Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Automobilky chtějí z lidí ždímat peníze za předplacené funkce. V Evropě jim to neprojde

Mercedes-Benz v Severní Americe představil nový plán, jak na lidech vydělávat i po prodeji vozu
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.TV

Formu měsíčního předplatného využívají streamovací platformy Netflix, Disney+, různé počítačové softwary nebo aplikace či hry. V poslední době se tento způsob platby začíná objevovat i v automobilovém světě. Princip je jednoduchý, člověk si pořídí základní balíček, který je postavený tak, aby vyhovoval běžným zákazníkům. Nicméně pro náročnější uživatele jsou k dispozici bonusové funkce za příplatek, díky kterým danou službu či věc dokáží využít na maximum. Podobnou strategii chce využívat automobilka Mercedes-Benz u svých elektrických modelů. Svým severoamerickým zákazníkům totiž nabídla připlácet si měsíčně za nadstandardní navýšení výkonu.

Vyšší výkon je jen o softwaru

Funguje to zcela jednoduše. Naozdíl od aut se spalovacím motorem se dá u elektromobilů výrazně jednoduše navyšovat výkon motorů. Není potřeba měnit žádné mechanické součástky, stačí pouze přenastavit software. Tuto možnost se Mercedes-Benz rozhodl šalamounsky využít a v Severní Americe začal testovat nový projekt. Majitelům elektrických modelů EQE 350 4Matic, EQE SUV 350 4Matic, EQS 450 4Matic a EQS SUV 450 4Matic nabídl možnost odemknout si vyšší výkon a točivý moment v rámci ročního předplatného. 

Součástí balíčku, který v Mercedesu pojmenovali Acceleration Increase, je nárůst výkonu u modelů EQE o 60 koní a větších vozů EQS přibližně o 80 koňských sil. V obou případech by se mělo snížit zrychlení z 0 na 100 km/h o zhruba jednu sekundu. Za tento softwarový boost si podle zveřejněných informací automobilka účtuje 1 200 dolarů, což je v přepočtu okolo 27 tisíc korun. Je ale důležité zmínit, že předplatné zatím není a zřejmě ještě dlouho nebude dostupné v Evropě, a to kvůli různým legislativám a homologacím.

Zlodějna nebo skvělý benefit?

Když německá automobilka tento koncept předplatného zveřejnila, spousta lidí to začala vnímat jako zlodějnu a podvod na řidiče. Jenže je důležité na tuto problematiku pohlížet z vícero stran. Na první pohled se to může zdát jako okrádání řidičů, akorát při bližším prozkoumání zjistíme, že výkon elektromobilů v Severní Americe není omezený, nýbrž je stejný jako na jiných trzích. Tamní řidiči akorát mají možnost si tovární počet koní extra navýšit. Je to v podstatě, jako když si v Česku řidiči chodí na chip tuning, jen s tím rozdílem, že oni částku zaplatí jednorázově. Pokud si tedy Američané pořídí Mercedes EQE verzi 350 4Matic, mohou se díky balíčku přiblížit k parametrům vrcholné verze 500 4Matic, která u nás stojí o zhruba 200 tisíc korun více. 

„Jelikož v Evropě tuto možnost zatím nemáme, nejsou ohledně zvyšování výkonu pomocí předplatného žádné bližší informace. Je ale důležité zákazníkům objasnit, proč vlastně automobilka k tomuto kroku přistoupila. Jelikož verze modelů EQE a EQS jsou technicky naprosto stejné a liší se od sebe pouze nastavením softwaru, je tu možnost si výkon jednoduše upravovat i po zakoupení vozu. Jenže pozor, z varianty EQE 500 nejde udělat AMG 43, ta už má jinak naladěný podvozek a výkonnější brzdy," řekl Autosalonu manažer Mercedesu Josef Hlávka.

Také dodává, že z obchodního hlediska je také potřeba dbát na to, aby nebylo výhodnější koupit si základní verzi a z ní pomocí příplatkového balíčku rok co rok dělat tu vrcholnou. „To by si pak logicky nikdo vyšší specifikace nepořizoval. Z tohoto důvodu je cena paketu nastavena takto," dodal Hlávka.

BMW zašlo ještě dál

Mercedes-Benz ale není jediná značka, která by tímto způsobem chtěla dočasně odemykat potenciál svých vozů. S podobným nápadem už před nedávnem přišlo BMW, které si pohrává s variantou zařadit do předplatných balíčků například vyhřívání sedadel či volantu. Argumentují to tak, že místo toho aby jeden vůz vyráběli se zabudovaným vyhříváním a druhý bez něj, bude lepší všechna auta konstruovat se stejnými sedadly (tím ušetří) a funkci vyhřívání by si pak zákazník mohl dodatečně dokupovat. Zní to nelogicky, ale opět je potřeba se nad touto myšlenkou zamyslet. 

Když si někdo koupí nové BMW ve Španělsku, zřejmě vyhřívání sedadel či volantu nevyužije, jelikož bydlí v zemi, kde je celoročně teplo. Nicméně pokud by si od majitele někdo vůz koupil, například z Německa, Česka nebo jakéhokoliv státu s chladnějším podnebím, může si funkci vyhřívání aktivovat podle své libosti. Krom toho si lze domluvit, že chce „teplý" volant pouze od října do dubna, kdy tuto možnost reálně využívá. 

Samozřejmě je tu druhý pohled na věc, kterým to nejspíše vnímá většina řidičů, a to „když už to tam fyzicky mám, tak proč bych za to musel ještě platit". Což je fakt, proti kterému se špatně argumentuje, obzvlášť v našich končinách. Nechceme tím tvrdit, že měsíční či roční předplatné za funkce automobilů je správné nebo špatné. Pouze jsme se chtěli do této problematiky hlouběji ponořit a podívat se na ní z vícero úhlů.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Ondřej - 23.12.2022 18:33:56
Pravda. Tohle by zákazníci neměli tolerovat. Cesta do pekel..
Marcel74 - 16.12.2022 19:46:19
Myslím, že už jsem to psal, ale zejména řešení BMW je díky nutnosti hardwarového vybavení podvod prostě proto, že už musí být zakalkulované v ceně vozu. A prosím, nezvykejme si na to, že se nás někdo neustále snaží okrádat!

Pepa na Zetor balil holku. A Martin si pořádně posvítil na ojeté BMWi3

V premiérovém Autosalonu jsme otestovali taky plug-in hybridní crossover MG EHS
24.10.2022 12:48
|
0
Reklama

Policejní BMW už mohou legálně měřit. Policisté konečně mají potřebný certifikát pro měřicí zařízení

Český metrologický institut schválil instalovaný silniční rychloměr, který měří na starším principu
17.10.2022 10:44
|
5
Reklama

BMW určilo definitivní hranici dojezdu všech svých budoucích elektromobilů. Diesely nepřekonají

Nové baterie šesté generace mají zaručit o 30 procent lepší dojezd. Pak se Němci zaměří na nabíjení
16.09.2022 11:01
|
0

Mercedes EQS SUV je na světě. Obr do zásuvky uveze sedm cestujících a ujede přes 600 km

Auto dostane základní bohatou výbavu, samozřejmostí bude vzduchový podvozek i čtečka otisků
19.04.2022 15:50
|
1

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV