Reklama
Motorky

Test motocyklu Triumph Bonneville T120: Stylové retro plné emocí

Zlí jazykové tvrdí, že klasické Triumphy jsou v podstatě Jawy 350 se silným motorem. Není tomu tak
Zdroj: Michal Borský - Autosalon.tv

Navzdory vězeňské kouli v podobě přísných emisních předpisů se inženýři z britského Hinckley vypořádávají s novými a novými nařízeními velmi úspěšně a letos přivedli na svět celou řadu nových "starých" modelů, mezi které patří i ten asi vůbec nejklasičtější -  Bonneville T120. Vyzkoušeli jsem jej v letošním slunečném podzimu.  

Stále živá vzpomínka

První T120 z modelové řady Bonneville byl představen již v roce 1958 a vyrábí se s lehkými designovými obměnami svého klasického vzhledu až dodnes, což naštěstí nemusím konstatovat o technických obměnách. Jak vlastně dostal "Bonnie", jak se zkráceně říká Bonneville, svůj název?

Odpověď musíme hledat někde v roce 1956, kdy Johnny Allen dosáhl rychlostního rekordu 193,3 mil za hodinu na jeho Streamlineru s motorem 650 cm3 ve známém solisku u amerického městečka Bonneville, kde se rychlostní závody konají pravidelně dodnes. Triumph drží jméno Bonneville, stejně jako úspěch prodejů, díky odkazu na rychlostní rekord už více jak 60 let, během kterých se pod zavedenou značkou vyráběly různé legendarní stroje. Některé vyhrály TT Isle of Man Road Race, na některých skákal své legendární skoky Evel Knievel.

Osvědčený recept

Vzhledově chytí Bonnie za srdce každého fanouška či fanynku klasických motocyklů. Angličanům se perfektně podařilo s novým motorem dodržet vzhled řadových dvouválců z 50. let. Pokud je řeč o detailech, ty jsou dotaženy do úplné dokonalosti. Každý kousek motorky je přesně na tom správném místě a v dokonalém technickém a materiálovém provedení. Kdo by hledal například plastové díly, trčící hadičku nebo dokonce kabeláž, musel by se věru hodně rozhlížet.

Co se týče designu a funkčnosti, musím pochválit demontáž sedla, které prostě odemknete klíčem a pod ním najdete USB konektor, skříňku pojistek i s jejich popisem a také je zde umístěna baterie. Velmi se mi líbí, jak se konstruktéři poprali s nutnostmi jako jsou chladič nebo katalyzátor. Kapalinový chladič se decentně schovává mezi dominantními svody a katalyzátor dole pod motorem, kde si ho všimnou jen zarytí detailisté. Přesně takového jedince zaujme levé tlačítko umístěné nad přepínačem směrovek, kterým měníte zobrazované informace, jako jsou například denní kilometry, celkové kilometry, průměrnou ale i okamžitou spotřebu a při vypnutém motoru lze vypnout i kontrolu trakce.

Na pravém budíku kde je otáčkoměr, nám displej nabídne informaci o stavu paliva, kilometrový dojezd na nádrž, a který z dvou jízdních režimů máme právě aktivní - ROAD nebo RAIN. Jízdní režim lze přepínat logicky ovladačem na pravém řídítku.
Reklama

Nenapodobitelně vpřed

Když jsem si poprvé sedl na anglický Big Twin, položil jsem ruce na řídítka přesně tam, kde bych je i se zavřenýma očima hledal. Výška sedla 785 mm je vhodná i pro menší jezdce a posed je velmi pohodlný (zejména v porovnání s nedávno testovaným Bobberem) s nohama jemně pokrčenýma.

Na to, jak se Bonnie tváří drsňácky, jde při jízdě o pravého gentlemana. Motoru je prakticky jedno v jakých otáčkách a na jaký rychlostní stupeň si užíváte jízdu, mezi 2000 až 4500 otáčkami má nachystanou pěknou porci točivého momentu, který cítíte už při jemném otočení plynové rukojeti. Největších 105 Nm je servírováno již při 3100 otáčkách a je už jen na každém jezdci, jak tento potenciál využije.

Zatímco na prvních třech, částečně čtyřech rychlostních stupních se T120 chová patřičně hrubiánsky u pětky a šestky už se Bonnie chová velmi kultivovaně, vyrovnaně a s ničím vás nepřekvapí. Větší a pohodlné sedlo, ABS, celkové chování, bohatě dimenzované odpružení, nastavení zadních tlumičů a vůbec žádná potřeba hledání limitů pneumatik ukazuje, jakou cílovou skupinu by měl Bonneville oslovit.

Určitě je to ta, která hledá více komfortu, přestože já osobně jsem po pár kilometrech přestavil zadní tlumení na nejtvrdší a nechával se obšťastňovat občasnými zásahy ABS a ze začátku i kontrolou trakce. Navzdory velmi svižnému jezdění jsem se nedostal na vyšší spotřebu než přibližně 5,6 l/100km podle palubního počítače a dojezd na nádrž byla vždy více než 200 km - její objem činí slušných 14,5 l.

Na T120 mě pozitivně překvapila harmonie výkonu a točivého momentu s použitými komponenty jako jsou tlumiče a brzdy. Suchou váhu 224 kilogramů plus náplně zastaví či zpomalí přední Bremba velmi spolehlivě a s dostačující razantnosti. Při opravdu ostřejším brzdění, máte k dispozici šikovného asistenta ABS, který není vypínatelný.

Originál každým coulem

V autenticitě a originalitě v daném segmentu motorek nemá Bonneville moc konkurentů - snad jen svého sourozence jménem Thruxton se stejným motorem ale úplně jinou charakteristikou nebo třeba inovovanou Moto Guzzi V9. Ostatně i v řadě Bonneville je kromě testované nejklasičtější klasiky k dispozici hned několik modifikací se stejnými motory, ale rozdílným vyzněním - viz například dříve testovaný Bobber. Chce to tedy nejprve zkušební projížďku, prostě nevybírat jen okem, ač je to v tomto případě sebevíc lákavé.
Reklama

Diskuze

Laďa - 05.03.2023 09:36:54
Mám BONNIE od června 2021 a najeto 8000 km. Je to ten nejkrásnější zážitek za řídítky. I delší výlety zvládne (500 km), jen ne tak pohodlně jak V-Strom. Ano je to důchodcovská motorka, na které se dá svižně svést. A hodně lidí vám ji pochválí.
Radek - 26.09.2022 18:40:19
A která je ta nezarušitelná?

Mastné dědictví: V Americe našli závodní Čezetu naloženou v oleji. Nikdo se ji nedotkl od roku 1973

Soutěžní motocykl ČZ typ 981 patřil mezi veleúspěšné modely, který sbíral vavříny hlavně v USA
12.06.2021 06:31
|
4
Reklama

Test Suzuki V-Strom 1050: Motocyklové SUV připomíná sestřičku Vitaru ze světa na čtyřech kolech

Nové provedení cestovního endura očima dlouholetého majitele motocyklu Suzuki
23.09.2020 18:29
|
1

Poklady českých stodol a garáží: Jawa Pérák vznikala v přestrojení za esesačku. Teď stojí 150 tisíc

Motocykl položil základy k poválečným úspěchům české značky. Jeho technika předběhla dobu
09.08.2020 18:41
|
5

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV