Nic pro auta na baterky
Hustota nabíjecích stanic na severu nebyla bůhví jaká. Teploty dramaticky pod nulou a nevyzpytatelná dopravní situace, kdy se silnice díky počasí nečekaně uzavírají, elektromobilu taky nenahrává.
Poměrně často tady byly k vidění velké americké pick-upy, a když jste šli nakupovat, tak před obchodním domem stála desítka klasických benzinových nebo naftových aut s nastartovaným motorem. Bez řidiče a posádky, protože ta nakupovala a určitě se jim nechtělo vracet zpátky do promrzlého automobilu. A tak ho nechali nastartovaný, dělá se to tady naprosto běžně. Kam se poděla ona příslovečná norská neutrální uhlíková stopa?
Na severu Norska si člověk všimne další zajímavé věci. A sice poměrně početné flotily sněžných skútrů. Některé jezdí pro práci, ale většina z nich pro zábavu. Nepředpokládám, že by plnily dramatické emisní normy EU6 s patřičnými přívlastky.
Rovněž ranní procházka norskými přístavy nezavání jarními květinami, ale spalinami linoucími se ze stovek l různě velkých lodí, které bez jakýchkoliv restrikcí vypouští do planetárního klimatu pěkný hnusy.
Snažil jsem se najít, kolik lodí je v Norsku registrovaných, a našel jsem pouze jednu statistiku. Ta mluví o čísle 16 - 20 000. Šlo ovšem o lodě nad 12 m délky. Další tisíce lodí, malých rybářský bárek, osobních člunů statistika nezahrnuje.
Pokud tedy někdo hlásá do světa, jak zachraňuje planetu a snaží se být uhlíkové neutrální, já bych mu do té neutrality započítal i ony sněžné skútry a lodě, a hned by bylo nad slunce jasnější, že by se elektrických aut v Norsku muselo prodat dvojnásobné množství, aby se jejich emise vyrovnaly.