Reklama
Testy

Poprvé za volantem Volkswagenu ID. Buzz. Znovuzrozená legenda dělá z rodinné cesty zážitek

Elektromobil slibuje dojezd přes 400 kilometrů a rychlé nabíjení. K mání bude i ve verzi pro sedm
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Volkswagen T1 „Bus“ patří k nejzásadnějším vozům celé automobilové historie. Dokázal pobláznit svět svou praktičností, jednoduchostí i nápaditým designem. Proslavilo ho hnutí Hippies, jehož se stal prakticky oficiálním vozem. Současnému Volkswagenu se proto dobře hledala odvaha, aby na legendu navázal, a to i přes dobu, která nepřeje rodinným vozům a možná až příliš protěžuje SUV. Výsledek má ale šanci navázat na ikonu. Dokazují to hloučky lidí, které se k nám seběhly pokaždé, když jsme s elektrickým Volkswagenem ID. Buzz během našich prvních jízd zastavili.

Nejsem Multivan

Volkswagen ID. Buzz není jednoduše elektrickou variantou velkoprostorového Multivanu, který si svou premiéru odbyl loni. Je to zcela svébytný model, který sedí na platformě MEB pro elektromobily (stejně jak další modely ID. nebo Škoda Enyaq iV). Je tak kompaktnější, na délku mu naměříte 4,7 metru. Jeho hlavní devízou je ale specifický design v přívětivém střihu, který na sebe poutá pozornost zejména v dvoubarevném provedení. Námi zkoušený Buzz měl žluté „kalhoty“ a bílý vršek. V tom vynikl jeho předsunutý nárazník s kosočtvercovými průduchy a velkým výřezem pro radar, na nějž navazuje téměř vertikální kapota s masivním logem VW. Vůz stojí v základu na 19“ kolech, které mu dodávají šmrnc téměř výstavního kousku. Na zádi je zase ozdoba, která dává vzpomenout na doby vzadu uloženého vzduchem chlazeného motoru. Jsou to tři „žábry“, dnes samozřejmě jen dekorativní. Záď je pak ryze technicistní. Zda se vůz líbí nebo nelíbí je otázkou vkusu, podle nás jde ale přesně o auto, na které se po jeho pořízení budete ještě dlouho chodit jen tak dívat do garáže.

Uvnitř už žádné retro nehledejte. Naopak, tohle je místo moderního, čistého a jednoduchého designu. Tedy až na příšerný dekor palubní desky simulující dřevěnou dýhu, jenž by nešlo prodávat v hobbymarketu ani jako nejlevnější plovoucí podlahu. Pokud budete kupovat, vyberte si prosím jiný, tohle je přešlap. Zbylé použité materiály jsou ale velmi pěkné, na pohled i na dotek. Dávají pocit domáckosti. Do rodinného vozu bychom ale nevolili světlá sedadla, protože by za pár dní používání už světlá nebyla.

Místo pro řidiče je podobné jako u dalších vozů ID, najdete tu tedy typický volant, přístrojový štít s obrazovkou a všemi podstatnými jízdními údaji. Dobrou zprávou je, že se jízdní volič posunul z pravého boku kapličky na sloupek volantu, kde působí přirozeněji. Uprostřed je pak známý zábavní systém Volkswagenu s 12,1“ dotykovou obrazovkou, kde najdete vše, jak jste zvyklí. Za zmínku ale stojí promyšlené odkládací prostory na palubní desce včetně podsvícené poličky před spolujezdcem, nebo na výšku situované přihrádky pro mobilní telefon s indukčním dobíjením. Jak vypadá ID. Buzz naživo a co všechno najdete na palubě si můžete prohlédnout na našich fotografiích, které jsme pořídili během prvních jízd:

