Reklama
Nová auta

Volkswagen ID. Buzz poprvé v Česku. Hodně stylu a solidní dojezd za 1,6 milionu korun

Elektrická novinka na sebe strhává pozornost. Nabízí velmi rychlé nabíjení i jeho podrobné plánování
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Volkswagen ID. Buzz byl jednou z nejočekávanějších novinek loňského roku. Po zahájení předprodejů se první kousky začínají objevovat i na českých silnicích, během ledna se už dostanou k novým majitelům. Tuzemské zastoupení Volkswagenu tak novináře pozvalo na představení vozu včetně krátké projížďky po Praze. Byli jsme při tom.

Retro paráda

Volkswagen ID. Buzz už snad není potřeba podrobněji představovat. Pokud kliknete na článek vedle tohoto odstavce, najdete v něm naše první jízdní dojmy, které jsme s tímto vozem nabírali na začátku září v Dánsku a Švédsku. Dole je zase televizní reportáž kolegyně Terezy Tobiášové. Pro retro elektromobil ale platí, že žádný kousek není úplně stejný. A tak jsme se alespoň na chvíli svezli s vozem, který vidíte na fotografiích.

Dvojité lakování nápadné karoserie mu sluší a promítlo se i do kabiny. Musíme znovu konstatovat, že kvalita zpracování je excelentní. Auto je navíc i v pražském provozu mrštné, rozhodně je živější než Volkswagen Multivan, ať už kvůli dynamice elektromotoru nebo rejdu, který nabízí. Ostatně, řada lidí se asi bude rozhodovat mezi těmito dvěma modely, proto jsme je v našem porovnávači srovnali. Výsledek najdete pod tímto odkazem.

Než přijde v listopadu prodloužená verze, bude se ID. Buzz prodávat jen v této „krátké“, která má na délku 4,71 metru a pojme pět cestujících. Jediný je i pohon, tedy elektromotor o výkonu 150 kW, točivém momentu 310 Nm a odhadovaném dojezdu 425 km, za který ručí 77kWh baterie. Auto lze nabíjet výkony 11/170 kW (AC/DC), což je v případě stejnosměrného proudu solidní hodnota. Využijete tak i velmi rychlé nabíjecí stanice, ke kterým se můžete připojit pomocí nabíjecí karty We Charge.

Během krátké prezentace nám Volkswagen předvedl nejrůznější schopnosti plánování cest s elektromobilem. Originální navigace umí zobrazit, zda jsou nabíjecí stanice volné či obsazené (podle toho, které to podporují - většina z nich ano). Lze pohodlně naplánovat jízdu třeba i do Chorvatska, kdy navigace spočítá zastávky u vybraných stanic. Například při cestě do Splitu by se nabíjelo dvakrát. Stejně tak se plánují dobíjení přes víkend, aby baterie nebyla zbytečně dlouho prázdná, nabíjení při levnějším proudu nebo třeba předehřátí vozu ve zvolený den a zvolenou hodinu. Funkcí je opravdu mnoho, až se zdá, že se v nich méně zdatní řidiči velmi rychle ztratí. Ten, kdo se ale zorientuje, dostane skvělý nástroj na plánování svých cest.

Už 130 nadšenců

Novinka je tak nápadná, že se za námi i při půlhodinové jízdě po Praze otočila řada zvědavých lidí. Dlouho ale ID. Buzz unikátem na českých silnicích nebude. Podle zástupců Volkswagenu si už auto v předprodeji objednalo na 130 lidí a dalších několik desítek se k tomu chystá. Čekací doba je odvislá na zvolené variantě. „Nejkratší dobu se čeká na variantu Cargo, což je v řádech měsíců. Nejdéle by se na osobní verzi mělo čekat rok,“ řekl Jakub Šebesta, vedoucí divize Volkswagen Užitkové vozy. Zájem je rozložen poměrem zhruba 80:20 ve prospěch osobních variant.

Volkswagen ID. Buzz se v Česku prodává s jedinou motorizací i výbavou Pro. Základní cena je 1 593 854 korun. V našem katalogu najdete nejen jeho ceník, ale i kompletní technické údaje. Podívejte se sem.
Reklama

Diskuze

david - 29.01.2023 13:07:34
Takže reálný dojezd při 140km/hod a klimatizací tak 250km...Při nabíjení 20-80% (což ma být pro EV nejrychlejší způsob pro dálkové cestování s ohledem na rychlost dobití) znamená při ceste do uvedeného Splitu tak 5x1hod...no fuj zlaté 2.0tdi a 1000km na
Radovan Svoboda - 14.01.2023 22:17:40
Hezký večer, nevím kam takové auto patří? Do města je veliké a neohrabané, na dálky má malý dojezd a celkově s deklarované spotřebou 25 až 30 kWh na 100 km je velmi nehospodárné?

Tereza našla na palubě elektromobilu ID.Buzz nečekanou věc. To je na Nobelovku, prohlásila

Škrabka na led pod víčkem nádrže je pasé. Volkswagen má zajímavější „simply clever“ řešení
04.01.2023 11:44
|
5
Reklama

Poprvé za volantem Volkswagenu ID. Buzz. Znovuzrozená legenda dělá z rodinné cesty zážitek

Elektromobil slibuje dojezd přes 400 kilometrů a rychlé nabíjení. K mání bude i ve verzi pro sedm
07.09.2022 09:15
|
2
Reklama

Bývalý šéfdesignér škodovky stvořil Volkswageny ID. Buzz podle ságy Star Wars. Dobro i zlo mají svůj vůz

Zástupci obou světů vznikly spoluprací automobilky a filmové produkční společnosti Lucasfilm
30.05.2022 15:13
|
2

Nový Volkswagen ID.Buzz sází na retro střih i slušný dojezd. Pro hippies by byl ale asi drahý

Elektromobil jsme prošli skrz naskrz a pečlivě ho změřili. Do česka přijde na konci letošního roku
21.05.2022 12:50
|
5

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
1

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0
Reklama

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2
Reklama
Autosalon TV