Reklama
Řidičův chleba

Pouze denní svícení dělá v mlze ze zadní části auta neviditelného ducha. Automatika nefunguje

Obrysová, potkávací, denní, dálková nebo mlhová. Kdy a za jakých podmínek jednotlivá světla použít?
Zdroj: Tiskový servis Opel

Česko v posledních dnech trápila silná mlhová pokrývka, která na spoustě míst komplikovala dopravu a pohyb na pozemních komunikacích. Častým nešvarem řidičů bylo nerozsvícení mlhových světel za snížené viditelnosti. Ještě horší je ale používání pouze denních světel, při němž se auto stává zezadu v mlze neviditelné. Na druhou stranu, kdo mlhovkami svítí, aniž by byla mlha, tomu hrozí oprávněně pokuta. Kdy tedy jednotlivá světla používat, a kdy nikoliv?

Povinnost denního svícení platí od roku 2006

Doby, kdy stačilo prostě jen nasednou do auta a nemuset přes den rozsvítit světla, jsou už dávno pryč. Povinnost mít zapnutá světla denního svícení i za bílého dne platí v České republice od 1. července 2006. Nesvítící auta na našich silnicích se stávají spíše raritou, a to i díky tomu, že většina nových automobilů je vybavena automatickým denním svícením i přepínáním světel. Majitelé starších vozidel nebo těch, které tuto funkci nemají, musejí však stále spoléhat sami na sebe. Ostatně ne všechna světla u nových aut jsou ovládaná automaticky. A pozor! Ne vždy automatika funguje.

Povinnost zvolit správná světla spadá na řidiče vozu, výmluvy typu „promiňte, mně světla zapíná samo auto, takže fakt nemohu za to, že nesvítím,“ před policisty neobstojí. Použití světlometů se řídí pravidly a předpisy, zejména pak zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Za jeho porušení hrozí blokové pokuty a v neposlední řadě i odnětí řidičského průkazu. Neosvětlené vozidlo ohrožuje zejména samotného řidiče a naopak to, které oslňuje, protijedoucí vozidlo.

Typy světel

Přední Zadní
parkovací světla (neboli obrysová) obrysová (koncová) světla
potkávací (tlumená) světla brzdová světla
dálková světla mlhová světla (povinná u všech aut)
směrová světla směrová světla
mlhová světla (nemají všechna vozidla) zpětné světlo (couvačka)
případně speciální světla pro denní svícení osvětlení SPZ nebo registrační značky
Zdroj: Autosalon.tv
Reklama

Obrysová, potkávací a světla pro denní svícení

V našem státě platí všeobecná povinnost nařizující celoroční svícení bez ohledu na denní dobu. Je tedy nutné svítit i v případě nesnížené viditelnosti. Stačí zapnout obrysová a potkávací světla současně, nebo aktivovat speciální světla určená pro denní svícení, která jsou zpravidla složená z LED diod a tvoří tak menší zátěž pro alternátor. Ta ale rozhodně nestačí, jakmile se dostanete do oblasti se sníženou viditelností (tunel, tma, mlha, šero, déšť nebo místo kde na rozsvícení světel upozorňuje zvláštní dopravní značka). V takovém případě je nutné přidat obrysová a potkávací světla.

Mějte také na mysli, že denní svícení osvětluje pouze přední část vozu, nikoliv tu zadní. Pokud se tedy sníží viditelnost, je nutné rozsvítit i obrysová a potkávací světla, aby se rozsvítila koncová světla vzadu. Některá auta si se situací umí poradit sama, a když se začne stmívat, automaticky denní svícení přepnou na standardní světlomety. V ostatních případech na to musí myslet řidič.

