Reklama
Bonusy k TV pořadu

Ze zdánlivě výhodné koupě ojetého elektromobilu se může kvůli ceně baterie rychle stát noční můra

Bazarové elektromobily vyžadují před koupí více prověřování než klasické vozy
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

S přibývajícími novými elektromobily nejen na českých ale i evropských silnicích, se logicky zvyšuje i nabídka ojetin s tímto druhem pohonu. Protože nové elektromobily jsou drahé, mohou být ojetá elektrická auta v hledáčku spousty motoristů jakožto výhodná cesta k levnějšímu provozu. I zde se ale vyplatí maximální obezřetnost, dokonce by se dalo říct, že u elektromobilů je prověřování nutné dvojnásob. Nad rámec běžných informací o ojetém voze je totiž vhodné zjisti i skutečný stav akumulátorů a případně i cenu nové sady. V tomto směru je totiž bazarový trh plný polopravd a mýtů. 

Pořádná diagnostika akumulátoru je základ

Akumulátor může tvořit až polovinu ceny elektromobilu a byť na něj výrobci dávají záruku (cca 6 let a 160 000 km) na výraznější pokles kapacity, u ojetých vozů může být stav baterie skutečným problémem. Pro kupujícího je tedy na místě maximální obezřetnost.

V první řadě by si měl za pomoci speciální diagnostiky zjistit skutečný stav akumulátoru a nespoléhat se jen na informace od prodávajícího, popř. analýzu baterie z palubního systému vozu. Pravdu ukáže totiž jen skutečně hloubková diagnostika, která kromě aktuálního stavu akumulátoru také odhalí jeho pokles kapacity a dokáže odhadnout i budoucí životnost. Může se tak ukázat, že ojetý elektromobil je skutečně výhodnou koupí, ale stejně tak hrozí riziko, že baterie toho má dost za sebou a výhledově bude nutná její výměna. 

Cenu nové baterie zjistíte jen podle VIN

Na cenu nové baterie možná přijde řeč i při procesu koupě ojetého elektromobilu. Aniž bychom prodejce podezřívali z nekalostí, může vám i poměrně informovaný člověk poskytnout zavádějící informace. Ceny baterií se totiž v rámci modelové řady mohou výrazně lišit a pro přesné zjištění celé náhradní sady akumulátorů je bezesporu nutné znát VIN vozidla a pídit se po konkrétním battery-packu přímo u výrobce

To, jak je tato problematika komplikovaná, jsme zažili na vlastní kůži. Když jsme zjišťovali cenu nových akumulátorů pro Nissan Leaf 2. generace, trvalo to čtyři dny při využití všech našich kontaktů u prodejců i importéra. Ukázalo se totiž, že vozidlo je dle systému výrobce vyrobené v USA, což dohledávání dle VIN komplikuje vyspecifikování přesné ceny dílu. Nicméně cena baterie pro obdobný model evropské produkce vychází na 508 000,- bez DPH, přičemž repasovaná se nedodává.

Výše uvedená cena tedy může leckomu přivodit srdeční zástavu. Na druhou stranu je ale v rámci objektivity nutné brát v potaz, že baterie na výměnu se objevují u auta s nájezdem 300 tisíc km a vyšším, což je zároveň i do značné míry hranice životnosti celého auta a v současné době se jedná na bazarovém trhu elektromobilů spíše o výjimky.

Co ještě prověřit u elektromobilu?

Kromě skutečně pečlivé prověrky stavu akumulátoru je při koupi ojetého elektromobilu nutné prohlédnout i další oblasti vozu. Těžší vůz může více zatěžovat tlumiče a předchozí využívání rekuperace má vliv i na opotřebení brzd. Pokud majitel příliš nerekuperoval, budou mít brzdy pravděpodobně za sebou náročnou práci. Kontrolou by měly projít také nápravy a jejich uložení. V neposlední řadě se zaměřte i na palubní elektroniku a systémy infotainmentu. V této oblasti je překotný vývoj, tak ať máte jistotu, že ojeté auto (zejména, pokud je ze zahraničí) umí komunikovat s vaším mobilem, funguje mu případná konektivita k internetu, má aktuální mapové podklady a prošlo případnými aktualizacemi software.
Reklama

Diskuze

Jaroslav - 08.05.2022 16:10:15
300 tisíc km je životnost dnešních aut? Tak to ten vývoj jde opačným směrem, pamatuji doby co auta vydržela bez problémů 500 tisíc i milion. Kupříkladu taková Jedničková Octavia TDI.
xxxyyy - 07.05.2022 10:21:12
Autor zjavne bateriu z elektromobilu nevidel a jeho predstava o nej sa podoba na bateriu z mobilneho telefonu, co obsahuje JEDEN clanok. Ale bateria z elektromobilu sa sklada z desiatok , stoviek a aj tisicov jednotlivych vymenitelnych clankov.

Stejná baterie, ale delší dojezd? Přesně takový dárek k Vánocům dostal Peugeot e-2008

O pár desítek kilometrů se prodloužil i dojezd menšího sourozence, kterým je Peugeot e-208
01.12.2021 17:44
|
1
Reklama

Přichází revoluce v elektromobilitě? Podařilo se vyrobit baterii ze 100 % recyklovaných materiálů

Velkým problémem současných elektromobilů je neekologická výroba baterií. Mohlo by se to změnit
29.11.2021 07:34
|
6

Nový cíl zlodějů: Akumulátory hybridů

Zloději se v posledních letech nesoustřeďují na krádeže rádií apod. Začínají je zajímat sofistikovanější věcičky – airbagy, světla a nově také akumulátory z hybridů.
24.05.2015 22:01
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0
Reklama

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11
Reklama
Autosalon TV