Reklama
Testy

Test Kia EV6 Earth 4x2: Ocenění nejlepšího elektromobilu současnosti si právem zaslouží

Vyzkoušeli jsme základní provedení evropského auta roku 2022
Zdroj: Robin Běhal

Nedávno představený model EV6 značky Kia patří mezi nejzajímavější elektromobily posledních let. Dokazuje to i tím, že v roce 2022 se stal vítězem evropské ankety Auto roku. Korejský crossover dokáže v mnoha ohledech konkurovat i těm nejsofistikovanějším elektroautům současnosti. Přitom se stále dá pořídit za poměrně rozumné peníze. My jsme se rozhodli otestovat model Kia EV6 s větším 77,4kWh akumulátorem v té nejzákladnější verzi s označením Earth, která na českém trhu stojí od 1 320 980 korun.

Nabíjením se vyrovná Porsche Taycan

Kia EV6 je postavena na podvozkové platformě Kia E-GMP, která je jako první přímo určena pro elektrické modely a používá ji třeba i sesterský Hyundai Ioniq 5. Díky tomu umožňuje naplno rozvinout všechny výhody, které elektrický pohon přináší, což je z hlediska designu zejména větší prostornost a absence prvků, které jsou nutné pro modely se spalovacím motorem.

Kia a Hyundai přišly jako první mainstreamové automobilky se základem s 800V elektrickou architekturou umožňující ultra-rychlé nabíjení. Dosud ji nabízely pouze nejvyspělejší a zároveň nejdražší elektromobily v podobě Porsche Taycan nebo odvozené Audi e-tron GT. Německé duo sice poskytuje ještě o něco vyšší nabíjecí výkon, ale i tak je 220 kW v podání Korejců na danou třídu bezkonkurenční. Bohužel takový výkon v Česku podporuje jen hrstka nabíjecích stanic.

Pokud ale řidič na takovou stanici dorazí, může počítat s tím, že se Kia EV6 dobije z 10 na 80 procent kapacity akumulátoru za pouhých 18 minut (u všech verzí). Během necelých 4,5 minuty se tak dojezd auta prodlouží o 100 kilometrů. Na domácím wallboxu nebo veřejné AC nabíjecí stanici stačí korejskému elektromobilu 6 hodin a 9 minut. Z běžné zásuvky na 220 V se už provedení s větší kapacitou baterie (77,4 kWh) nabíjí 32 hodin a 45 minut, tedy více než den a půl.

Nabízené verze

Crossover se nabízí jak ve verzi s pohonem pouze zadních, tak všech kol. Základ nabídky tvoří zadokolka s baterií o kapacitě 58 kWh a motorem o výkonu až 125 kW (170 k), která se prodává od 1 220 980 korun v základní výbavě Earth. Dojezd na jedno nabití je pak u nejslabší verze 394 kilometrů. Model s větším akumulátorem o kapacitě 77,4 kWh a silnějším elektromotorem s 169 kilowatty (229 k) dojede až 528 kilometrů. Vrcholná specifikace pak disponuje stejnou baterií, ale má pohon 4x4 a nejvyšší výkon 239 kW. V tomto nadupaném provedení Kia EV6 slibuje akční rádius 504 km a chlubí se zrychlením z 0 na 100 km/h během 5,2 sekundy. 

Porovnání s konkurenčními elektromobily Hyundaiem Ioniq 5, Škodou Enyaq iV, Volkswagenem ID.4 a Toyotou Bz4x s hodným výkonem, pohonem 4x2 a podobnou výbavou naleznete ZDE.

Futuristický design, který se jen tak neokouká

Kia EV6 při pohledu zepředu zaujmou kromě výrazných světel pro denní svícení, jež jsou podle vyjádření značky součástí "digitální tygří tváře" vozidla, také přívody vzduchu pod světly, jež opticky rozšiřují čelní partii vozu s důrazem na jeho high-tech výraz. Výsledkem optimalizace proudění vzduchu v zájmu co nejlepší aerodynamiky je vedení vzduchu od přídě skrz plochou podlahu vozidla a v prostoru pod podlahou.

