Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Čeští řidiči mají světelnou demenci v mlze. Často netuší, kdy používat mlhovky

Jak padnou mlhy, šoféři jako by ztratili rozum. Jejich nepřítelem je i automatické denní svícení
Zdroj: Autosalon

Už je to tady zase! Jako každý rok na podzim. Husté mlhy na silnicích a spousta aut, která v nich nejsou vidět. Buď nesvítí vůbec, používají nevhodné automatické denní svícení nebo jejích řidiči snad ani netuší, že by měli rozsvítit takzvaná mlhová světla. V duchu školního žargonu: „Nejspíš v autoškole chyběli, když probírali jízdu v mlze.“

Každé páté auto nebezpečím

Během posledních dní jsem po českých silnicích najezdil stovky kilometrů. Většinu z nich ve dne a pod pořádnou mlhovou „pokličkou“ snižující viditelnost i pod třicet metrů. A hrál jsem za volantem takovou hru. Počítal jsem auta, která v mlze nebyla kvůli špatnému osvětlení dobře vidět. A vyšlo mi z toho neuvěřitelné číslo. Každé páté vozidlo svítilo špatně nebo vůbec!

Správné používání mlhovek určuje zákon 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích. Určitě neuškodí, když si ho připomeneme. Vyplývá z něj, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Některá auta totiž předními mlhovkami vybavena nejsou. Jenže, jak jsem se osobně přesvědčil, i když je mají, někteří řidiči je v husté mlze z nepochopitelných důvodů nezapnou. Což platí i pro povinné zadní. Buď to neumí, nebo neví, kdy je to nutné a kdy ne. Prostě nechápou bezpečnostní pravidlo „vidět a být viděn“. Případně na to jednoduše kašlou.

V obci je to s mlhovkami jinak

Má počítací hra se netýkala cest po městě a obcích, protože tam kvůli kolonám platí, že se mlhová světla, hlavně to zadní, vypínají, aby neoslňovala řidiče jedoucí či stojící za vámi. To je ale jiný problém, ten zásadní má totiž jednoho hlavního jmenovatele: Jak vypadá mlha, při které mám mlhovky rozsvítit?

Nejdřív pravidla. Ta se opírají o termín snížená viditelnost. Ale co to je? Zákon ji definuje takto: „snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.“ Tato formulace je ale asi pro spoustu řidičů málo konkrétní.

Takže nabízím vodítko, pro ty, co to potřebují přesněji. Pokud jsou zadní koncová světla auta jedoucího před vámi dobře viditelná odhadem na padesát metrů, mlhovky není nutné používat. Ale pokud se tato viditelnost začíná snižovat, po ovládání mlhovek určitě sáhněte.

Pozor na automatické denní svícení

Ani si nechci připustit myšlenku, že existují řidiči, kteří si myslí, že automatické denní svícení umí rozpoznat hustou mlhu a samočinně mlhovku(y) rozsvítí. Jenže v praxi to tak opravdu vypadá. Ono je totiž jednoduché nechat ovladač světel v režimu AUTO. Po nastartování se totiž sama zapnou světla pro denní svícení, které je u nás od roku 2006 povinné. U mnoha vozů navíc v režimu denního svícení fungují jen tato světla vepředu a žádná vzadu. Jenže čidla, která přepínají mezi denním a nočním svícením na mlhu, déšť ani sníh prostě ve dne nereagují. Přestože viditelnost může být velmi nízká. Podle typu auta je pak nutné přepnout ručně do režimu potkávacích světel a pak rozzářit mlhovky.

Vždyť to přece taková věda není! Stačí za snížené viditelnosti použít rozum a zkontrolovat, jestli správně svítíte. Nejenže se nemusíte bát pokuty za porušení správného osvětlení auta až 2000 Kč, ale hlavně ochráníte sebe a své blízké. Prostě dokažme, že Češi netrpí v mlze světelnou demencí.

Reklama

Diskuze

Old3 - 19.11.2022 12:00:54
Oprava: Vždyť jsou vidět koncová světla.
Old3 - 19.11.2022 11:58:39
No já je v noci nezapínám ani v mlze. Vždyť jsou vidět brzdovky. To už musí být pořádná mlha.

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
2
Reklama

Řidiče kamiónu štvaly mlhovky ostatních aut. Tak na jejich řidiče vyrukoval s laserovým ukazovátkem

Laser je velmi nebezpečný a řidiče může i oslepit. Výsledkem mohlo být i několik dopravních nehod
02.12.2020 16:05
|
4

Tahle drsná nehoda se stala v mlze. Děláte při špatné viditelnosti vše správně? Zjistíte v článku

Spousta šoférů používá automatické svícení a tím pádem nemají viditelnou zadní část vozu
25.10.2019 07:15
|
0

Škoda Rapid je zajímavé bazarové zboží. Volte raději benzin, diesely mívají odslouženo

Rapid vznikl jako globální auto, protože Škoda chtěla zaútočit i na indický trh
20.11.2024 18:53
|
1

Pohádka o tom, jak auto někoho samo odveze z hospody, je trochu reálnější. Ministerstvo má novelu

Zodpovědnost za nehodu robotického auta bude mít výrobce. Přibude povinnost převzít od vozu řízení
12.11.2024 14:36
|
0
Reklama

Nepijte nealkoholické pivo za volantem. Můžete nadýchat při policejní kontrole

I takzvané pivo pro řidiče obsahuje malé množství alkoholu. Do těla se ale nedostane
11.11.2024 08:09
|
12

Pět důležitých bodů, které vám mohou po nehodě přinést vyšší odškodnění. Pomůže i váš mobil

Průměrné odškodnění za dopravní nehodu se už vyšplhalo na milion. Důležitá je důkladná dokumentace
06.11.2024 08:08
|
0
Reklama
Autosalon TV