Doma za málo, veřejně za moc
Nejlevněji se samozřejmě nabíjí doma ve vlastní garáži. Vynecháme-li fakt, že si majitel rodinného domu může nechat na střechu nainstalovat fotovoltaiku a tím efektivně dobíjet za opravdu malé náklady, má nárok také na velmi levný tarif označený D27d. Například PRE v něm aktuálně účtuje 2,062 Kč za kWh nočního proudu (cena je bez DPH), který je k dispozici osm hodin v noci a 3,468 Kč za kWh přes den. Platí se navíc paušál 89 korun měsíčně. Dobití základní Škody Enyaq iV (58 kWh) tedy vyjde na 201 korun a to pro zjednodušení počítáme jen s nákladnějším denním tarifem.
Jenže ta samá společnost chce na veřejných nabíječkách výrazně větší peníze. V případě výhodného tarifu pro zákazníky (musí mít smlouvu na domácí odběr s PRE), je pomalé dobíjení AC zpoplatněno 4,96 Kč za kWh, středně rychlé DC 50/75 na 5,79 a nejrychlejší dobíjení DC 150+ na 7,44 Kč za kWh. I tyto ceny jsou bez DPH. Kromě toho se platí od 0,41 do 1,65 Kč za parkování u nabíječky. Když pro zjednodušení tento poplatek vynecháme a spočítáme dobití Škody Enyaq na nejpomalejším připojení, vyjde na 287,7 Kč, na středně rychlém na 335,8 Kč a na nejrychlejším na 431,5 Kč, což je víc než za dvojnásobek domácího nabíjení.
Nutno podotknout, že ceny na veřejných nabíječkách velmi rychle rostou, a to do takové míry, že se už někde přestávají vyplácet. Například ČEZ v létě zdraží své nejvýkonnější stanice na 18 Kč za kWh, což už běžný elektromobil srovná s náklady na cestu benzinovým autem se sedmilitrovou spotřebou. O to ale nyní nejde, spíš o fakt, že lidé, kteří budou odkázáni jen na nabíjení z veřejných bodů, logicky zaplatí víc než ti, kteří si auta dobijí doma. Neříkáme, že v domech bydlí jen bohatí a v panelácích jen chudí, nicméně jde o paradox povinného dobíjení, který ukazuje, že by se mohla nerovnost mezi některými lidmi výrazně zvětšit.