Všeho moc škodí
Není divu, že je podíl elektromobilů v Norsku tak vysoký. Vláda totiž v minulosti přichystala pro kupce elektrických aut skutečně velkorysou plejádu benefitů, a to nejen finančních. Jedním z nich je možnost využívat pro jízdu i pruhy vyhrazené městské hromadné dopravě, o následném parkování zdarma ve městech nemluvě.
S rozmachem elektrických aut ale v Norsku vyvstal nečekaný problém. Podle studie, kterou představil například i rakouský institut VCÖ zabývající se mobilitou budoucnosti, totiž Norové, kteří přesedlali do elektrických aut, zcela změnili své návyky a přestali využívat hromadnou dopravu.
Zatímco v době, kdy vlastnili vůz se spalovacím motorem, ho k cestě do práce využívali z 65 procent a ve 23 procentech případů pak využili hromadnou dopravu, po přesedlání do elektromobilu využívají veřejnou dopravu jen ze čtyř procent a do elektromobilu na cestu do práce usedají v 83 procentech případů.
Co to znamená? Norsko se sice zbavilo lokálních emisí, ale v konečném důsledku se nyní ve městech pohybuje výrazně více aut. Sice elektrických, ale i ta musí někde parkovat a logicky tak dochází k zahušťování dopravy. Výhody, které vláda Norům s elektromobily slíbila, tak asi brzy vezmou za své. Ostatně už nyní se pro rok 2023 plánuje zrušení víceméně všech finančních benefitů a dokonce i zavedení daně z hmotnosti auta, což je v případě těžkých elektromobilů opravodvý paradox.
Zdroj: Autorský text