Reklama
Motorky

Akce sundej kolegu aneb tým Autosalonu se snažil zkrotit elektrické motorky v Pitlandu

Vyzkoušeli jsme unikátní zábavu v uzavřené hale. Pitbiky jsou výzvou nejen pro motorkáře
Zdroj: Tiskový servis Pitland

Naskytla se nám příležitost změřit své síly mimo automobilový svět. Se členy týmu Autosalonu jsme vyrazili na uzavřený okruhu v Pitlandu. A byla to jízda! Skupina tvořená nadšenci do aut, co k vozidlům jedné stopy vážou určité sympatie, lehce přičuchli či naopak zastávají postoj "toho se já nikdy nedotknu", se sešla v pražském Zličíne, kde svá vypracována kancelářská těla napasovala do těsných kombinéz a pod taktovkou místních borců vyrazila na trať.

Rychle odhalí chyby

Průvodní instruktáž je samozřejmostí a pokud jste v Pitlandu - jako většina z nás - poprvé, instruktoři si vás v malých skupinkách vezmou stranou a ještě před ostrou jízdou vyzkouší vaše dovednosti. Nejednomu z nás tahle základní příprava ukázala, kde mírně či více chybujeme.

Prťavá motorka, na kterou měli problém se někteří naši vysocí kolegové pořádně naskládat, velmi rychle ukáže i ty nejmenší chyby, jaké jsme si během jízd na silnici navykli. Ale také slabiny i to, kde jsme se snažili přeskočit lekci správné jízdy. Motorkář tak má příležitost vzít to "hezky z gruntu" a osvojit si správnou práci s motorkou, což pak na silnici zúročí.

Není třeba se bát, vše je děláno tak, aby to bylo pro návštěvníky co možná nejbezpečnější. Navíc jsem byli "uklidněni" tím, že sanitka zde zasahovala jen párkrát. Na druhou stranu z vlastních zkušeností víme, že nějaký ten pád zas až tolik nebolí, i když ne všichni kolegové by s tímto tvrzením úplně souhlasili.

Občas se nějaká místa hezky zašmoulovatěla, ale žádný silniční lišej nehrozí. S prvním pádem přichází mírné uklidnění a jezdec pak odvážněji zkouší své limity.

Nastartujte motory!

Důležitou součástí každého jezdce je trhačka, magnetická čepička na šňůrce, co se připevní k zápěstí a jako šém přivádí motorku k životu. Žádný zvuk, pouze z vibrací poznáte, že je nastartováno. Pach benzinu a brumlání motoru se reinkarnovalo do pouhého "vžum". Zábava začíná.

Po kličkování mezi kužely a ostrých brzdách, jsme byli připraveni na závod přímo na trati. Ta je plná technických části a nouze není ani o rychlé úseky. Některé zatáčky jsou táhlejší, některé hodně utažené a někdy jdete z náklonu do náklonu.

Jezdec zkouší aplikovat přesně to, co se ho instruktoři snažili naučit a sám je pak překvapený, jak dobře to funguje. Co byste zaznamenali na silných motorkách až v krizi, zde se ukáže v samém zárodku a upozorní jezdce: „Hele, tady děláš něco špatně!" Výhoda je, že máte dostatek kol na to, to napravit.

Obsluha Pitlandu nám na začátek nastavila první, tedy nejslabší výkonovou mapu z celkových tří. A když viděla, jak profesionálně najíždíme do každé zatáčky a hezky dáváme kolínka (dobře - pouze při pádu), nastavila nám do další rozjížďky druhý stupeň. Motorka pak jde mnohem ochotněji za plynem, je rychlejší a závod má hned lepší spád. A to na každý pád. Doslova.

Není to ovšem pro každého

S velkou vahou se pojí velká nevýhoda. Malá motorka má omezenou nosnost 120 kg a kdo se pohybuje na samé hraně povolené hmotnosti, na první výkonnostní stupeň si jízdu oproti svým lehčím kolegům tolik neužije. V zájmu spravedlivého boje padl i nápad, že hobiti a vyžle budou jezdit se závažím, ale to se ztratilo v překladu, kdesi hluboko ve vřavě elektrických motorů.

V základním kurzu jsou dvě hodiny napěchované individuálními lekcemi a rozjížďkami. Po úvodním seznámení tak můžete chodit třeba už jen na volné jízdy, kde jsou v ceně tři sedmiminutové pobyty na trati.

Nezměrnou výhodou je i vlastní módní kolekce moto oblečení, tudíž za nějaký poplatek může přijít jezdec doslova nahý a v Pitlandu ho obléknou od hlavy k patě. To ale raději nedělejte, lidé v MHD pak dost divně koukají.

Kam dál?

Kolik to stojí, kde to najdu a jak dlouho budu jezdit? Více informací najdete na webu Pitlandu zde.

Co dodat nakonec?

Pitland je nejen pro motorkáře, co se chtějí před sezónou trochu protáhnout, vyzkoušet si techniku na bezpečnějším místě a nabrat další zkušenosti, ale i pro úplné začátečníky, kteří potřebují získat větší jistotu a také pro jednostopým světem zcela nepolíbené jedince, co si chtějí užít spoustu zábavy v dobrém kolektivu.

My si odvážíme pár modřin, ale především skvělý zážitek a mnoho užitečných rad. Závod očekávaně ovládli zkušenější jezdci. Ostatní jsou však připraveni jim to příště vrátit i s úroky.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Prohnali jsme čtyři různá auta po závodním okruhu. Překvapivě největší dojem udělalo SUV

Hyundai se stal generálním partnerem Autodromu Most. Otestovali jsme jeho sportovní modely
19.05.2022 07:13
|
2
Reklama

Autem na dovolenou: V některých oblíbených destinacích se za pohonné hmoty platí majlant, jinde lze ušetřit

Čeští turisté míří na dovolenou do zahraničí. Zkoumali jsme, kde se vyplatí natankovat plnou nádrž
17.05.2022 07:03
|
3

Limitovaný Hyundai i30 N zná svou českou cenu. Koupit si ho může jen 25 zájemců

Model i30 Drive-N se prodává s manuální převodovkou i dvouspojkovým automatem
16.05.2022 19:15
|
0

Renault v květnu zvýhodnil vybraná SUV o desítky tisíc. Oblíbený hatchback naopak zdražil

Sleva se týká například elegantního SUV i francouzského obra. Ten je dostupnější než kdy dříve
24.05.2024 13:51
|
1

Audi rozšiřuje akční nabídku Perfection i na oblíbená SUV. Zvýhodnění jde až do výše 232 tisíc

Speciální edice obsahuje řadu doplňků a designových prvků. Samozřejmostí je i pohon všech kol
23.05.2024 12:15
|
0
Reklama

Korejský prcek má novou tvář i lepší výbavu. Pod tři sta tisíc korun se už ale nevejde

Modernizovaná Kia Picanto obsahuje víc bezpečnostních asistentů. V základu ale chybí klimatizace
16.05.2024 07:52
|
1

Mild-hybrid od Peugeotu má díky netradiční technologii vyšší efektivitu. Dostupný je u většiny vozů

Dokáže jet po městě až polovinu času čistě na elektřinu. Vystačí si pouze se 48V baterií
10.05.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV