Reklama
Řidičův chleba

Ministr dopravy si myslí, že norma Euro 7 napáchá více škody, než užitku. Auta zdraží o desetitisíce

Emisní norma by mohla znamenat zpomalení obnovy vozového parku
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Návrh nové emisní normy Euro 7 se představil před pár měsíci. S jejím zněním ale není velká část odborníků a členů vlády evropských zemí spokojena. Podle českého ministra dopravy Martina Kupky může znamenat zavedení normy velké problémy, které paradoxně mohou emise ve městech ještě zhoršit a zcela zahubit cenově dostupná malá auta. 

Co Euro 7 přinese?

Nová emisní norma Euro 7 není vlastně tak přísná, jak se na první pohled může zdát. Ukrývá v sobě ale několik podstatných bodů, které automobilkám výrazně zkomplikují procesy homologace a výroby. Ty kvůli tomu budou muset svá auta zdražit a některá dokonce zcela vyřadit z nabídky.

Euro 7 se zaměřuje na emise oxidu dusného. Ty v případě aut s benzinovým motorem zůstávají na stejné hodnotě 60 mg na kilometr, což platí už v případě aktuální normy. Naftové motory ale nově budou moci vypouštět také jen 60 mg na ujetý kilometr těchto emisí. Euro 6 přitom aktuálně dovoluje hodnotu až 80 mg. Nová norma také chce nastavit limity pro prachové částice, které za jízdy emitují brzdy nebo pneumatiky. Takové nařízení by pak logicky mělo dopadnout i na elektromobily.

Problémem je měření v reálném provozu

„Háček je v tom, že Evropská unie chce, aby se všechny emisní normy včetně prachových částic z brzd a pneumatik měřily v reálném provozu, ne v laboratoři. Přitom, aby vůz homologací prošel, musí všechny limity splnit v zátěžových testech, které se budou konat v mrazivém počasí, ve vysoké nadmořské výšce (1800 m.n.m) nebo s rakví na lyže či se zapřaženým přívěsem", řekl na tiskové konferenci zástupce společnosti TÜV-SÜD Martin Hron.

Také dodal, že podle EU by se osobní automobily měly kvůli nové emisní normě zdražit v průměru o 300 euro (přibližně 7 tisíc korun). Ovšem výrobci aut na to mají úplně jiný názor. Podle průzkumů automobilky předpokládají, že zdražení se bude pohybovat v řádech tisíců euro. Tedy zhruba 25 tisíc korun a více. Právě cena a nové technologie pro snížení emisi mohou znamenat konec malých levných aut. 

Ministr dopravy hodlá protestovat

Semináře pro automobilové novináře se zúčastnil i český ministr dopravy Martin Kupka, který se zastává automobilového průmyslu a proti přijetí normy Euro 7 se vyhrazuje.  „Tento pátek jedu do Bruselu s tím argumentem, že nová emisní norma napáchá více škody, než užitku. To proto, že v naší zemi a okolních státech státech by Euro 7 mohlo způsobit výrazné zpomalení či úplné zastavení obnovy vozového parku", řekl Kupka. 

Také dodal, že pokut norma zahubí malá levná auta, lidé s menším finančním obnosem si nebudou moct nový vůz dovolit a raději si tak ponechají starý automobil s výrazně vyššími emisemi. To logicky znamená, že norma Euro 7 bude mít zcela opačný dopad, než kterým měla mít. 
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 11.02.2023 09:10:27
7 nebo 25 tisíc, vždyť je to jedno... Vláda si přidá sama, státním zaměstnancům přidá zákonem - tím se zvedne průměrná mzda a průměrně se budeme mít všichni dobře!
Honza - 08.02.2023 19:08:41
Proč ministr Kupka nepoučil předsedu vlády za našeho úžasného předsednictví, aby se o to zasadil? No jó, oni papaláši levná auta nepotřebují!

Emise CO2 u nových aut u nás vloni vzrostly. Důvodů je hned několik, včetně těch paradoxních

Vypadá to na marnou ekologickou snahu, která trochu připomíná vytloukání klínu klínem
17.01.2023 11:39
|
1
Reklama

Most je pokrokovější než Praha nebo Brno. Do MHD nasadil unikátní vodíkový autobus

Pod kapotou malá elektrárna a místo škodlivých zplodin vodní pára. Autobus od Toyoty vyrazil do ulic
12.12.2022 07:22
|
1

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
6

Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?

Vyzkoušejte si znalost tratí formule 1. Podle plánku zkuste uhodnout, o jaký okruh se jedná
19.03.2023 09:46
|
1
Reklama

Vyzkoušeli jsme nejlepší Subaru současnosti. Nová generace modelu BRZ je prostě mistrovské dílo

Původně do Česka dorazit nemělo, teď se jich k nám hrne stovka. Sportovní kupé jde na dračku
17.03.2023 13:41
|
2

Škodovka vidí úspěšnou budoucnost v Asii. Chce dobýt vietnamský trh

Česká automobilka na výroční tiskové konferenci prozradila své plány a komentovala nižší prodeje
16.03.2023 15:06
|
11
Reklama
Autosalon TV