Reklama
Nová auta

Člen představenstva VW naznačil, jak vyrobit levnější malý elektromobil. Pokrokem to nazvat nelze

Baterie tvoří významnou část ceny elektrického vozu. Právě zde bude chtít VW ušetřit
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Příznivci elektromobility se v diskuzích stále zaklínají mantrou, která v principu říká tolik, že až budou elektrická auta levnější, určitě je bude kupovat více lidí. To je samozřejmě logická úvaha, proti které nelze nic namítnout, problém ale nastává v momentě, kdy zjistíte, že automobiloví výrobci zatím nenalezli uspokojivý recept, jak takového snížení ceny dosáhnout. Naopak otevřeně přiznávají, že malá, a tedy potenciálně levnější auta se jim nevyplatí vyrábět, protože by se svou cenovkou ocitla mimo trh. Thomas Schmall, člen představenstva koncernu VW, nyní podle serveru Automotive News Europe naznačil, jaké úvahy v tomto směru řeší nejvyšší koncernové vedení. A moc potěšující zpráva to není, jakkoliv i zde najdeme jisotu dávku logiky.

Bateriový paradox: neplatí úspory z rozsahu

Jednou z výhod elektromobilu je jeho relativní konstrukční jednoduchost - alespoň, co se motoru a převodovky týká. Problém ovšem nastává u akumulátoru. Ten je srdcem auta a zásadním způsobem tvoří jeho užitnou hodnotu. Jeho technologie ovlivňuje dojezd, hmotnost vozu i rychlost nabíjení. A i když se poměrně často objevují zprávy o "zázračných" technologiích, které dokáží uchovat velké množství energie a dobijí se během chvilky, ve skutečnosti nejsou v dohledné době vůbec použitelné v automobilovém průmyslu. 

Již před lety o tom hovořil Elon Musk, který tehdy říkal, že mají na stole více než tři desítky různých patentů a skvělých nápadů, žádný z nich si ale nedokáže představit k pohonu automobilu. U něj totiž vstupuje do hry i celá řada dalších faktorů jako bezpečnost při nárazu, velmi široká teplotní škála, v niž se auto může ocitnout a v neposlední řadě třeba i náročnost výroby. 

A zde se dostáváme k dalšímu zajímavému bodu. Zatímco příznivci elektromobility doufají, že ceny elektrických aut významně poklesnou, až se jich bude vyrábět více, automobilky takové nadšení nesdílejí. Ukazuje se totiž, že zrovna u výroby akumulátorů neplatí tržní pravidlo "úspor z rozsahu" - tedy, čím více vyrobím, tím levnější bude jeden kus. Důvod je prostý, v akumulátoru je celá řada vzácných kovů, jejichž množství je omezené, a tak naopak s rostoucí poptávkou roste i jejich cena. Ano, možná se tento problém vyřeší následnou recyklací, ale k tomu dojde kdovíkdy. Vždyť i výrobci se dušují, že akumulátor v autě vydrží v pohodě deset let a pak ho čeká druhý život v podobě bateriového úložiště. Teprve poté je možné uvažovat o recyklování. A nebo je tu druhá cesta, jak dosáhnout nižší ceny baterie...

Chcete nižší cenu? Tak tady máte horší baterii

Pokud (správně) uvažujeme o tom, že rozmachu elektromobility by bez pochyb prospělo, kdyby elektrické vozy byly levnější než ty se spalovacím motorem, musíme ovšem dodat i další podmínky, protože trh nelze jen tak oblafnout. Zaprvé nelze docílit nižší ceny elektromobilů tím, že výrazně zdražím auta se spalovacím motorem - tím spíš, když zatím průběžně zdražují i elektromobily a průsečík cen je v nedohlednu. Zadruhé musí i menší, potenciálně levnější elektromobily, nabízet odpovídající protihodnotu a nelze docílit snížení jejich ceny tím, že je "ošidím".

A právě tímto směrem se asi budeme v budoucnu bohužel ubírat. Stručně řečeno vede cesta k nižší ceně vozu přes horší baterii. Právě to totiž naznačil Thomas Schmall: "VW ve světle rostoucích cen niklu a kobaltu intenzivně zkoumá alternativy k chemikáliím v bateriích, kvůli kterým bude mít sice akumulátor horší efektivitu, ale dosáhneme tak snížení nákladů na jeho výrobu. Tyto alternativy by se mohly na trhu objevit v roce 2026," a doplnil: "Znamená to použití menších baterií, protože velké baterie v malých autech přináší vysoké náklady. Průměrný nájezd zákazníka je stejně jen 40 kilometrů denně, tak proč bychom potřebovali dojezd 500 km?"

Je fakt, že s možností pravidelného dobíjení skutečně nepotřebujeme u menšího auta dojezd 500 km, ale i tak vyvstává řada otázek. Pokud současná drahá auta s velkými akumulátory v praxi ujedou většinou 350 až 400 km na jedmo nabití, nebudou mít náhodu zmiňovaná malá auta reálný dojezd 150 až 200 km? A bude cena auta s takovou menší baterií skutečně natolik atraktivní, aby zákazník akceptoval z toho plynoucí omezení, třeba, že ani nedojede na chalupu a zpátky, a že se tak jedná vyloženě o druhé auto jen do města? 

Nová technologie se nejlépe prosadí přirozeným způsobem, když nabídne lepší vlastnosti i cenu, než ta stávající. To je v principu strašně jednoduchý recept, jehož všechny ingredience však automobilky stále marně hledají...
Reklama

Diskuze

Vojta165 - 04.01.2023 12:48:42
WV s malým EV přijít nemůže, neumí cenotvorbu, jakkoliv nadějný vůz prostě zabije přemrštěnou cenou, protože primárně vyrábí pro trh s relativně vysokou životní úrovní obyvatel. Musí do toho promluvit firmy, které umí minimalistický funkční design.
Vojta165 - 04.01.2023 12:44:51
To je samé mudrování, pusťte na evropský trh čínské automobilky a ukážou vám jak se dělá malé elektrické auto a prodejní šlágr pro masy. Tady je to jen samý SUV tank s nepochopitelně masivními bateriemi, spíš dodávka než opravdu osobní auto.

Volkswagen přivezl na e-Salon auto, které má praktické Čechy přesvědčit k elektromobilitě

Koncept vystavený v Letňanech má kufr s kapacitou 586 litrů. Slibuje dojezd 700 km na jedno nabití
10.11.2022 09:45
|
12
Reklama

Test Volkswagenu ID.5 GTX: Sportovně střižený elektromobil překvapí komfortem. Dynamikou ale neoslní

Vyzkoušeli jsme elektrické SUV-kupé s výkonem 300 koní. Je lepší než slabší verze?
13.08.2022 08:50
|
2

Volkswagen rozšíří svou elektrickou rodinu ID o další model. Tentokrát je to velký sedan

Auto se nejprve představí na čínském trhu. Později se ale dostane i do Evropy nebo USA
22.06.2022 07:32
|
0

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV