Tělo za miliony
Dospělých testovacích figurín tu mají osm druhů. Simulují nejrůznější postavy, čemuž odpovídá i jejich označení. Například figurína Hybrid III je 95procentní muž. Co to znamená? „Že její velikost a hmotnost kryje 95procent mužské populace a jen pět procent mužů je větších a těžších než ona,“ vysvětluje Domkář. Mají tu i 50procentní figuríny. Děti jsou čtyři podle věku od 18 měsíců až po 10 let. Umisťují se do dětských autosedaček. A nebo pro ukázku na zadní sedadlo nepřipoutané. Dramatické video, kdy umělé dítě letí proti zádům sedadla řidiče, by neměli vidět citliví rodiče.
I když figuríny vypadají pořád stejně, prošly si velmi citelným vývojem. Ještě v roce 2000 měly 56 měřících bodů, což stačilo. Dnes, po 22 letech už lze měřit 116 nejrůznějších míst. Pořádně ale také vzrostla jejich cena. Zatímco na přelomu tisíciletí vyšla jedna testovací figurína na tři miliony korun, dnes stojí třeba i 14,5 milionu. Mimochodem, jde o cenu bez daně. „Při testech se figuríny samozřejmě neničí. Mezi zkouškami je ale musíme kalibrovat, abychom pak měli správná data,“ vysvětluje Domkář.
Za dvacet let se také změnila náročnost crash testů jako takových, probíhá jich víc a zaměřují se na vícero oblastí. Podle Domkáře je ale automobilka vždy o něco napřed než evropské laboratoře Euro NCAP, které vozy testují a udělují jim podle toho hvězdičky. Dnes ve Škodě vědí, jaké budou požadavky pro testy třeba za pět let. „Dál už je to ale spíš mlha,“ směje se Domkář, ale pak s vážnější tváří dodává, že od roku 2008 vyšly všechny vozy mladoboleslavské automobilky z testů s pěti hvězdičkami. A to se během času zpřísňovaly.
V Úhlenici ale samozřejmě testují i ochranu chodců, která je také nedílnou součástí crash testů Euro NCAP. Proto tu nemají jen celé figuríny, ale třeba jen hlavu. Tou je 4,5 kg těžká koule na drátu, kterou vrhají na přední kapotu nebo čelní sklo vozu do přesně stanovených míst přesně stanovenou rychlostí. Existuje ale i simulace nohy padající na přední masku nebo stehna. „V případě chodců uděláme pro každý model asi 24 tisíc počítačových simulací a následně dvě stovky fyzických testů. Jejich výsledky jsou velmi důležité třeba i pro designéry. My je občas musíme v práci dost usměrňovat, aby auto bylo opravdu bezpečné,“ podotýká Jaroslav Urbánek, který má na starosti vývoj ochrany zranitelných účastníků provozu.