Jako ve škole. Pokud si budou řidiči pořád za volantem hrát s mobilem, bude jim zabaven. Natrvalo
Telefonování, psaní zpráv nebo prostě jen prohlížení sociálních sítí na mobilu během jízdy přímo za volantem je nešvar, který dobře známe z našich končin, stejně jako se s ním snadno můžeme setkat i jinde po světě. Nevěnování se řízení je přitom velký problém, který často stojí za vznikem dopravních nehod. Úřady se snaží proti tomu bojovat zvyšováním pokut a v poslední době také využíváním různých zařízení, která používání mobilů během jízdy dokážou detekovat. Jenže ani to možná stačit nebude. V Austrálii se proto rozhodli jít ještě dále. Mobilní telefon hříšníkům bude natrvalo zabaven.
Zatím pouze jako návrh
Jak píše web 9News, tuhle novinku chystají konkrétně v Západní Austrálii. Důvodem je nárůst počtu úmrtí v tamním provozu. Úřady proto začínají používat nové mobilní kamery, které dokážou automaticky zaznamenat používání mobilních telefonů za volantem, jenže to asi stačit nebude. V rámci testovacího provozu totiž kamery zachytily řidiče s mobilem v ruce v průměru každé čtyři minuty. Co je ale nejdůležitější, navzdory různým kampaním a dalším investicím do bezpečnosti provozu počty úmrtí v Západní Austrálii neklesají. Proto někteří volají po dalším opatřením.
Právě tím dalším krokem by mělo být trvalé zabavování mobilních telefonů. To se má týká řidičů, kteří takovýto přestupek spáchají opakovaně. Myšlenka je taková, že tahle možnost bude fungovat především jako strašák. Vzhledem k tomu, že řidiči nedají telefon z ruky ani během řízení, dá se předpokládat, že je pro ně mobil mimořádně důležitý. Takže vědomí, že o takto důležitou věc mohou snadno přijít, by je mělo donutit si pořádně rozmyslet, jestli po telefonu za jízdy sáhnou, nebo ne. Alespoň taková je teorie.
Jestli se tohle opatření opravdu prosadí do běžné praxe, o tom se má teprve jednat. Podle webu Yahoo! News se bude projednávat v září na summitu Západní Austrálie o bezpečnosti provozu. Zároveň má chystaná novinka vyjadřovat zoufalství místních úřadů, kterým se nedaří zvrátit negativní trend co do počtu úmrtí na silnicích. V roce 2021 začala být implementována do praxe národní strategie, která má za cíl snížit počet úmrtí v provozu na polovinu do roku 2030. Jenže od té doby počet úmrtí naopak narostl o 17,4 %.