Reklama
Nová auta

Nový Volkswagen ID.Buzz sází na retro střih i slušný dojezd. Pro hippies by byl ale asi drahý

Elektromobil jsme prošli skrz naskrz a pečlivě ho změřili. Do česka přijde na konci letošního roku
Zdroj: Martin Lankaš, Autosalon.tv

Zdá se vám tvar nějaký povědomý? Máte pravdu. Nový elektromobil odkazuje na legendární Volkswagen T1 a stejně jako on i nový ID.Buzz "vzbuzzuje" vášně. Zatímco od MPV se většina automobilek odvrací, či už se dávno odvrátila, VW přináší osvěžení něčím již dobře známým, ale v moderním pojetí. Objektivně lze o vzhledu říci, že je dozajista atypický, zajímavý a ve všech ohledech upoutávající pozornost. Dílo dokoná pak samotná cenovka. O té ale později.

Prostornost na prvním místě

Příď s masivním novým logem připomíná oblíbený vůz volnomyšlenkářů 60. let a dvoubarevné lakování dojem jen umocňuje. To nicméně bude pouze za příplatek, standard nabídne jednobarevné provedení. I pohled z boku a na samotnou záď dává znát, kde se nechala novinka inspirovat.

Je to právě design, jenž si získá na první dobrou sympatie všech, co odjakživa nějakým způsobem tíhnou k “véwéčkům“. Jenomže vzhled není až takovým stěžejním důvodem pro koupi, když si vybíráte vůz s omezeným rozpočtem. Pojďme se tedy podívat, co nový ID.Buzz o sobě na statické prezentaci ve Wolfsburgu prozradil.

Bzukot za volantem

Rodinný minibus vyjíždí na podvozku MEB a mezi ostatními elektromobily využívajícími tuto platformu má nejdelší rozvor (2 989 mm). Nápravy jsou umístěné opravdu na krajích vozu, což se pozitivně promítlo do vnitřní prostornosti.

Interiér nového ID.Buzze působí vzdušně a čistě, řidič má nad hlavou místa, že by si mohl poskakovat a s šířkou v přední řadě až 165 cm se může i rozhánět lokty. Za sebe si sednou v pohodě dvě “stoosmdesátky“ a ještě jim dostatek místa zbyde – naměřili jsme podélnou vzdálenost solidních 156 centimetrů.

Moderně stylizovaná palubní deska s dřevěným dekorem velmi dobře propojila to staré s novým. Mnoho míst, kam odložit mobil a rovnou i nabít, je i ve výplních dveří. A jak to v dnešní době bývá, displej palubního počítače už není ukrytý v kapličce, je totiž přidělaný přímo ke sloupku řízení. Dominantou přední části je pak desetipalcová dotyková obrazovka.

Indicie, že německá novinka patří do rodiny ID, je skryta například ve způsobu řazení. Plochu mezi sedadly okupuje vyjímatelný box, tam přepínač nehledejte, místo toho se podívejte za pravou část volantu.

Posez na místě řidiče je vyšší a nabízí velmi dobrý rozhled. Nic na tom nemění ani dvojitý A-sloupek. Část blíže k posádce je sice masivnější, ale její chytře natočený profil až tak zásadně nebrání ve výhledu. V sedadlech se sedí pohodlně a čalounění vypadá stylově, i když na něj byly použity materiály z udržitelných zdrojů a zvířátka to opravdu nebyla. Volkswagen místo toho zvolil vlákna vyrobená z recyklovaných PET lahví a plastů vylovených z moří a oceánů.

Jak to vypadá vzadu?

Na nedostatek prostoru si nemohou stěžovat ani pasažéři vzadu. Výška ve druhé řadě činí stejně jako v té první 105 cm a v šířce je na tom dokonce o poznání lépe. Maximální rozteč mezi bočními dveřmi je 172 cm a minimální 157 cm. Cestující se tak nebudou mačkat, i když tam budou sedět tři.

V základním provedení nabízí ID.Buzz pět míst k sezení, ale může jich poskytnout až šest v rozložení 2+2+2. K posledním dvěma sedadlům se dostanete skrze vytvořenou uličku. Sedmimístná varianta se bude nabízet také, ale až s prodlouženou verzí, kde s delšími bočními dveřmi umožní vstoupit do třetí řady pohodlněji. Na tu si budeme muset nicméně ještě počkat.

A jak je to se zavazadlovým prostorem? Na délku ve výšce podlahy měří až 133 centimetrů, v úrovni roletky je to 115 cm, s šířkou 122 cm a hloubkou až sedmdesát centimetrů se dostává na velmi slušnou hodnotu objemu 1 121 litrů.

Po sklopení sedadel se nejen přepravní kapacita téměř zdvojnásobí, ale zároveň převeze předměty dlouhé až 243 centimetrů. Přístup do kufru je přesně takový, jak se sluší a patří - nízká nákladová hrana a široký vstup pro snadné naložení těžších zavazadel nebo například kočárku.

