Daleko za Evropou
Žádná elektřina, prudce stoupl zájem o benzinové motory. Zatímco v roce 2021 uvedlo 35 procent respondentů průzkumu EY, že jejich příští automobil bude mít benzinový motor, v prosinci roku 2022 to bylo už 47 procent. Obliba nafty klesla z 15 na 11 procent, hybridů a plug-in hybridů ze 13 na 9 procent. Plně elektrický vůz si příště pořídí jen 3 procenta řidičů oproti 2 procentům o rok dříve. Prodej elektrických aut tak zůstává převážně na firmách. Průzkum EY se totiž týká pouze privátních zákazníků.
„Češi jsou ve vztahu k alternativním pohonům dlouhodobě jedním z nejvíce skeptických národů v Evropě. Nejen, že drtivá většina vozidel v osobním vlastnictví využívá pouze benzínové či naftové pohony, ale alternativy se výrazně neobjevují ani v plánech budoucích nákupů,“ říká Zdeněk Dušek, EY partner pro oblast automotive. „Je nutné zdůraznit, že téměř třetina řidičů nemá jasno v tom, jaký pohon by měl jejich budoucí vůz mít, takže je možné, že někteří z nich se k hybridům či elektromobilům přikloní.“ Celosvětový průzkum v jiných zemích ukázal, že jinde je vztah k těmto typům vozů odlišný. Například v Německu plánuje příští vůz elektrický 22 procent lidí, v Nizozemsku 20 a ve Velké Británii 19 procent.
Čechy od elektromobility odrazuje především pořizovací cena (68 %), dojezd na jedno nabití pro dlouhé cesty (40 %), dostupnost dobíjecích stanic (36 %) a doba nutné pro dobití baterie (24 %). V celosvětovém průměru (kam v průzkumu patří nejen Evropa, ale třeba i Indie) je přitom cena překážkou jen pro 27 procent lidí. Ve Velké Británii pro 44, v Nizozemsku pro 39 procent a Němci dokonce na první místo kladou omezený dojezd (44 %).