Krásně jde za plynem, ale vadilo ABS
Jsem zvyklý jemné počínání čtyřválcového středně velkého motoru v banditu, takže jsem si musel na objemný dvouválec pod sedlem V-Stromu zvykat. Rozhodně jsem mnohem častěji řadil a mnohem méně používal nízké otáčky, než jsem zvyklý.
Na druhou stranu je velmi návykové razantně otočit plynem a vychutnávat si okamžitý zátah objemného motoru doprovázený udatným burácením jinak spíše tichého dvouválce. Maximálně jsem se rozjel na rychlosti kolem 200 km/h, které jsou tady znát mnohem více než u polokapotovaného bandita - zejména kvůli vyšší stavbě V-Stromu.
Co mi u novinky hodně vadilo, to jsou brzdy s ABS. Stačil malinko sypký povrch a motorka prostě přestala brzdit. Vždycky jsem se ukrutně lekl a za celou dobu testu jsem si na to nezvykl. Nevyhovoval mi ani jeden ze dvou stupňů nastavení ABS a nejraději bych ho okamžitě vypnul, kdyby to šlo. Bohužel, nejde. Navíc jsou brzdy u V-Stromu trochu kousavější než ty krásně plynulé u mého staršího bandita.
Naopak parádní vychytávkou Suzuki V-Strom je možnost nastavení tří různých softwarových map motoru a odezvy na plynový pedál. Jelikož jsem test začínal v prudkém dešti, okamžitě jsem přepnul na dešťový mód a pozvolnější reakce motoru na plyn byla přesně to, co jsem v danou chvíli potřeboval. Zbytek testu na suchu už jsem absolvoval v nejostřejším módu, pro začátečníky bude ale možnost utlumení určitě skvělá.
Ne, prodávat svého bandita zatím rozhodně nehodlám, ale až budu časem uvažovat o nové motorce, určitě bude cestovní enduro od Suzuki v širším výběru. I když na mých 174 cm výšky je V-Strom možná až zbytečně velký a těžký a zřejmě bych se spokojil s menší a o devadesát tisíc levnější šest set padesátkou. Další informace, postřehy a fotky k testu Suzuki V-Strom 1050 najdete v přiložené fotogalerii.