Nové otázky v autoškole jsou náročné i pro zkušené řidiče. Ministerstvo jich chce alespoň 1500
Ačkoliv je teoretická část závěrečných zkoušek žadatelů o řidičské oprávnění obecně považována za tu jednodušší, není radno brát „psaný“ test na lehkou váhu. Kompletní sada aktuálně obsahuje kolem tisícovky otázek, přičemž cílem pro následující roky je navýšit tento počet alespoň na 1500. V rámci Evropské unie se přitom za všeobecný standard považuje zhruba dva tisíce úloh. Za tímto účelem jsou v poslední době otázky často obměňovány a přidávány. Další aktualizace seznamu proběhla na konci července, takže pokud plánujete v blízké době dokončit studium v autoškole, budou se novinky týkat i vás.
Oříšek i pro ostřílené
Velkou část ze 40 nových úloh tvoří takzvané „dynamické situace“. Jedná se o novou formu zadání, která žákovi na videu představí konkrétní situaci (například příjezd na křižovatku z pohledu řidiče), a ten následně vybere jednu z nabízených odpovědí.
Vypadá to, že většina statických otázek (obrázky znázorňující dopravní situaci nebo dopravní značení) vznikla úpravou dosavadních úloh. Ministerstvo dopravy dlouhodobě usiluje o to, aby se žáci neučili všechny otázky nazpaměť, ale skutečně porozuměli situacím, které během zkoušky řeší. K tomu by měla přispět i tato forma obměny spolu se zmíněnými dynamickými situacemi.
Těch pár zcela nových statických či textových otázek však dokáže zamotat hlavu i zkušenějšímu šoférovi. Napadlo vás někdy, zda může řidič motorového vozidla beztrestně vjíždět do pruhu vyhrazeného pro jízdní kola? Mezi možné odpovědi patří: Může, pokud neohrozí cyklistu jedoucího v tomto pruhu; ne, do pruhu vyhrazeného pro cyklisty nesmí vjíždět vůbec nebo může, je-li to nutné například při objíždění překážky, ale nesmí přitom ohrozit ani omezit cyklistu jedoucího v tomto pruhu. Zde platí univerzální poučka - nejdelší odpověď bude pravděpodobně ta správná, tudíž poslední možnost.
Mezi zcela základní vědomosti patří pravidla na křižovatkách. Víte na které se řidič nemůže otáčet? Buď na žádné křižovatce; na křižovatce, na které je provoz řízen světelnými signály či policistou, nebo na křižovatce, na které je provoz upraven dopravními značkami. Pokud jste označili „B“, máte pravdu!
Dále se otázky věnují třeba významům různých druhů sloupků, ukončení platnosti zákazových značek, pěší zóně, přednostem mezi tramvají a chodci nebo aktivním bezpečnostním prvkům při jízdě na motocyklu. Pokud budete mít chvíli volného času, doporučujeme si nové úlohy vyzkoušet. Najdete je na tomto speciálním webu, které pro tento účel zřídilo ministerstvo dopravy.