Reklama
Testy

Taycan Sport Turismo není jen další elektromobil. Má sice umělý zvuk, ale pravé geny Porsche

Svezli jsme se s novou verzí známého vozu. V zatáčkách na Sardinii jsme se neskutečně bavili
Zdroj: Tiskový servis Porsche

Porsche je známé tím, že dělá nepřeberné množství variant svých úspěšných modelů. A tak necelé dva roky poté, co ukázalo svůj první novodobý elektromobil Taycan, poslalo na silnice také jeho outdoorově střiženou „kombi“ verzi Cross Turismo. Nyní přichází na řadu další varianta – Sport Turismo, která je zjednodušeně řečeno kombíkem pro ty, kteří nepotřebují jezdit do lehkého terénu a nebo si prostě nepotrpí na allroadový styl. Je toho ale mnohem víc. Proto jsme vyrazili na první novinářské jízdy s novým Porsche Taycan Sport Turismo na Sardinii.

Krasavec na entou

Pamatujete ještě na dobu, kdy zarytí fanoušci nadávali tomu, že se Porsche rozhodlo vyrábět své první SUV Cayenne? Stal se z něj nejúspěšnější model značky. Někteří zarytí příznivci značky se ale zlobili na na nový elektromobil. Porsche má mít přece klasický motor! Jenže nového Taycanu se už na celém světě prodalo na 41 tisíc kusů a dělá tak 14procentní podíl celého portfolia. To je solidní úspěch, vezmeme-li v potaz, že na řadě trhů zatím elektromobily tvoří jen marginální procento celkových prodejů. Porsche tak cítí úspěch a také potřebu rozšiřovat svou nabídku.

Nový Taycan Sport Turismo se nabízí v pěti variantách, od základní bez označení, přes 4S, až po Turbo nebo Turbo S. Hierarchie je podobná jako u dalších modelů, a tak když dostáváme v jedné hezké restauraci městečka Porto Cervo klíčky od červeného Taycanu GTS, je nám jasné, o co půjde. Tenhle model totiž sedí přímo uprostřed. Nabízí zajímavé optické prvky, má střední proci výkonu a je ideálně rozkročený mezi ultra ostrý a pohodový vůz. Taková zábava na každý den, značka ideál!

A nutno podotknout, že to našemu kousku opravdu sluší. Červené GTS má 21“ černá kola obutá do luxusních pneumatik Pirelli P Zero, která úžasným způsobem konstrastují s červenou karoserií. Asi není potřeba dál Taycan představovat, téměř pět metrů dlouhé kombi ale na první pohled působí jako obrovský kus auta. Sport Turismo má samozřejmě jinou záď než standardní Taycan, moc pěkný je černý nápis PORSCHE schovaný ve světelné lince protínající páté dveře. V černé je vyveden i nápis Taycan GTS. Řekněme to jednoduše, tohle je opravdu krasavec.

Však si ho pořádně prohlédněte na následujícím videu:

Prostor a luxus

Když jsme na konci loňského léta jezdili s Porsche Taycan 4S, přišlo nám, že kabina vozu příliš neodpovídá jeho ceně. Styl byl až příliš jednoduchý, chtělo to něco navíc. Pokud byste měli stejný pocit, bude se vám na palubě verze GTS líbit. Námi zkoušený kousek totiž dostal alcantarou potažený volant, ale i palubní desku. To spolu se stopkami na vrchu palubní desky podtrhuje sportovní nádech celé varianty. A není potřeba asi dodávat, že je to příjemné na pohled i na dotek.

Jinak je palubní deska totožná s ostatními Taycany. Budíky nahradil prohnutý displej, který má nejen ukazatele, ale i dotykové plochy pro nastavení některých funkcí vozu. Trochu náročnější je si zvyknout na ovládání obsahu zobrazovaných informací pomocí tlačítek na rameni volantu, ale po chvíli zkoušení dávají volby logický smysl. Vpravo pak najdete displej s navigací a multimédii, pod nimi je další dotyková obrazovka klimatizace a dalších funkcí. Je vybavena haptickou odezvou, což by mělo mírně usnadnit její používání za jízdy.

Porsche si nechalo pro Taycan navíc jednu zajímavou novinku. Jde o panoramatickou střechu se systémem Light Control. Prosvítání světla do interiéru nekontrolujete pomocí roletky, ale elektricky. Sklo je rozděleno do několika segmentů, které lze samostatně ztmavovat. I to se ovládá spodním dotykovým displejem. Light Control je za příplatek.