Zboku elektromobilu jsou viditelné prvky typické pro crossovery. Zkosené čelní sklo navozuje pocit dynamiky a účelnosti, zatímco mohutné boky na zádi vozu dodávají karoserii objem. Charakteristická křivka ubíhající podél spodní části dveří se stáčí vzhůru k blatníkům zadních kol, a opticky tak prodlužuje profil vozidla.

Výsledný design modelu EV6 vychází ze spolupráce všech tří návrhářských studií celosvětové sítě Kia v korejském Namyangu, německém Frankfurtu a kalifornském Irvine.

Prostorný a supermoderní interiér

Při nasednutí do interiéru je patrné, že designéři si zde opravdu vyhráli. Hlavní dominantou minimalistické přístrojové desky je 12,3palcový zakřivený displej infotainmentu s vysokým rozlišením, který nás potěšil rychlou odezvou a přehledným prostředním. K hlavní obrazovce je napojený virtuální kokpit řidiče se stejnou úhlopříčkou. Ten dokázal zobrazovat veškeré potřebné informace. Jeho nevýhodou bylo to, že při ideálním nastavení volantu jsme na zobrazovači nedokázali přečíst aktuální rychlost a zbývající dojezd. 

Co se týče prostornosti, tak v té Kia EV6 rozhodně nezaostává. Díky dlouhému rozvoru kol a speciálně navržené platformě nabídne korejský crossover vzdušný interiér s bohatým místem pro posádku jak na předních, tak zadních sedadlech. Dokonce i zavazadlový prostor patří mezi největší ve své třídě. Disponuje objeme 572 litrů (ve verzi 4x2), což je o 45 l více, než má sesterský Hyudnai Ioniq 5. Po sklopení zadních sedadel je pak možné docílit až 1 352 litrů. 

Veškeré námi naměřené rozměry interiéru naleznete v našem katalogu ZDE.

Elektromobil, který potěší pohodáře i driftery

Jak jsme již zmínili, nám se do redakčního testu dostala Kia EV6 v základní výbavě Earth s větší 77,4 kWh baterií a pohonem zadních kol. Očekávali jsem, že co do jízdních vlastností bude korejský crossover shodný s bratrským Hyundaiem Ioniq 5, ovšem realita byla jiná. Model EV6 měl celkově sportovnější charakter a tužší naladění podvozku. Kia tak byla méně pohodlná, než její sourozenec, ale disponovala mnohem lepšími jízdními dovednostmi. 

Na okresních cestách dokonce dokázala být vyloženě zábavná. I přes to, že elektromobil vážil skoro dvě tuny, v zatáčkách za suchých podmínek netrpěl na nedotáčivost a byl skvěle ovladatelný. Naopak pokud řidič chtěl zažít pořádnou dávku adrenalinu, stačilo vyčkat na zhoršení adhezních podmínek a zcela vypnout kontrolu trakce/stability. V tu ránu se z elektrické Kie stal drifter, který by si na chleba namazal kdejaké staré BMW se zavařeným diferenciálem. 

Většinu řidičů spíše než jízda bokem zajímá, jak se s jedním z nejpokrokovějších elektromobilů současnosti jezdí každý den do práce, na nákupy a o víkendu na výlety. Po týdnu soužití s EV6 můžeme potvrdit, že opravdu příjemně. Ve městě jsme si chválili skvělé odhlučnění kabiny, dobrý rejd a příkladně dávkovatelný výkon, který se dal upravovat za pomoci jízdních režimů (eco, normal, sport). Podvozek byl sice tužší, ale malé nerovnosti filtroval bez problému. Hlubší díry a zpomalovací prahy tlumiče už tak dobře nezvládaly a posádka je v kabině pociťovala. 

