Naletěli jsme podvodníkům s dálničními známkami. Řidiči nevědomky přeplácí i 1000 korun
Elektronická dálniční známka je ideální příležitostí pro podvodníky. Ti si totiž skrz falešné internetové stránky nechají pořádně připlatit. Řidiči, kteří známku kupují poprvé nebo ji například pořizují ve spěchu, mohou nevědomky zaplatit i o téměř tisíc korun více, než je její oficiální cena. Obětí jsme se kvůli vlastní nepozornosti při cestě po Maďarsku stali i my, naštěstí jsme si ale připlatili jen stovku. Jak se těmto podvodníkům vyhnout?
Oficiální nemusí být oficiální
Jakmile si do Google vyhledavače zadáte: „Maďarská dálniční známka“, vyjede vám nespočet serverů, na kterých ji můžete koupit. Stejně jako ostatní řidiči, i my jsme ve spěchu pochopitelně automaticky klikli na ten první, který působí nejvěrohodněji, protože je přeci nejvýš. Po otevření na nás navíc vyskočil nápis „Oficiální maďarská dálniční známka online“, takže nebyl důvod v nákupu nepokračovat.
Až později jsme však přišli na to, že i tento server byl podvodný. Desetidenní dálniční známka nás totiž na tomto webu vyšla na 19,79 eur, což je v přepočtu asi 495 Kč. Na oficiálních stránkách přitom stojí jen 6400 Ft, to je 408 Kč. Výrazně hůř jsou na tom pak ještě ti motoristé, kteří si koupí celoroční dálniční kupon. Ten totiž v Maďarsku přijde na 57 260 forintů, tedy zhruba 3 653 Kč. Stránka, na niž jsme my naletěli, ho však prodává za 4 565 Kč.
Podvodní prodejci ale nenabízí jen maďarskou známku. Pořádně připlatit si s neopatrností můžete mimo jiné i za tu českou. Během okamžiku jsme našli hned dva weby, z nichž jeden prodával roční známku za 2 500 Kč a ten druhý dokonce za 3000 korun. Ve skutečnosti byste však měli zaplatit 2 300 Kč. Najít stránku, kde kupon prodávají za reálné ceny je tak mnohem těžší, než bychom čekali. Jak tedy na to?
Ceny si dopředu ověřujte
Zásadní je si před nákupem dálniční známky ověřit, jaká je její skutečná cena. Správná cena je pak vodítkem k nákupu. Cenu nesmí dále zvyšovat žádný poplatek. Některé weby totiž nabízejí známku za oficiální cenu, teprve při placení ji ale zvyšují, když k ceně přidají ještě „poplatek za službu“, což byl i případ námi zmíněné maďarské známky.
Dávejte proto pozor až do poslední chvíle, včetně platební brány. Podvodné weby mají také často jednoduchou strukturu a minimum informací, to proto, aby návštěvníka navedly co nejrychleji ke koupi. Dobrou pomocí může být web, který vám ukáže skutečné ceny a pošle vás na oficiální stránky. Například MDČR na tuto problematiku upozorňuje opakovaně a už dříve přidalo na tuzemský oficiální e-shop pro nákup známek edalnice.cz záložku se seznamem oficiálních prodejních míst v okolních státech.
Jakkoliv výše uvedené praktiky zřejmě nelze označit v jednotlivých státech za vyloženě nelegální, je překvapivé, že je takto tolerováno uvádění méně znalých motoristů v omyl. Lze sice předpokládat, že nákupem na podivném serveru řidiči skutečně získají oprávnění k jízdě po dálnici v dané zemi, ale zcela zbytečně zaplatí výrazně víc peněz.