Za pozornost stojí ještě fakt, že kabina vozu je o něco prostornější než u klasického Taycanu. Sport Turismo nabízí hlavně o kousek více místa nad hlavou zadních cestujících. A kufr má velmi rozumnou kapacitu. Dozadu se vejde 446 litrů nákladu, sedadla lze samozřejmě sklopit a rozšířit tak místo ještě na 1212 litrů. Další prostor je pod přední kapotou, kde je 84 litrů, takže se tam vejdou nejen kabely, ale i další věci, ke kterým nepotřebujete tak častý přístup.

Jak funguje nová střecha na palubě Taycanu Sport Turismo se můžete podívat na videu:

Jako v raketě

Taycan ale už nějaký ten rok známe, na Sardinii jsme přijeli hlavně jezdit. Vyrážíme tedy na asi dvouhodinovou cestu po tamních klikatých okreskách, na dálnici se ani nepodíváme. Hned od prvních kilometrů je ale jasný i další důvod, proč jsme tady. Znovu si připomínáme, že i když je Taycan elektromobil, své geny Porsche rozhodne neztratil. Není to jen tím správným posezem za volantem, kdy se sedí nízko v pohodlné, ale sportovní sedačce a volant jde přímo proti nám. Je to tím, co může řidič ve volantu cítit. Dnes už to zní jako pohádka, ale přední kola k řidiči „mluví“ a pomocí volantu mu do dlaní našeptávají informace o silnici pod ním. Funguje to za rychlé jízdy i při pomalém ploužení se vesničkami. Tam na chvíli rozevřeme prsty a držíme věnec jen dlaněmi. Přichází pocit, jakoby se do nich hrubý asfalt mírně obtiskával. Tohle spojení je už dnes velkou vzácností, zejména u elektromobilů. Taycan je jednou z mála výjimek a důkazem toho, že ani v době elektrické není nutné zahodit řidičské nadšení.

Vesnice končí a dodávka se zeleninou naštěstí zastavila u poslední restaurace. Před námi je hladký asfalt (na Sardinii vzácný!) a klikatice plazící se jako had přes místní kopce. Akcelerátor jde na podlahu, Taycan okamžitě vystřelí kupředu. Verze GTS má výkon 440 kW (598 koní) a k tomu točivý moment 850 Nm. Když chce, dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,5 sekundy. Pořád máme v ruce velké a těžké auto (má 2,3 tuny), ale hýbe se jak blesk. Tak ostře, že nás přišpendlí do sedačky.

A pak se ještě přidává trocha teatrálnosti tím, že posuneme volič jízdních režimů do polohy Sport Plus. Najednou začne auto zpívat velmi umělým sci-fi zvukem, který má přinést trochu toho adrenalinu. Víme, že je to nepřirozené. Víme, že bychom raději poslouchali spalovací motor. Ale i tak se necháme unést a na tváří roste úsměv. Mapování zvuku je totiž dokonalé a přesně sleduje i známé přeřazení Taycanu z jedničky na dvojku (při plném zátahu někdy okolo 85 km/h). Při prudkém brzdění dojde k podřazení zpět na jedničku o něco níž a do škubnutí se ozve zapraskání. Simulace je perfektní. Vítejte v Matrixu!

Dokonale vyladěný stroj

Úžasné je, že i když jde o elektromobil, vše funguje obdobně třeba jako v Panameře. Auto jde perfektně řídit plynem. Souznění mezi pedálem, volantem a podvozkem je vyladěné k dokonalosti. Jízdními režimy si volíte také tuhost a tlumičů a výšku. Jde o adaptivní vzduchový podvozek, který je specificky naladěný pro GTS. Upřímně si nejsme po krátkém svezení jistí, jak velké rozdíly ve skutečnosti jsou. Nicméně v serpentině auto funguje naprosto dokonale.

Karoserie se nenaklání díky nízkému těžišti. Auto krouží jednu zatáčku za druhou a dostat ho na limit chce hodně posunutý pud sebezáchovy. Je toho ale možné dosáhnout, sedačky vás pevně drží, řízení je přesné a velmi ostré a posilovač si nedovolí přerušit tok informací od silnice velkými zásahy. Pak už jen stačí najít balanc a s trochou odvahy se blížit zatáčku za zatáčkou k hraně. Pak se dostanete do toho blaženého momentu, kdy se začínají o pomoc hlásit pneumatiky mírným hvizdem, ale auto drží. Jsme tam, na limitu. Jenže kdybychom měli právě teď nějakého spolucestujícího, hrozilo by, že hezkou chvíli znesvětí obsahem svého žaludku. Takhle rychle můžeme jet jen sami.