Termín snížená viditelnost

Pravidla pro použití správných světel v autě se často opírají o termín snížená viditelnost. Co si pod tímto slovním spojením vlastně představit v praxi? Zákon říká, že „snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.“

Mlhová světla

Řidiči svítící pouze denním svícením jsou nejnebezpečnější hlavně v mlze, jelikož zezadu jsou jejich vozy téměř neviditelné. Šofér za nimi si jich všimne až na poslední chvílí a problém je na světě. Aby k takovým situacím nedocházelo, jsou auta vybavena mlhovými světly, která svítí velmi zřetelně a dávají okolnímu provozu jasně najevo, že jste tu taky. Zatímco ta přední jsou spíše na bázi dobrovolnosti, ta zadní jsou povinností vždy za hustého deště, sněžení a nebo právě za mlhy.

Problém za mlhy nastává u automatických světlometů. Zatímco pro lidský zrak mlha fatálně snižuje viditelnost, senzory v autě to jako výrazné zhoršení světelných podmínek nevnímají. Takže automatické světlomety většinou v mlze automaticky potkávací a mlhová světla nezapnou a je to na řidiči. Bohužel si to spousta lidí neuvědomuje, a pak jsou z jejich aut zezadu neviditelní duchové.

Častým nešvarem na českých silnicích je i nadužívání mlhových světel. Mlhovky v jiných než stanovených situacích nepoužíváme, například v noci někdy dokážou oslnit více než dálková světla.

Dálková světla

Právě správné používaní dálkových světel bývá často předmětem řady diskuzí. Jak to tedy je? Podle zákona nesmí řidič užít dálková světla, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, nebo mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích, strojvedoucí vlaku, řidič jiného drážního vozidla nebo řidič plavidla. Z toho vyplývá, že se smí používat výhradně za snížené viditelnosti, například za tmy, ale pouze tak, aby neoslňovala ostatní. Za jejich nesprávnou aktivaci hrozí i bloková pokuta.

Dálková světla pro některé řidiče představují formu komunikace. Mnozí určitě zažili situaci, kdy jedou v levém pruhu po dálnici, přičemž na zadek se nalepí rychlejší auto a začne blikat dálkovými světly. V tomto případě mu hrozí pokuta nejen za nedodržení bezpečného odstupu, ale i za nesprávné použití dálkových světel. Existují ale situace, kdy je „probliknutí“ dovoleno. Řidič může problikávání používat v případě hrozícího nebezpečí.
Reklama

Diskuze

Alfred - 15.07.2021 11:15:23
Nebylo to vůbec drahé, celé jsem to realizoval do 3 tisíc korun. Koupil jsem originální led světla pro octavii z obchodu bmshop.eu Stačí si na jejich stránkách zadat do vyhledávače denní svícení octavia a hned to najdete. Dopravu nad dvatisíce mají zdarma
Renda - 10.07.2021 23:31:37
To se dá si to udělat sám? Na kolik vás to takhle svépomocí přišlo?

Test 15 letních pneumatik nejen oddělil zrno od plev, ale odhalil také obrovské rozdíly v opotřebení

Německý autoklub ADAC podrobil tradiční testovací proceduře letní pneumatiky rozměru 205/55 R16
04.03.2021 09:09
|
38
Reklama

Ministryně financí Schillerová zaplatila pokutu za nepoužití pásů. Byla na úplné spodní hranici

Její přestupek byl řešen ve správním řízení. Kromě pokuty zaplatila i odpustek na dobrou věc
03.03.2021 13:35
|
2
Reklama

Nový Peugeot 3008 se inspiroval světem televizí. Má ambientní osvětlení pod displejem

Barevné světlo vytváří atmosféru a pomáhá k pocitu lepšího obrazu. U peugeotu jde ale i vypnout
03.03.2021 11:03
|
1

Audit odhalil, že se kvalita práce v autoservisech v době koronavirové zhoršila. Hlavně u značkových

Nejlépe opraví automobil na Vysočině. Nejhůř na tom byly Jižní Čechy
01.03.2021 07:46
|
7

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
1

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
7
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
110

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV