I malý elektromobil je horší než diesel
Pod otevřený dopis se podepsali třeba Milan Apetaur, profesor konstrukce automobilů, Jan Macek, vedoucí ústavu automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel nebo Josef Morkus, který se ve stejném ústavu zabývá hybridními a elektrickými pohony automobilů.
Jejich argumentace je ve stručnosti založena na tom, že kromě ekologických aspektů je třeba myslet i na dopady v oblasti ekonomické a sociální. Evropská unie se na celkových světových emisích podílí do 10 procent a silniční doprava z toho jen pětinou, takže nulové emise z osobních aut v Evropě toho globálně moc nezmění. Autoři navíc zdůrazňují, že je třeba počítat nejen s emisemi z výfuku, ale během celé životnosti vozu.
„Četné studie nezávislých organizací, například GreenNCAP certifikované prestižním Institutem Paula Scherrera ve Švýcarsku, ukazují, že i za optimistických budoucích emisních faktorů národní výroby elektrické energie není přínos čistě bateriových vozidel velký, pokud nastává vůbec,“ píše se v dopise.
„Například menší elektromobil VW ID.3 vykázal za dobu životnosti se započtením výroby a recyklace s průměrným emisním faktorem 282 g CO2-eq/kWh (jehož snad EU dosáhne během následujících 15 let) asi 32 t ekvivalentu CO2, z čehož cca 25 % připadá na výrobu baterie, 25 % na výrobu vozidla a 50 % na provoz. Naproti tomu větší naftová Škoda Octavia Combi dosáhla asi 42 t CO2. Stačí však použít pro tyto všechny položky skutečný emisní faktor České republiky k tomu, aby emise obou vozidel byly stejné (cca 48 t CO2). Při reálné výrobě materiálů a článků baterií v levné Číně je pak i malý elektromobil emisně podstatně horší, a to při vysoké ceně a při nízké užitné hodnotě.“
Tato část dopisu zřejmě skalní příznivce elektroaut naštve, a svým způsobem oprávněně. Výpočet celkových emisí během životnosti je složitá věc, která závisí na mnoha faktorech a logicky se liší auto od auta podle toho, zda nabíjí z domácí fotovoltaické elektrárny nebo elektřina pro něj pochází z veřejné sítě, na jejímž konci je uhelná elektrárna. I argumenty o malém přínosu EU pro celkové emise neobstojí, protože například freony v ledničkách nebyly také zakázány v jeden okamžik po celém světě, a nejvíc elektromobilů se v současné době prodává v Číně, takže tuto věc neřeší rozhodně jen Evropa. Autoři se také dopouštějí některých laciných argumentačních faulů, například elektromobily kritizují za „potenciální nebezpečí požáru“, což samozřejmě není problém jen elektrických aut, hoří v některých případech i ta benzínová. Problém je spíš hašení baterie.