Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Policejní Ferrari pořízené v době energetické krize je drahý nesmysl. Teď to víme jistě

Každý chce řídit Ferrari, i policisté. Tím spíš, když 800 tisíc za provoz platí daňový poplatník
Zdroj: Police ČR

Příběh policejního Ferrari je problematický od počátku a policie už v roce 2022 určitě tušila, že se s italským supersportem pouští na tenký led. Jinak by své auto údajně pořízené hlavně k prezentačním účelům představila v rámci poctivé tiskové konference stejně, jako když si přebírala policejní BMW. Jenže to se nestalo. Zpráva o uvedení policejního Ferrari do služby se objevila z čista jasna jedno jarní páteční odpoledne. Asi všichni tak nějak tuší, že pokud chcete vzbudit pořádný rozruch a pokud se chcete pochlubit, nebudete oznamovat novinky zrovna v pátek odpoledne. 

Policie jistě také tušila, že kolem Ferrari 458 Italia bude hodně otázek, možná proto se žádná tisková konference nekonala. Zejména co se využití supersportovního auta týká a také co se týká provozních nákladů. Vít Rakušan sice říkal, jak je super, že využití zabaveného Ferrari policii vyšlo stejně draho, jako nákup policejní Škody Scala, jenže to je jen velmi, velmi, velmi zjednodušený pohled. Jednak policie (stát, daňoví poplatníci) tímto krokem přišla o několik milionů, které bylo možné získat prodejem zabaveného auta, ale také všichni tak nějak tuší, že servis a provoz auta značky Ferrari se snadno může vyšplhat na částky odpovídající dalším Škodám Scala.

Server Kverulant se právě na tahle provozní čísla zeptal a dostal jasnou odpověď. Z té vyplývá, že servis i provoz kupodivu opravdu není nic levného, ale také z ní vyplývá, že policie používá auto i při reálných dopravně bezpečnostních akcích. Já se omlouvám, ale nemůžu si pomoci. Využívat v ČR takové auto v běžném provozu při běžných akcích je tak absurdní nesmysl, až to tříská dveřmi. Měl jsem pocit, že se u nás mluví o nutnosti šetřit, nebo jsem v zápalu řešení drahých energií něco přehlédl a z ČR se stala Dubaj? 

3000 km měsíčně je poměrně dost

Server Kverulant.org vznesl hned několik dotazů, které policie poctivě zodpověděla. Díky tomu tak víme, že od 1. července 2023 do 1. července Ferrari najelo 18 399 km. Zároveň ale víme, že od 24. října loňského roku do 17. dubna letošního roku auto stálo v garáži. Vůz byl tedy v provozu zhruba šest měsíců, což nám vychází na nějakých 3000 km měsíčně. U podobných supersportů je to poměrně velká porce. Ostatně, když policie v roce 2022 Ferrari z roku 2011 představovala, říkala, že v době zabavení mělo najeto pouze dva tisíce kilometrů. 

Důvodem menších nájezdů obvykle bývá drahý servis i drahý provoz. Policisté o tom ví své, protože pouze za palivo utratili během těchto šesti měsíců 112 tisíc a další desítky tisíc stály servisní prohlídky. Předepsaný interval pro 458 Italia je 10 tisíc kilometrů, loňská servisní prohlídka vyšla na 42 tisíc, letošní stála 65 tisíc, protože obsahovala dvě nové pneumatiky, které policisté stačili zničit. Asi v rámci prezentačních účelů. 

Dva roky, účet za 800 tisíc

Pokud by auto mělo sloužit pouze jako nástroj prezentace, stačilo by ho oživit (to stálo 142 tisíc) a nadat na to nějaké rádoby policejní polepy na efekt (polepy oficiálně stály 96 tisíc), případně přidat nějaký ten maják, který někde zbyl po nějakém zničeném autě, aby to blikalo. Pro prezentační účely by taková věc stačila a s přimhouření všeho by se to snad dalo i akceptovat. Pokud bychom se tedy přenesli přes takové ty detaily, jakože policisté podepsali smlouvu na úpravu zabaveného auta za stovky tisíc koncem března roku 2022, kdy všichni ostatní (včetně státních institucí) řešili začátek války a skokové zdražení úplně všeho. Do toho policie přijde s věcí, kterou fakt ale vůbec nepotřebuje. 

Jenže policistům prezentační účely nestačily, takže auto nechali vybavit plnou polní. To stálo dalších 250 tisíc. A začali vesele jezdit, kdy desítky tisíc létají oknem a ještě létat budou. Třeba až přijde na výměnu brzdového obložení. Jestliže si Vít Rakušan pochvaloval, jak levná tahle sranda byla při uvedení do provozu, tak jen ten provoz od roku 2022 stál dalších více než 300 tisíc. Nebyla by za to další policejní Škoda Scala? 

Pouze drahý nesmysl

Nesmyslné na celém policejní Ferrari je především jeho používání při běžných akcích. Bylo to jasné už od vydání první tiskové zprávy, kde policisté odůvodňovali používání 458 Italia jako nástroj na „nejagresivnější silniční piráty“. Takhle hloupé vysvětlení musel vymyslet někdo úplně odtržený od reality. To jako dálniční BMW zaznamená na D1 auto, které jede 252 km/h a policisté si řeknou, „ty jo, do 250 km/h by to byl pouze agresivní pirát, ale tohle už je ten nejagresivnější, voláme Ferrari?“ Asi těžko. Policisté reálně schopnosti supersportovního Ferrari nevyužijí nikdy. Nejrychlejší je vždy policejní vysílačka. 

Když píšeme testy podobných supersportů, cena se obvykle moc neřeší. Jsou to auta určená pro majitele, kteří se obvykle na cenu neptají. Však to znáte, „když chcete mít opice, musíte mít na banány“. Až do teď mne nenapadlo, že do této definice spadá i policie, a to naprosto dokonale. Jen ty banány neplatí výnosy z nějakých obřích firem a majetků, nýbrž běžní občané. Ale co už, na to se historie neptá. 

Mimochodem, kdyby policie opravdu chtěla pouze auto pro dělání parády, jistě by se našla ještě ekonomičtější cesta. Každý si určitě dobře vzpomene třeba na policejní BMW i8, které měla policie zapůjčené zcela zdarma. Troufám si tvrdit, že v dnešní ekologické době by dost možná šlo domluvit zápůjčku nějakého elektrického rychlého auta typu Porsche Taycan, jenže s takovými auty by si policie nemohla dělat úplně, co chce. A v tom je asi ten hlavní problém. No a když vás finance netíží... 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Bude na co koukat: Legendy ukáží Ferrari 488 GT3, koncept od Mercedesu a novou Octavii

Automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
24.05.2024 08:15
|
0
Reklama

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
3
Reklama

Život s Ferrari. Spolehlivé auto to není, ale chrání ho dlouhá záruka. Náhradní díly stojí majlant

Ferrari 488 GTB si okamžitě zamilujete a budete toužit ho řídit. Jaké to ale je být jeho majitelem?
05.10.2023 17:12
|
8

Tereza si poprvé v životě sedla do Ferrari. Zamilovala se, a to ho ani nemohla nastartovat

Jako jediná z Česka dostala Tereze od Ferrari letenku, aby se podívala na nový model Roma Spider
18.07.2023 11:30
|
2

Prohlédli jsme si nový VW Transporter a Caravelle. Nabízí více místa, několik dieselů i čtyřkolku

Nový Transporter vychází z Fordu, ale na pohled vypadá hodně jako Multivan
15.09.2024 19:00
|
1

Tato dodávka ukazuje Bruselu prostředníček. Řidiče přímo navádí, jak vypnout otravné pípání

Řidič má rovnou na přístrojovém štítu napsáno, jak zvuk dnes povinného asistenta vypnout
12.09.2024 08:40
|
3
Reklama

V Polsku jsme projeli nový Renault Master. Kombinuje dovednosti osobních aut s gigantickým prostorem

Nový Master je překvapivě kultivovaný a pohodlný. Nabídka verzí je tradičně velice bohatá
06.09.2024 12:21
|
1

Byznysu se meze nekladou. Užitkové Renaulty mohou mít tisíce podob, prohlédněte si je

Furgon, valník, jeřáb, chladicí vůz, ale také přestavba pro vozíčkáře nebo silničáře. Vše je možné
04.09.2024 13:32
|
0
Reklama
Autosalon TV