Reklama
Řidičův chleba

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Řada evropských politiků si přeje, aby už za 13 let nebylo možné pořídit jiné nové auto než do zásuvky. A to bez ohledu na to, kolik bude stát a pro jakého řidiče bude výhodné. Takové nařízení může ještě více rozevřít nůžky mezi chudými a bohatými. Stačí se podívat na to, kde lidé bydlí.

Většina Čechů žije v bytech

Podle Českého statistického úřadu žije více než polovina obyvatel Česka v bytech. Je jich téměř 53 procent. Je fakt, že pod novými bytovými domy se staví parkovací garáže, starší je ale rozhodně nemají. Důkazem jsou sídliště velkých českých měst, která jsou přímo obsypaná zaparkovanými auty. Asi každý, kdo někdy bydlel v paneláku, pamatuje na to, jak ve všední den večer marně hledal místo a musel objet několik bloků, než zaparkoval.

Pokud se auta zaparkovaná na sídlištích postupně promění na elektrická, nastane problém. Kde je nabít? Jednou z možností je vyhodit prodlužovací kabel z okna svého paneláku. To by se ale nelíbilo ani sousedům, ani elektrikáři a v zimním období rozhodně ani obyvatelům daného bytu. Jedinou možností tak bude dobíjet svůj elektrický vůz z veřejné zásuvky. Asi se nedá očekávat, že každé parkovací místo bude vybaveno měřeným připojením na 220V registrovaným na konkrétního člověka a tak řidiči prostě budou jezdit na veřejné nabíjecí stojany podobně jako dřív jezdívali k pumpám.

To samo o sobě nese řadu logistických problémů. Jednak nabíjecích stanic bude muset být mnoho, aby pokryly poptávku jen jediného sídliště, jednak to bude od majitelů elektromobilů vyžadovat čas, který budou muset dobíjení a popřípadě i čekání na volnou přípojku obětovat. Tedy pokud si nebudou chtít dobíjet někde při cestě, zatímco lidé z rodinných domů vyrazí ráno s plnou baterií.

Doma za málo, veřejně za moc

Nejlevněji se samozřejmě nabíjí doma ve vlastní garáži. Vynecháme-li fakt, že si majitel rodinného domu může nechat na střechu nainstalovat fotovoltaiku a tím efektivně dobíjet za opravdu malé náklady, má nárok také na velmi levný tarif označený D27d. Například PRE v něm aktuálně účtuje 2,062 Kč za kWh nočního proudu (cena je bez DPH), který je k dispozici osm hodin v noci a 3,468 Kč za kWh přes den. Platí se navíc paušál 89 korun měsíčně. Dobití základní Škody Enyaq iV (58 kWh) tedy vyjde na 201 korun a to pro zjednodušení počítáme jen s nákladnějším denním tarifem.

Jenže ta samá společnost chce na veřejných nabíječkách výrazně větší peníze. V případě výhodného tarifu pro zákazníky (musí mít smlouvu na domácí odběr s PRE), je pomalé dobíjení AC zpoplatněno 4,96 Kč za kWh, středně rychlé DC 50/75 na 5,79 a nejrychlejší dobíjení DC 150+ na 7,44 Kč za kWh. I tyto ceny jsou bez DPH. Kromě toho se platí od 0,41 do 1,65 Kč za parkování u nabíječky. Když pro zjednodušení tento poplatek vynecháme a spočítáme dobití Škody Enyaq na nejpomalejším připojení, vyjde na 287,7 Kč, na středně rychlém na 335,8 Kč a na nejrychlejším na 431,5 Kč, což je víc než za dvojnásobek domácího nabíjení.

Nutno podotknout, že ceny na veřejných nabíječkách velmi rychle rostou, a to do takové míry, že se už někde přestávají vyplácet. Například ČEZ v létě zdraží své nejvýkonnější stanice na 18 Kč za kWh, což už běžný elektromobil srovná s náklady na cestu benzinovým autem se sedmilitrovou spotřebou. O to ale nyní nejde, spíš o fakt, že lidé, kteří budou odkázáni jen na nabíjení z veřejných bodů, logicky zaplatí víc než ti, kteří si auta dobijí doma. Neříkáme, že v domech bydlí jen bohatí a v panelácích jen chudí, nicméně jde o paradox povinného dobíjení, který ukazuje, že by se mohla nerovnost mezi některými lidmi výrazně zvětšit.
Reklama

Diskuze

Moris - 27.06.2022 19:14:06
Tak fotovoltaikovou nabiju elektromobil. A staci mi na to lidsky zivot?
AdalbertoSarto - 25.06.2022 13:59:25
Záleží jen a pouze na lidu, jak dlouho si necha s**t na hlavu. Když ale vidím kolik je zastánců neobolševické diktatury, tak mám obavu, že musíme dojít až k hořkému konci.

Automobilky sice podporují CO2 neutralitu, ale přechod k plné elektromobilitě v roce 2035 nevidí tak růžově jako politici

Evropské sdružení výrobců automobilů vydalo prohlášení v návaznosti na včerejší hlasování EU
09.06.2022 13:06
|
6
Reklama

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
6
Reklama

Tým Autosalonu ustanovil světový rekord. S elektromobilem projel 14 zemí za 24 hodin a pět minut

Že se s autem na baterky nedá dálkově cestovat? Hyundai Ioniq 5 za den ujel 1875 kilometrů
11.05.2022 21:00
|
16

Rekordní jízda s elektromobilem, výstava veteránů a test nové Škody Karoq. Lákadla, která nabídne premiérový Autosalon

Tým Autosalonu vyzkoušel, kolik zemí se dá projet autem do zásuvky za 24 hodin.
09.05.2022 10:47
|
0

Řidič off-roadu se v Rumburku netrefil na přejezd. Hasiči museli nasadit nejtěžší techniku

Nehoda se stala v noci, řidič raději z místa utekl. Policie si po vyproštění auto převzala
04.07.2022 17:45
|
0

Silniční stíhačka, pohodář i všeuměl. Autosalon bude plný motorek, tu svou si najde každý

Otestujeme Triumph Speed Triple RR, Harley-Davidson Low Rider ST i BMW R18 Transcontinental
04.07.2022 10:21
|
0
Reklama

Embéčko bylo poklad Československa, mělo ale i své chyby. Jaké to byly? I na to se ptá kvíz

Jak se jmenovaly prototypy Škody 1000 MB a kdo se na ně ze SSSR přijel podívat? Odpovídejte
03.07.2022 19:33
|
9

Opilý řidič vjel v Plzni do kolejiště. Musela ho vyprostit tramvaj

Já vůbec netuším, kde jsme se tam vzal, omlouval se muž se dvěma promile v dechu
01.07.2022 09:30
|
2
Reklama
Autosalon TV