Zábava samozřejmě něco stojí. Taycan si při klidné jízdě řekl asi o 23 kWh na 100 km, teď hodnoty lítají pohodlně přes 30. Náš výlet po Sardinii končíme s hodnotu 27,2 kWh, což je poměrně dost, ale rozhodně ne na to, co Taycan Sport Turismo předvedl. Auto je vybaveno velkou baterií o kapacitě 93,4 kWh, tabulkově tak zvládá až 490 km na jedno nabití. Teď by s námi ujel 343 km. To je ale slušná hodnota na to, jak moc jsme si za jeho volantem užili. A když přijde na věc, Taycan využije prakticky jakkoliv výkonnou nabíječku. Ta na jeho palubě totiž disponuje 270 kW! Automobilka tvrdí, že se díky tomu může podařit doplnit elektřinu na dalších 100 km jízdy za necelých pět minut!

Nejlepší na světě?

Porsche Taycan GTS Sport Turismo nás dostalo svými vlastnostmi. Troufáme si říci, že jde o nejlépe jezdící auto do zásuvky, které dnes můžete mít. Jasně, třeba takový Mercedes-Benz EQS má reálný dojezd okolo 600 kilometrů, Tesla zase nabízí auta se zajímavými funkcemi a Audi e-tron GT, které s tímto modelem sdílí techniku, je podobně rychlé. Jenže žádné z těchto auto nejezdí jako Porsche. Pro Taycan to ale platí a troufáme si říci, že je jedno, v jaké je karoserii nebo verzi. My bychom ale sáhli právě po GTS. Tedy mít na účtě 3 595 586 korun. Ano, tohle není elektrika pro každého.

Porsche Taycan Sport Turismo najdete také v našem katalogu. Jsou tam technické údaje, ceny a výbava všech verzí včetně outdoorové varianty Cross, stačí kliknout na tento odkaz. Standardní Porsche Taycan jsme také porovnali s jeho sourozencem v podobě Audi e-tron GT. Výsledek zde.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 21.06.2022 19:08:45
MOHU JEDINE DOPORUCIT Z VLASTNI ZKUSENOSTI !!! A JEDINE V PLNE VYBAVE !!! MUSLIM !!! JE SKODA KDYZ TAKOVA KARA JE NAOSTRO !!! PROSTE BEZ !!! CHRONO KUZE BURMESTER PDCC PASM AIRBAGUNAZADKU NU A CARBONU TREBA !!! PROSTE ZAPLNO A NAPLNO !!! ZVUK METRO SEXUAL

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
20
Reklama

Automobilky sice podporují CO2 neutralitu, ale přechod k plné elektromobilitě v roce 2035 nevidí tak růžově jako politici

Evropské sdružení výrobců automobilů vydalo prohlášení v návaznosti na včerejší hlasování EU
09.06.2022 13:06
|
6
Reklama

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
7

Tým Autosalonu ustanovil světový rekord. S elektromobilem projel 14 zemí za 24 hodin a pět minut

Že se s autem na baterky nedá dálkově cestovat? Hyundai Ioniq 5 za den ujel 1875 kilometrů
11.05.2022 21:00
|
18

Bláznivá Škoda Superb má výkon 720 koní. Na extrémní rychlost jí nestačí tachometr

Auto dostalo motor z Audi RS3, který navíc prošel úpravami. Má fenomenální zvuk
04.03.2024 07:52
|
2

Kvíz: Palubní desky byly někdy jako umělecké dílo. Dokážete je přiřadit ke správnému autu?

Čas objevování digitálních přístrojů a podivných tvarů volantů. I tam vás dnes v kvízu přeneseme
03.03.2024 09:44
|
2
Reklama

Už žádné pochody po magistrále a blokování dopravy. Třicítkáři v Praze končí

Aktivisté to napsali v tiskové zprávě s tím, že se jim podařilo nastartovat společenskou debatu
01.03.2024 09:05
|
2

Češi kupují nejvíc červených mazd v Evropě. I díky tomu Japonci vyvinuli unikátní barvu

Mazda slibuje, že červený lak nazvaný Artisan Red Premium bude mít v budoucnu ještě víc modelů
29.02.2024 16:00
|
3
Reklama
Autosalon TV