Že se s elektromobilem nedá cestovat a slouží takzvaně "jen k jízdě kolem komína"? To je v dnešní době pouze zavedený stereotyp. Ano, větší část elektřinou poháněných aut není na hltání kilometrů vhodná, ale Kia EV6 mezi ně nepatří. Díky dojezdu více než 500 kilometrů a především pak ultrarychlému nabíjení (100 km za 4,5 minuty) se s korejským crossoverem cestuje podobně dobře jako s autem se spalovacím motorem. Není to žádný náš výmysl, nedávno jsme si to vyzkoušeli na vlastní kůži se sesterským Hyundaiem Ioniq 5. Za 24 hodin jsme s ním dokázali ujet více než 1800 kilometrů a projet 14 evropských zemí. Článek o naší výpravě naleznete pod tímto textem. 

Trhač asfaltu to nebyl

Nesmíme zapomenout ani na samotné pohonné ústrojí vozu. To se skládalo z jednoho elektromotoru o výkonu 229 koní, převodovky s jedním stálým redukčním převodem a akumulátorem umístěným v podlaze. Dynamika elektromobilu i přes slušné stádo koní pod kapotou nebyla zrovna ohromující. Nepomohlo ani přepnutí do sportovního režimu. Akcelerace z místa probíhala lineárně a ani po tvrdém sešlápnutí plynu nedocházelo k typickému "kopanci", který známe z jiných elektromobilů. Na maximálních 185 km/h se pak už vůz doslova drápal z posledních sil.

Nicméně na každodenní ježdění a na bezpečné předjíždění byl výkon EV6 dostatečný. Přeci jen to nemá být žádný sporťák ale všestranný parťák do rodiny. Pokud by pro někoho bylo 229 hřebců málo, může si připlatit za čtyřkolku GT-Line s výkonem 325 koní nebo si počkat na již představenou sportovně laděnou variantu s označením GT, která nabídne šílených 585 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h ze pouhé 3,5 sekundy.

Závěrečné hodnocení

Kia EV6 nejen že potvrdila, ale dokonce předčila naše očekávání. Opravdu se jedná o jeden z nejlepších elektromobilů současnosti, který se vyrovná i modelům od prémiových značek. Mezi plusy Korejce patří zajímavý design, prostorný interiér, skvělý dojezd a ultrarychlé dobíjení. Potěší i bohatá standardní výbava nebo nadprůměrné jízdní vlastnosti. Ani pořizovací cena není nesmyslná, když vezmeme v potaz, že se jedno o skoro to nejlepší, co si dnes řidič může koupit, je 1 220 980 korun v základu adekvátní částka. Jediné, co můžeme modelu EV6 vytknout, je spíše podprůměrná dynamika verze 4x2, nešťastné umístění ukazatele rychlosti, na který není vidět přes volant a sice skvěle vypadající, ale uživatelsky nepraktické aerodynamické kliky dveří. 
Reklama

Diskuze

Honza - 28.06.2022 20:54:15
S.o.u.d.c.e.-T.i. ty jsi takový vtipný jak si dáváš sám lajky nebo potažmo mě dislajky :D
Honza - 28.06.2022 20:42:06
S.o.u.d.c.e.-T.i. ty jsi tak hloupý človíček :D nemám slov a opět a stále otázka kde jsi v tom teda jel?

První dojmy: Nová Kia Niro má kontroverzní design i cenu, přesto si ji Evropané okamžitě zamilují

Poprvé jsme zhlédli a důkladně prošmejdili druhou generaci nejúspěšnějšího modelu Kia v Evropě
17.06.2022 17:11
|
5
Reklama

Krátký test: Kia Sportage za milion korun na sněhu a ledu oplývá sebevědomím, které odpovídá ceně

Nové kompaktní SUV ze Žiliny jsme tentokrát vyzkoušeli ve verzi Sportage 1.6 T-GDI 4x4 DCT GT-Line
01.03.2022 19:15
|
2

Evropským autem roku 2022 je Kia EV6. Porazila pět elektromobilů včetně Škody Enyaq

Celkem se finále účastnilo sedm automobilů. Jen Peugeot 308 ale není elektromobilem
28.02.2022 17:28
|
2

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV