Normalizace úplně všeho
Po sovětské okupaci Československa v roce 1968 u nás
snad
nebylo
odvětví, které by nezaznamenalo útlum nebo rovnou hlubokou depresi. Pokud jde o motorismus, týkalo se to třeba "zaříznutí" velmi nadějné Škody 720 a v případě motocyklů naprosté ustrnutí a rezignace na vývoj nových konstrukcí pro sériovou výrobu a vývoz na náročné trhy. Většina třistapadesátek z Týnce s kořeny v 50. letech proto končila na Kubě, v SSSR či v Mongolsku, kde dokázali jejich v zásadě primitivní konstrukci ocenit. Stroje ČZ na tom byly snad ještě hůř a krach firmy (resp. její divize vyrábějící motocykly) v roce 1997 byl spíš vysvobozením.
V závodění se tento neblahý trend projevil s drobným zpožděním. Zatímco Jawa se jako tovární tým z Velkých cen stáhla už v roce 1969, k čemuž odpovědným místům cynicky posloužila smrt továrního jezdce Billa Ivyho na Sachsenringu, ČZ dokázaly s rostoucí dominancí japonské konkurence držet krok až do poloviny 70. let.
Geniální skloubení jednoduchosti, odolnosti a rafinované konstrukce strakonických motokrosových speciálů nemohlo uniknout bystrému oku závodníků ani za železnou oponou. Tak se stalo, že největším exportním trhem se pro českou zbrojovku z jihu Čech (a tedy životadárným zdrojem tvrdé měny pro bolševický stát) staly na počátku 70. let prohnilé USA.
Slavný John DeSoto vyhrál v roce 1970 na české motorce Velkou cenu Elsinore , když pobil neskutečných 1700 konkurentů. Brad Lackey, pozdější mistr světa ve třídě do 500 cm3, o soutěžních čezetách kdysi řekl: „Byla to jediná motorka, na kterou se dalo počátkem 70. let spolehnout a jediná správná volba pro profesionální jezdce, protože ČZ měly snadnou údržbu a před závodem stačilo nastavit řetěz a vyměnit vzduchový filtr. ČZ navždy změnila svět motokrosu, dokázala, že lehčí a rychlejší dvoutakt může nechat za sebou modernější čtyřtaktní konkurenci." Škoda, že ji to nevydrželo déle, chtělo by se dodat. USA byly každopádně pro čezety zemí zaslíbenou, což dokladuje i jedinečný příběh tajemného pokladu z mastné československé bedny.