Prostorové hrátky

U vozu této kategorie jde samozřejmě o praktičnost a té ID. Buzz nabízí dostatek. Od zmiňovaných praktických kapes a přihrádek se můžeme přesunout dozadu. Testovaný vůz byl v klasickém pětimístném uspořádání, u kterého je trochu škoda, že prostřední sedadlo není plnohodnotné (což zvládají i mnohem menší auta, třeba Berlingo). K mání ale je i varianta pro šest, tedy se dvěma sedadly v každé řadě, aby se dozadu přistupovalo co nejjednodušeji. Později se objeví prodloužená osobní verze, která sveze sedm cestujících, tři pak na zadní trojmístné lavici. Auto jsme už pečlivě měřili při jeho statické premiéře v březnu, podrobnější data najdete v přiloženém článku vedle tohoto odstavce.

Kufr je vpravdě obrovský, má objem 1121 litrů, po sklopení zadních sedadel pak 2123. Že se ID. Buzz podobá víc autu než velkoprostorovému MPV odvozenému z dodávky, podtrhuje i promyšlenost zavazadelníku. Nechybí tu kryt kufru (například Hyundai Staria ho vůbec nenabízí) a navíc tu je k užitku praktická mezipodlaha. Jednak se sem zavazadla lépe nakládají, jednak se pod ní vejdou látkové přihrádky, do kterých se schovají kabely pro dobíjení i drobnosti nebo menší nákup. Škoda, že zadní sedadla nelze sklápět z prostoru kufru, ale musíte si přejít dopředu. Je tu ale poloelektrické vyklápění tažného zařízení, ID. Buzz utáhne na přívěsu tunu. Boční posuvné dveře i víko kufru se v našem voze ovládalo také elektricky.

Země elektromobilům zaslíbená

Volkswagen uspořádal první jízdní dojmy v oblasti Kodaně. Testovací trasy vedly dánskou metropolí, v jejím přilehlém okolí, i přes Oresundský most do švédského Malmö a zpět. Je to hezké místo a zároveň se svou plochou krajinou a klidným provozem stráženým přísnými rychlostními limity a vysokými pokutami ideálním místem pro test elektromobilu. I možná proto nám ID. Buzz po nastartování ukázal dojezd 460 kilometrů do prázdné baterie. V Alpách by to bylo jinak.

Zadní kola Buzze roztáčí 150kW elektromotor s točivým momentem 310 Nm. To stačí hlavně v městském provozu na velmi dobrou dynamiku, mimo město je minimálně obstojná. Protože dálniční přesuny elektromobilům příliš nesvědčí, je rychlost omezena na 145 km/h. Auto se řídí stejně jako jakýkoliv jiný elektromobil na MEB platformě, s tím rozdílem, že jsme si museli zvykat na velmi vzdálené přední sklo a rozdělený A sloupek, který ale u MPV není ničími novým. Jen ve vzdušné kabině ještě víc vynikne. Toto sklo je ostatně také důvodem, proč ID. Buzz nemá head-up displej. Další, čeho jsme si všimli, byl vyšší hluk. Velký model má samozřejmě horší aerodynamiku než oblá SUV a v tichém prostředí elektromobilů to ještě vynikne. Nejde ale o nic hrozného, jen je potřeba počítat s tím, že zejména ve vyšších rychlostech není na palubě úplné ticho.

Baterie má kapacitu 82 kWh, z níž využitelná je 77 kWh. My jsme sice jezdili v klidném provozu, ale pár desítek kilometrů se nám přece jen poštěstilo jet alespoň 120 km/h. Dost času jme strávili ve městě a na okreskách s 80km/h limitem. Výsledek byl 21,1 kWh na 100 km, což není málo, ale pořád to znamená velmi solidní dojezd 365 kilometrů na jedno nabití. Kromě klidného provozu nám ale pomáhala i ideální teplota okolo 18 stupňů Celsia, kdy nebylo nutné pouštět ani topení, ani klimatizaci. Ve voze jsme jeli dva bez zavazadel. Dobrou zprávou nicméně je, že ID. Buzz je schopen velmi rychle doplnit potřebnou energii. Nabíjí výkonem až 170 kW.

Pokud něco ještě zaslouží pochvalu, tak je to podvozek, který dokáže posádce poskytovat dostatek komfortu i přes vysokou hmotnost vozu, nebouchá a není hlučný. Auto se zbytečně nenaklání, ale je dostatečně pohodlné i do městského prostředí plného retardérů. Ve městě si navíc všimnete i vynikajícího rejdu. Průměr otáčení je 11,1 metru. Na tak velké auto je to skvělá hodnota a při pomalém manévrování vám přináší příjemný pocit, že se vejdete všude.

Na rodinnou dovolenou?

Rozum stále velí přemýšlet nad tím, zda se elektromobil hodí na cestu na dlouhou rodinnou dovolenou. To je totiž jeden z hlavních důvodů, proč si auto tohoto typu pořídit. S plně naloženým vozem budete po cestě na dálnici nabíjet minimálně jednou za 300 kilometrů, ne-li dříve. Na druhou stranu je už dnes síť stanic hustá a poskytují solidní výkon. Buzz ale může výborně posloužit jako každodenní svezení pro příměstské cesty a ve městě. Je to bezesporu jeden z nejzajímavějších elektromobilů dneška. K mání bude ještě letos, cena je už známá a najdete ji třeba v konfigurátoru vozu. Začíná na 1 537 556 korunách za osobní verzi. My se zatím těšíme na to, až se objeví ID. Buzz na test i v Česku. Rozhodně s ním vyrazíme někam dál a do náročnějšího terénu, než jaký jsme potkali ve Skandinavii.
Reklama

Diskuze

Petr - 26.02.2023 20:31:07
Jízda příjemná, ale hlavně posezení, prostor a komfort vysoké! Bohužel, primární důvod koupě automobilu, a sice doprava z bodu A do bodu B, je katastrofa. Při jízdě standardních 130km/h po dálnici auto ujelo sotva 200km! Na cestu k moři zapomeňte!
Toník - 07.09.2022 19:50:40
Jen jedna z dalších předsmrtných křečí koncernu. Nepoužitelné a téměř neprodejné.

Bývalý šéfdesignér škodovky stvořil Volkswageny ID. Buzz podle ságy Star Wars. Dobro i zlo mají svůj vůz

Zástupci obou světů vznikly spoluprací automobilky a filmové produkční společnosti Lucasfilm
30.05.2022 15:13
|
2
Reklama

Nový Volkswagen ID.Buzz sází na retro střih i slušný dojezd. Pro hippies by byl ale asi drahý

Elektromobil jsme prošli skrz naskrz a pečlivě ho změřili. Do česka přijde na konci letošního roku
21.05.2022 12:50
|
5
Reklama

Volkswagen přechází na novou éru elektrických MPV a dodávek. Představil ID. Buzz a ID. Buzz Cargo

Vzhled revolučního vozu měl na starosti bývalý šéfdesignér značky Škoda
11.03.2022 10:45
|
1

I.D. BUZZ CARGO představuje novou éru Transporteru

Volkswagen představil novou studii I.D. BUZZ CARGO, která by mohla rozšířit nabídku lehkých užitkových vozů o zcela nově vyvinutý model s elektrickým pohonem, inspirovaný první generací Transporteru.
09.10.2018 10:11
|
0

Už žádné pochody po magistrále a blokování dopravy. Třicítkáři v Praze končí

Aktivisté to napsali v tiskové zprávě s tím, že se jim podařilo nastartovat společenskou debatu
01.03.2024 09:05
|
1

Češi kupují nejvíc červených mazd v Evropě. I díky tomu Japonci vyvinuli unikátní barvu

Mazda slibuje, že červený lak nazvaný Artisan Red Premium bude mít v budoucnu ještě víc modelů
29.02.2024 16:00
|
3
Reklama

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
3

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama
Autosalon TV