Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Majitel elektromobilu si kolem něj musí naplánovat život. Jinak ho nevyužije

Nejlépe je každý den odjíždět do práce ve stejnou dobu a v pátek už vědět, co bude v neděli
Zdroj: Tiskový servis Volvo

Automobil dal člověku svobodu. Klidně se mohu v tento moment rozhodnout, sednout za volant a dojet třeba do Itálie a v případě některých vozů ani po cestě nezastavit na tankování. A zdá se mi, že přesně to lidé také od svého auta chtějí – co nejméně starostí, jen lít palivo a občas olej, prostě sednout a jet. Jak se ale ukazuje, s elektromobily to už taková idyla nebude a budeme je muset pořádně opečovávat, aby nám sloužily tak, jako běžné auto. Plánovači svého života je za to budou možná i milovat, lidé, kteří nežijí podle diáře, ale už tolik ne.

Odložené nabíjení, vyhřívání, plánování

Došlo mi to při jedné tiskové konferenci, na které nejmenovaná automobilka představovala schopnosti svého nového elektromobilu. „V této aplikaci si můžete naplánovat vyhřívání interiéru. Takže když například odjíždíte každý den v 7:30 ze svého domu, bude auto plně nabité a vyhřáté,“ ukazoval její technik.

Na displeji se objevilo velmi košaté menu, které ukazovalo celou řadu dalších funkcí. Například odložené nabíjení. „To přijedete v pátek domů s téměř prázdnou baterií a víte, že auto budete potřebovat až v pondělí ráno. Nebude se tedy nabíjet hned, ale dobije se jen částečně v sobotu, třeba o 20 procent a nakonec až v noci z neděle na pondělí,“ dostali jsme vysvětlení s tím, jak vše v mnoha krocích nastavit.

Auto si samozřejmě také umí naplánovat nabíjení na dlouhé cestě. Třeba když chcete vyrazit na rodinnou dovolenou do Chorvatska, vybere po cestě dvě zastávky u dobíjecí stanice, kde strávíte přesně daný čas a pak pokračujete dál, načež dojedete do místa s ideálně prázdnou baterií a můžete zase začít nabíjet.

Realita je ale jiná

To zní na první dobrou jako skvělá plejáda možností, pokud se ale nad tím zamyslíte, ve výsledku je nutné své auto pořad řešit a přemýšlet: „Kdy budu zítra vyjíždět z domu? Opravdu přes víkend nikam nepotřebujeme jet? A co když zavolá tchyně, že ji musíme odvézt na chatu? Kdy budeme dělat přestávku na oběd při cestě do Chorvatska? Vydržíme to k nabíječce, která je ale naplánovaná až na třetí hodinu odpoledne, nebo budeme hodinu jíst někde jinde a za další hodinu budeme zase nabíjet? A jak se to tam všechno zadává? A co když to bude nakonec jinak?“

Zkrátka se mi zdá, že elektromobily tak trochu nepočítají s tím, že lidé jsou občas impulzivní, občas je znenadání nutnost někam zajet a také se stává, že v cíli není kde nabíjet. A to nechci domyslet situaci, kdy bude aut do zásuvky už hodně, první den prázdnin všichni vyrazí do Chorvatska a řadě z nich navrhne chytrá navigace tu jednu dobíjecí stanici, kde se v jeden moment potkají.

Jistě, s elektromobilem se dá žít i jednodušeji a bez plánování, ale pak se vám začne stávat, že se dostanete do úzkých. A to už není ten pravý pocit svobody. Patřím k lidem, kteří každý den nevyjíždí ve stejný moment ze svého domu a kteří si tak často neplánují, co budou dělat za dva nebo za tři dny. Mám ale relativní jistotu, že když bude potřeba, sednu do svého auta a dojedu kamkoliv. To se zatím o elektromobilu říct bohužel nedá.
Reklama

Diskuze

Mkr - 18.01.2023 21:50:02
Bláboly radost číst.
Alexandr Novák - 18.01.2023 18:24:36
Nesmysl.Sednu a jedu.Do Itošky bych bez pauzy nejel-je to riziko nebezpečné únavy.Ráno vyjíždím vždy s odjezdem minimálně 400km a jsem v pohodě.Pro mě je EV mnohem pohodovější auto než spalovák.Nikomu nevnucuji,ale "objektivita" Autosalonu je legendární.

Komentář: Psi preferují elektromobily, zjistili vědci. Možná jde ale o neohrabanou propagandu

Auta do zásuvky jsou ekologičtější a navíc se ještě líbí vašim psům. Teď už nafta opravdu nemá šanci
23.12.2022 16:30
|
3
Reklama

Komentář: Automobilky chtějí z lidí ždímat peníze za předplacené funkce. V Evropě jim to neprojde

Mercedes-Benz v Severní Americe představil nový plán, jak na lidech vydělávat i po prodeji vozu
16.12.2022 17:30
|
2
Reklama

Komentář: Z nových aut se stala extrémně těžká monstra. Ostatní řidiči by se jich měli bát

Nové SUV do zásuvky může klidně vážit 2,8 tuny. Co se asi stane, když se srazí s běžným vozem?
30.11.2022 07:38
|
5

Komentář: Čeští řidiči mají světelnou demenci v mlze. Často netuší, kdy používat mlhovky

Jak padnou mlhy, šoféři jako by ztratili rozum. Jejich nepřítelem je i automatické denní svícení
14.11.2022 14:21
|
28

Nejdostupnější auta s výkonem přes 600 koní: Jedno voní benzinem, ostatní jsou do zásuvky

Na to nejlevnější není potřeba ani dva miliony korun. Další už ale tak dostupná nejsou
19.06.2024 18:00
|
0

Do Česka míří švédská značka elektromobilů Polestar. Navzdory tomu, že čelí propadu akcií

Polestar si slibuje, že už příští rok bude i díky novým trhům prodávat tříkrát víc aut než loni
19.06.2024 12:15
|
1
Reklama

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
2

Elektromobil odmítá víc řidičů než před dvěma lety. Nadšenců ubývá, další koukají po hybridech

Většina těch, kteří chtěli auto na baterky, ho už má. Ostatním se ale tento druh pohonu nezamlouvá
17.06.2024 10:00
|
6
Reklama
Autosalon TV