Na trhu bude později

Srdcem nového “Baze“ je zatím elektromotor o síle 204 koní s točivým momentem 310 Nm. To mu stačí na to, aby z nuly na sto zrychlil za 10,2 vteřiny a dosáhl nejvyšší rychlosti 145 km za hodinu. Baterie jsou ukryté v podlaze a disponují kapacitou 77 kWh. Lze je nabíjet maximálním nabíjecím výkonem 170 kW a na hodnotu 80 % se dostanou za půl hodiny.

Německý výrobce uvádí průměrnou spotřebu 20,7 kWh, což by mělo vystačit na nějakých 423 km. Pokud se bude nový Volkswagen pohybovat pouze po městě, dojezdová vzdálenost se prodlouží o více jak sto kilometrů.

Zatímco v zemi původu předprodej již začal, na českém trhu by se novinka měla objevit v závěru letošního roku spolu s užitkovou verzí Cargo. Ta si ponechává kouzlo osobního minibusu, ale svou praktičností cílí zejména na živnostníky a přepravní společnosti.
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Cargo sází na užitečnost

Varianta Cargo je koncipovaná jinak, a to především uvnitř. Přední kabina odráží určení vozu. Není tak honosná a palubní deska je trochu jinak formovaná. Žádné dřevěné detaily – pouze jednoduchost a praktičnost. Vrchní část má téměř po celé délce úložné boxy, do kterých se snadno umístí důležité papíry, nechybí ani odkládací prostory s USB-C zdířkami.

Čalounění také nepůsobí kdovíjak luxusně, spíše účelně – v tomto případě jako dobře omyvatelný materiál, a to je správně. Podstatnější je, že se v sedačkách sedí stejně pohodlně. Nový ID.Buzz Cargo poskytuje až tři místa k sezení, základem je dvoumístná verze. Ta má mezi sedadly ještě vyjímatelný box.

Přesuneme se do té nejdůležitější části, a tou je přepravní prostor. Ten měří na délku 2,2 metru a pojme náklad o šířce až 1,73 metru. V zásadě se do něj vejdou dvě europalety nebo náklad o velikosti 3,9 m3. Chytře jsou zde uloženy kabely. Jsou ukryty v podlaze a dostanete se k nim bočními dveřmi.

Nový užitkový vůz nabízí širokou škálu individuální konfigurace. V nákladové části mohou například být úchytné lišty, posuvné dveře na obou stranách, zadní křídlové dveře i otvor vedoucí pod sedadlo spolujezdce, který ocení zejména instalatéři při převozu dlouhých trubek.

A co cena?

Ceníky pro český trh se objeví až začátkem tohoto léta, ale pohled do konfigurátoru u našich sousedů z Německa nám napovídá, že osobní verze se pod milion a půl rozhodně nedostane. Bez ekologického bonusu u našich západních sousedů vyjde na 64 581,30 EUR, což v přepočtu vychází zhruba na 1,6 milionu korun.

O něco levnější je užitková varianta ID.Buss Cargo, kde je pořizovací cena stanovena na 54 430,60 EUR. Po přepočtu na koruny se dostaneme na více jak 1,3 milionu.
Reklama

Diskuze

Roman - 15.07.2023 20:48:11
Auto vlastním již 5 měsíců a jsem neustále v servisu. Jednou nejdou světla, pak zas kamery potom zase klapou dveře a pořád do kola.Servis neví cons tím.Auto stálo více nez 2mil, prostě tragédie. Olomoucký prodejce nechce o vrácení ani slyšet.
Ruchard - 22.05.2022 08:40:25
Opravdu lidový vůz i cenově

Světový bestseller v trendy hávu. Toyota Corolla Cross může být hitem dneška. Známe už i české ceny

Mezi prvními v Česku jsme měli možnost shlédnout a pořádně prohlédnout zbrusu nové SUV od Toyoty
18.05.2022 15:15
|
6
Reklama

Škodovka zahájila výrobu baterií pro elektromobily. Bude jimi zásobovat celý koncern

Navštívili jsme novou fabriku, která dokáže vyrobit jednu baterií za minutu
17.05.2022 20:19
|
0

Volkswagen ID.5 převzal výhody svého sourozence. V lecčem ho i převyšuje

Novinka se od svého bratra neliší pouze vzhledem. Mnohé napoví i pohled do ceníku
11.05.2022 18:40
|
0

Na trh míří nový Opel Frontera. Rodinné SUV nabídne až sedm míst k sezení, ale jen dva motory

Novinka byla k vidění v pražském obchodním centru, kde jsme ji důkladně prolezli a změřili
13.06.2024 08:03
|
9

Poslední vůz pod 300 tisíc padl, přitom ani nezdražil. Zásadní změny potkaly i další japonská auta

Automobilka Mitsubishi v květnu upravila ceníky všem svým modelům. Došlo i na zlevnění
11.06.2024 14:23
|
0
Reklama

Automobilka MG zlevnila vybrané modely až o 50 tisíc korun. Zájemce o SUV ale nepotěší

Červnové změny znamenaly vedle výrazného poklesu cen i zdražení oblíbeného vozu
06.06.2024 18:01
|
1

Automobilka MG pokračuje v ofenzivě a připravuje smršť nových modelů. První přijede už v létě

Do konce roku se na trhu objeví dlouho očekávaný sporťák, ale i malý hatchback i nové generace SUV
03.06.2024 07:50
|
4
Reklama
Autosalon TV