Reklama
Řidičův chleba

I kvůli elektromobilům si řidiči začínají častěji plést pedály. Reaguje na to i Euro NCAP

Dalším faktorem zvyšujícím výskyt záměny pedálů je stárnutí populace
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Nárazové testy Euro NCAP slaví 25 let od svého založení. Do dnešních dnů se z těchto testů stala pro výrobce v podstatě povinnost, protože každý se chce chlubit pětihvězdičkovým hodnocením. Standardy těchto testů se ale průběžně mění a další taková změna přichází právě teď. Euro NCAP začíná tříletý cyklus aktualizace protokolu, který s účinností od roku 2026 zcela upraví pohled na hodnocení vozů. Hodnotit se budou čtyři různé fáze: bezpečnost jízdy, systémy zabraňující nehodě, ochrana při nehodě a hodnocení bezpečnosti po nehodě. Jak uvádí Euro NCAP ve svém oficiálním dokumentu, plusové body se budou udílet i za některé nové systémy. Jeden z nich má řešit jev, kterému se říká „pedal misapplication“.

Jde o situaci, kdy si řidič splete pedál brzdy s pedálem plynu. Samotná organizace Euro NCAP připouští, že v dnešní Evropě je počet nehod způsobených záměnou pedálů tak malý, že tento jev není možné ani sledovat. V dohledné budoucnosti by se to ale mělo změnit. 

Elektromobily i stárnutí populace

Podle dokumentu Euro NCAP dochází k takovýmto nehodám především v nízkých rychlostech například při parkování. Častěji se pak karamboly vyskytují v kombinaci s automatickou převodovkou a u elektromobilů. Zároveň také výskyt těchto nehod roste s věkem. Americká organizace NHTSA na toto téma před časem zpracovala studii. Z té mimo jiné vyplynulo, že zatímco řidiči ve věkových skupinách od dvaceti do pětašedesáti let mají na takových nehodách podíl do šesti procent, následně už se záměna pedálů stává častější. Ve skupině od 75 až 79 let je podíl přes deset procent a ve věku nad 80 let přesahuje 14 %. 

Právě z těchto důvodů zmiňuje Euro NCAP jako potenciální problém stárnutí populace v kombinaci s čím dál častějším používáním automobilů, u kterých není nutné řadit. Evropa údajně následuje trend dnes dobře patrný v Japonsku, které už do své obdoby nárazových testů (JNCAP) hodnocení systémů zaměřených na snížení rizika nehody při záměně pedálů zahrnulo v roce 2018. Nově navíc JNCAP rozšiřuje toto hodnocení nejen na zabránění srážky s pevnou překážkou, ale také s chodci. Jde o požadavky, od kterých se chce Euro NCAP odpíchnout. Mimochodem, relativně často si pak pletou pedály i mladí začínající řidiči ve věku do dvaceti let.

O co vlastně jde?

Euro NCAP připouští, že oficiální definice toho, co to vlastně „pedal misapplication“ je, v současnosti chybí. V aktuálním dokumentu prezentujícím vývoj nárazových testů do roku 2030 ani žádnou přesnou definici tato organizace nenabízí, nicméně od roku 2026 bude kladně hodnotit ty výrobce, kteří do svých vozů instalují systém schopný „úspěšně zamezit následkům záměny pedálů“. 

Pro výrobce by to neměl být problém, protože takový systém nevyžaduje žádný další hardware oproti tomu, co je využíváno už dnes v souvislosti s přednárazovým bezpečnostním asistentem. Už i na českém trhu se aktuálně můžete setkat s automobily, které něco na způsob ochrany před záměnou pedálů nabízí. Jako příklad můžeme uvést třeba vozy Subaru. Jde o systémy, které vám neumožní rozjet se do překážky. 

Některé automobilky ale už v minulosti zašly mnohem dále, jak se můžete přesvědčit níže na videu značky Toyota. To prezentuje systém Pedal Misapplication Acceleration Control System II, který při silném sešlápnutí plynu řidiče upozorní vizuálně i akusticky a výraznou akceleraci dovolí pouze v některých případech. 

Fakt, že Euro NCAP začne oceňovat nějaký nový systém, ale ještě neznamená, že takový systém musí mít povinně všechny automobily. Čím dál bohatší bezpečnostní výbava samozřejmě zvyšuje cenu nových automobilů a na to doplácí značky typu Dacie, která chce pořád nabízet cenově dostupné vozy, a proto neodchází z testů Euro NCAP s pětihvězdičkovým hodnocením.
Reklama

Diskuze

LUKE - 27.11.2022 08:58:50
Když si někdo plete pedály v autě, nemá za volantem co dělat !!!
karel - 26.11.2022 22:59:16
Euro NCap mělo váhu když kladlo duraz na bezpecí chotcu a posadky.... Pak se obevilo nové Ncap kde podporuji EUa auta bez sistemu jako je jizda v pruzich.... ktery vypnu totalne odsoudil je pro me nezajímavy a neodstatny

Dacia Jogger papírově pohořela v testech Euro NCAP. Měření ale zjevně nebylo objektivní

Pověst nárazových testů dostává trhliny. Komisaři hodnotili nový model podle úplně jiného typu auta
12.05.2022 11:48
|
18
Reklama

Škoda zabodovala v nárazových testech Euro NCAP 2021. Bere dvě první místa

Nejbezpečnější byly ve svých kategoriích model Fabia a Enyaq iV
04.01.2022 13:41
|
3
Reklama

Řidič vs. technika: Euro NCAP otestoval úroveň jízdních asistentů u deseti aut. Tesla až šestá

Od Renaultu Clio až po Audi Q8. Které auto nabízí nejlepší kombinaci asistované jízdy a bezpečnosti?
06.10.2020 19:27
|
0

Víme, která auta byla v roce 2019 podle Euro NCAP nejbezpečnější. A samotné nás to překvapilo

Náročnými nárazovými testy prošlo vloni 55 nových aut, z nichž 41 dosáhlo na pět hvězdiček
14.01.2020 07:00
|
0

Na majitele benzinek čeká dilema. Budou si muset vybrat mezi nabíječkami, nebo benzinem a naftou

Tato poněkud zvláštní pravidla mají platit v Nizozemsku. Cílem je zrychlit instalaci nabíječek
06.06.2024 15:00
|
2

Elektromobily jako jediná budoucnost automobilů? Japonské automobilky řekly jasné „ne“

Mazda, Subaru a Toyota budou dále vyvíjet spalovací motory a na vývoji budou spolupracovat
29.05.2024 12:01
|
6
Reklama

Německo chtělo mít za šest let na silnicích 15 milionů elektromobilů. Realitou bude polovina, možná

Ambiciózní cíl Německa týkající se elektromobilů je podle odborníků zcela nereálný
20.05.2024 16:32
|
1

Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama
Autosalon TV