Reklama
Nová auta

Toyota varuje před problémy masivního nástupu elektromobility. Začne boj o lithium

Podle japonské automobilky je rozumnější zachovat elektrifikované vozy se spalovacími motory
Zdroj: Tiskový servis Nissan

Ředitel výzkumu Toyoty Gill Pratt na světovém ekonomickém fóru v Davosu upozornil na problém, který může přinést rychlý přechod na čistě elektrický pohon aut. Do dvaceti let se svět může potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Řešením je podle něj rozumný mix elektrických vozů a aut se spalovacími motory, kterým elektřina pomáhá ke snížení spotřeby.

Kde vzít lithium?

Podle odborné studie společnosti Benchmark Minerals Intelligence poptávka po lithiu v následujících letech výrazně vzroste, čímž se do roku 2040 vytvoří se deficit této suroviny v množství okolo 1,8 megatuny ročně.

„Tomuto problému by se měly přizpůsobit strategie rozvoje klimaticky neutrálního automobilismu, které by se neměly zaměřovat jen na elektromobily. Bateriové elektromobily sice samy o sobě neprodukují žádné emise, ovšem jejich spotřeba lithia je vysoká. Hybridy a plug-in hybridy tento prvek potřebují také, ale v mnohem menším množství. Výsledný mix by měl vést ke snížení emisí, ale při udržitelné spotřebě lithia,“ nechal se v Davosu Pratt.

Podle něj by měl boj s emisemi CO2 zůstat důležitým cílem průmyslu včetně toho automobilového. Oxid uhličitý totiž zůstává v ovzduší i 100 let. I tak je ale rozumné o problému uvažovat komplexně a v souvislostech. „Nejdůležitější není, kolik CO2 vypustíme za jeden rok, nýbrž k jak vysoké koncentraci v průběhu času dospějeme. Chceme-li tuto akumulaci minimalizovat, musíme co nejrychleji snížit čisté emise CO2,“ upozornil Pratt.

I když individuální redukce oxidu uhličitého není u hybridního vozu tak výrazná jako u elektromobilu, kombinovaný výsledek celého vozového parku podle Pratta ukazuje, že hybridy využívají dostupný omezený počet článků do baterií mnohem efektivněji.

Na redukci CO2 s rozumem

Pro ilustraci svého pohledu japonská automobilka zveřejnila srovnání redukce CO2 s ohledem na „spotřebu lithia“ u virtuálního vozového parku s počtem sta aut, který by nahradil staré neekologické vozy. Vycházela přitom z toho, že typické průměrné emise CO2 za celý životní cyklus automobilu se spalovacím motorem jsou 250 g/km.

Volba čistě elektrického pohonu znamená, že celá baterie o kapacitě 100 kWh bude určena jen pro jeden vůz s nulovými emisemi. Zbývajících 99 vozidel budou konvenční vozy s vysokými emisemi (250 g/km CO2) a průměrné emise celého vozového parku se tak sníží jen o jedno procento.

V případě pořízení plug-in hybridních vozů s 18kWh baterií bude 100kWh článků stačit na výrobu šesti takových vozů s průměrnými emisemi oxidu uhličitého 150 g/km. Průměrné emise nového vozového parku 94 aut se spalovacími motory a šesti plug-in hybridů budou 244 g/km, což představuje celkové snížení CO2 o 2,4 procenta.

U klasických hybridních vozů stejné články o kapacitě 100 kWh postačí dokonce k výrobě 90 klasických hybridů s baterií o kapacitě 1,1 kWh a průměrnými emisemi CO2 200 g/km. Výsledkem bude vozový park 90 hybridů a 10 konvenčních automobilů s průměrnými emisemi 205 g/km, což je až o 18 procent méně než před výměnou!

Japonci těmito příklady chtěli upozornit na fakt, že s lithiem je třeba šetřit. A ukázat i jiné cesty než jednostrannou orientaci na elektromobilitu. Ostatně Toyota je nejen zastáncem klasických hybridů se spalovacími motory, ale i průkopníkem vodíkového pohonu (palivový článek), který je považován za pohon budoucnosti.

Reklama

Diskuze

Pepe - 12.02.2023 22:24:14
Lithium je out, teď jede sůl síra a hliník.
The Doctor - 12.02.2023 15:31:51
Marceli74 - to slúvko "moudrých" jsi snad chtěl dát do uvozovek :) (a promiň případné gramatické chyby-nejsem čech :)) .. a Marty total mimo-ano, šetrí oleje-ale brzdy auto ťažšie ako dodávka naopak ničí a núdzovo brzdí 2x dlhšie, jazdné vlastnosti? vtip?

Tak dlouho Norové preferovali elektromobily, až lidé přestali využívat veřejnou dopravu

Masivní přechod na elektromobilitu změnil norské návyky. Bohužel ne všechny k lepšímu
02.12.2022 07:40
|
15
Reklama

Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
25.11.2022 07:51
|
10

I kvůli elektromobilům si řidiči začínají častěji plést pedály. Reaguje na to i Euro NCAP

Dalším faktorem zvyšujícím výskyt záměny pedálů je stárnutí populace
24.11.2022 10:19
|
4

V Česku se chystá zásadní změna při řešení dopravních nehod. K většině nebude potřeba policie

Sněmovna schválila novelu, která zvyšuje finanční limit pro asistenci policistů u nehody
31.03.2025 16:30
|
0

Karbonové usazeniny jsou nepřítelem moderních motorů. Nenápadně jim zkracují život

Nejvíc jsou ohroženy přímovstřikové agregáty s přeplňováním. Řešením je častější výměna oleje
25.03.2025 16:11
|
7
Reklama

Rozšíří se úseky dálnic, kde kamiony nesmí předjíždět. Dopravci to vidí jako starou salámovou metodu

Nové zákazy budou platit na místech označených dopravními značkami. Týkat se budou D1, D2, D8 a D11
17.03.2025 14:00
|
0

S koupí ojetiny je spojeno riziko nebezpečné výrobní vady. Ověřte si, že vůz nemusí do servisu

Automobilky při svolávacích akcích zdarma opraví vážné konstrukční chyby, které je potřeba odstranit
17.03.2025 10:15
|
0
Reklama
Autosalon TV