O co vlastně jde?
Euro NCAP připouští, že oficiální definice toho, co to vlastně „pedal misapplication“ je, v současnosti chybí. V aktuálním dokumentu prezentujícím vývoj nárazových testů do roku 2030 ani žádnou přesnou definici tato organizace nenabízí, nicméně od roku 2026 bude kladně hodnotit ty výrobce, kteří do svých vozů instalují systém schopný „úspěšně zamezit následkům záměny pedálů“.
Pro výrobce by to neměl být problém, protože takový systém nevyžaduje žádný další hardware oproti tomu, co je využíváno už dnes v souvislosti s přednárazovým bezpečnostním asistentem. Už i na českém trhu se aktuálně můžete setkat s automobily, které něco na způsob ochrany před záměnou pedálů nabízí. Jako příklad můžeme uvést třeba vozy Subaru. Jde o systémy, které vám neumožní rozjet se do překážky.
Některé automobilky ale už v minulosti zašly mnohem dále, jak se můžete přesvědčit níže na videu značky Toyota. To prezentuje systém Pedal Misapplication Acceleration Control System II, který při silném sešlápnutí plynu řidiče upozorní vizuálně i akusticky a výraznou akceleraci dovolí pouze v některých případech.
Fakt, že Euro NCAP začne oceňovat nějaký nový systém, ale ještě neznamená, že takový systém musí mít povinně všechny automobily. Čím dál bohatší bezpečnostní výbava samozřejmě zvyšuje cenu nových automobilů a na to doplácí značky typu Dacie, která chce pořád nabízet cenově dostupné vozy, a proto neodchází z testů Euro NCAP s pětihvězdičkovým hodnocením.