémy se světlomety, ale také závady na podvozku, které mají za následek obrovskou míru neúspěšnosti. Za Teslu by se zařadily už jen vozy Dacia Duster a Dacia Logan.