Reklama
Bonusy k TV pořadu

Elektromobily musí po nehodě obvykle zamířit do karantény. Má zabránit požáru v autoservisu

Nehody aut na elektřinu, jako byla i ta Jágrova, servisy řeší individuálně. Jsou velmi opatrné
Zdroj: HZS Středočeského kraje

Na konci května se média předháněla v informacích o nehodě hokejisty Jaromíra Jágra za volantem elektromobilu Kia EV6. Tehdy se srazil s tramvají. Z nehody vyvázl bez vážných zranění. Hůř dopadla „évéšestka“, do které z boku narazila tramvaj. Pokud by šlo o auto s klasickým spalovacím motorem, rovnou by putovalo na servis. Elektromobily mají ale po karambolech specifický režim.

Odstaveno na bezpečném místě

V případě nehody elektrické auto totiž musí do takzvané karantény. Servisy mají předem určené bezpečné místo ve venkovním prostoru, kde elektromobil musí odstavit na nejméně 24 hodin než může na dílnu. Předchází se tak možnosti požáru, protože baterie elektromobilu může ještě dlouho po poškození při chemické reakci sama vzplanout.

„Servis musí po nehodě zkontrolovat stav baterie, jestli je možné ji otevřít, nebo je nutná bezpečnostní karanténa. Vyměnit se dají její jednotlivé moduly a jejich řídící jednotky. Pokud je baterie při nehodě poškozena komplexně, mění se celá. To ale až ve chvíli, kdy je manipulace s ní bezpečná. Tedy až po zmíněné karanténě,“ vysvětlil pro Autosalon.tv vysokonapěťový expert Petr Humeni.

Nástup elektromobility mění autoservisy

V českých servisech vznikají s nástupem elektromobility specializovaná pracoviště pro bezpečnou opravu vysokonapěťových zařízení, ke kterým auta na elektřinu patří. Jsou ohraničena a přístup do nich mají jen proškolení servisní mechanici. Ti navíc musí být vybaveni antistatickým oblečením i speciálním nářadím.

„Musí mít takzvanou elektrikářskou vyhlášku, musí mít elektrotechnické vzdělání. Samozřejmostí je školení vysokonapěťového technika a následně na vysokonapěťového experta. Během opravy tito specialisti používají jen odizolované nářadí, které dokáže odolat vysokému napětí,“ dodává Petr Humeni.

Jak na požár elektromobilu

Pokud elektroauto na místě nehody vzplane, jde o nepříjemný problém pro hasiče. Ti by měli vždy zasahovat v dýchacím přístroji a pokud možno zlikvidovat požár dřív, než se dostane k baterii. Karoserie a jiné součásti se hasí podobně jako u klasického vozu, u vysokonapěťového akumulátoru je to ale jinak. Požár může způsobit jeho mechanické poškození nebo přehřátí, čímž vzniká nebezpečná reakce. Když baterie zahoří, mohou ji hasiči sledovat kamerou a odhadovat, co se odehrává uvnitř.

Hasiči po celém světe testují, jak se chovají elektromobily při požáru. Při jednom z pokusů dlouho hořící baterii ochlazovali vodou, aby následně poškodili její obal a pokračovali v ochlazování. Pokus trval tři a půl hodiny, než byl požár pod kontrolou. Známé jsou i pokusy se speciálními kontejnery s vodou, kam se elektromobil s hořící baterií jednoduše ponoří. Při jednom z nich ale baterie při chemické reakci po třech dnech pod vodou znovu zahořela. Moderní zbraní proti požáru baterie elektromobilu je hermeticky uzavřený kontejner, ve kterém se pro hašení kromě vody používá i inertní plyn.

Jágr pro Autosalon o nehodě

Nic z toho ale naštěstí nebylo třeba u nehody Jaromíra Jágra řešit. Šlo o plechy, které v případě robustních dveří u řidiče hokejovou legendu ochránily před zraněním po srážce s tramvají. Stejně jako boční airbagy. Pořad Autosalon TV Prima za Jágrem právě v modelu KIA EV6 zajel a dozvěděl se další zjímavé skutečnosti.

Premiérový Autosalon vysíláme ve středu 29. června ve 20:15 na Prima COOL a v repríze v sobotu 2. července v 9:10 na Primě.

Reklama

Diskuze

Karel - 09.06.2023 18:07:21
Rozdělení napětí na nízké a vysoké stále platí. To nízké je definováno velikostí od 50 do1000 Volt.
Ondra - 09.08.2022 11:31:47
Jsem zvědavý jak budou řešit veštěké hybridy. Ještě jsem asi neviděl nehodu nebo poruchu hybridu co by se hasil. Jinak zatím žádná automobilka nepřišla s baterií nad 1000V. Jediné EV6 a Ioniq 5 mají 800 V baterii.

Paradox povinné elektromobility: Chudí budou mít výrazně dražší cestování autem než bohatí

Nejekonomičtější je nabíjet elektrické auto z domácí zásuvky. Ale kam ho připojí lidé z paneláků?
20.06.2022 07:15
|
20
Reklama

Tým Autosalonu ustanovil světový rekord. S elektromobilem projel 14 zemí za 24 hodin a pět minut

Že se s autem na baterky nedá dálkově cestovat? Hyundai Ioniq 5 za den ujel 1875 kilometrů
11.05.2022 21:00
|
18

Pozor na ojeté elektromobily. Může u nich hrozit požár od poškozené baterie

Před nákupem auta do zásuvky z druhé ruky prověřte, jestli není po havárii
04.05.2022 10:52
|
0

Dacia začíná psát novou kapitolu. Se speciálem pro Rallye Dakar se poprvé postavila soupěřům

V soutěžní premiéře na Marocké rallye speciály Sandrider řídí hvězdní piloti Loeb a Al-Attiyah
08.10.2024 07:53
|
0

Jízdu po dálnici bez známky neřeší jen policie. Musíte být ale chyceni při činu, jinak neplatíte

Policisté a celníci mohou využít i portály nad dálnicemi. Pokutu ale dodatečně nedostanete
07.10.2024 14:15
|
0
Reklama

Havarijní pojištění automaticky nekryje škody z povodní. Záleží na typu pojistky

Pojistné produkty se v případě živlů liší. V klidu mohou být motoristé s pojištěním "all risk"
16.09.2024 14:00
|
2

Fanoušci sportovních aut nemohou dospat. V ČR se budou dražit vozy Toyota GR Yaris Ogier a Rovanperä

Aukce je naplánována na 25. září. Cena začíná na milionu a osmi stech tisících za jeden
09.09.2024 12:30
|
0
Reklama
Autosalon TV