Jak hlasovali čeští zástupci?
Ze zástupců České republiky návrh podpořili pouze čtyři. Konkrétně to byl Luďek Niedermayer (TOP 09 + STAN/ EPP), Markéta Gregorová (Piráti/ GREENS-EFA), Marcel Kolaja (Piráti/ Greens -EFA)
a Mikuláš Peksa (Piráti/ GREENS-EFA).
Proti byli: Evžen Tošenovský (ODS/ ECR), Alexandr Vondra (ODS/ ECR), Veronika Vrecionová (ODS/ ECR), Jan Zahradil (ODS/ ECR), Hynek Blaško (SPD/ ID), Ivan David (SPD/ ID), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/ EPP), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/ EPP), Dita Charanzová (ANO 2011/ Renew Europe Group), Martina Dlabajová (ANO 2011/ Renew Europe Group), Martin Hlaváček (ANO 2011/ Renew Europe Group), Ondřej Knotek (ANO 2011/ Renew Europe Group), Radka Maxová (Nezávislá za ČSSD/ S&D) a Kateřina Konečná (KSČM/ GUE-NGL). Stanislav Polčák (TOP 09 + STAN/ EPP) se hlasování zdržel.
Evropský parlament mimochodem hlasoval také o návrhu, podle kterého by bylo možné v roce 2035 prodávat deset procent automobilů se spalovacími motory, takže by se nulová produkce emisí vztahovala na 90 % prodávaných vozů. Tento návrh byl ale jasnou většinou europoslanců zamítnut.
Zákaz prodeje spalovacích motorů v Evropě ještě není hotová věc. O konečné podobě tohoto opatření se teprve bude jednat s členskými státy. I samotné hlasování europoslanců přitom naznačilo, že napříč Evropou nepanuje v případě konce spalovacích motorů výrazná shoda. Dá se proto očekávat, že půjde o komplikované vyjednávání a výsledkem bude mírnější kompromis. Jinou otázkou ale je, zda se výrobcům ještě vůbec vyplatí držet spalovací motor při životě, nebo zda raději v tomto prostředí vývoj spalovacích motorů neukončí dříve. Některé značky, jako třeba Volvo (které mimochodem rozhodnutí Evropského parlamentu přivítalo), už to ostatně udělaly.