Někteří řidiči se ho bojí, jiní neumí použít. Pomalý pruh na dálnici ale platí i pro ně
Říká se mu stoupací, nebo také pomalý jízdní pruh. Na českých dálnicích se začal objevovat proto, aby pomohl snížit hustotu provozu zejména v úsecích, kde je dlouhé stoupání a mohou ho tak zablokovat pomalu jedoucí kamiony. Ale pozor, tento pruh nepatří jen jim. Mají ho využít i někteří řidiči osobních aut.
Jsem pomalý? Tak jedu vpravo!
Vyhrazený pruh pro pomalá vozidla funguje v reálném provozu zcela jednoduše. Nicméně jeho zmínka v zákoně působí dost zmatečně a pro řadu řidičů komplikovaně. První bod vyhlášky je jasný - vozidlo, které jede pomaleji než 80 km/h, se do pruhu s příslušnou dopravní značkou musí zařadit povinně. Tím pádem největší zastoupení v pravém pruhu budou mít velká nákladní vozidla.
Pokračování zákona už je ale komplikovanější. Říká: „Jiná motorová vozidla užívají jízdní pruh pro pomalá vozidla, jestliže je jejich rychlost jízdy v daném úseku dálnice nebo silnice pro motorová vozidla výrazně nižší než rychlost jízdy ostatních vozidel jedoucích v témže směru jízdy“. Vyhláška trochu krkolomným jazykem vyjadřuje jednoduchý princip, že do stoupacího pruhu by se měla zařadit i auta, která by mohla zdržovat řidiče za sebou jedoucí zpravidla maximální povolenou rychlostí.
Bohužel v praxi to často vypadá tak, že lidé se pravého pomalého pruhu tak trochu bojí a myslí si, že je určen pouze pro kamiony. Přitom to tak vůbec není. Místo toho, aby se řidiči pomalu jedoucích vozidel do pravého pruhu zařadili, jedou prostředním pruhem, i když je ten pravý zrovna prázdný. Provoz se kvůli tomu často zpomalí. Což je zcela opačný efekt, než který by měl stoupací pruh přinášet.
Pozor na pokutu
Přehlížení stoupacího jízdního pruhu by řidiči neměli brát na lehkou váhu, protože by je to mohlo vyjít celkem draho. Policie může pomalu jedoucím vozidlům za nevyužití vyhrazeného pruhu udělit pokutu až 2000 korun. Ve správním řízení se částka pohybuje v rozmezí 1500 až 2000 korun.