První zavřená ulice
Jaraschová k plánovanému zákazu pouze uvedla, že „lidé by to měli vědět, než si koupí další auto“. Německá média se toho chytla a třeba magazín Focus poukázal na to, že do zákazu zbývá sedm let, ale podle Spolkového statistického úřadu bylo na začátku roku 2022 v Berlíně registrováno méně než 17 tisíc elektromobilů z celkového počtu 1,24 milionu. Pokud by se zachovalo současné rychlejší tempo růstu prodejů elektroaut, jejichž podíl je v Německu aktuálně 15 procent, stejně bude v Berlíně v roce 2030 naprostá většina vozů se spalovacím motorem. Většina Berlíňanů by se tak musela dopravovat do centra hromadnou dopravou nebo na kole.
Zelení politici se v Berlíně už „proslavili“ řadou opatření na omezení automobilové dopravy, včetně částečné uzavírky ulice Friedrichstraße. Část mezi Lipskou a Francouzskou ulicí o délce zhruba 500 metrů je pro auta uzavřena, a můžou tam jen chodci, cyklisté a pochopitelně ekology podporované elektrické koloběžky, které tam mohou jezdit „rychlostí chůze“.
Zelená dopravní politika Berlína je založena na vzoru Paříže a jiných měst, která prosazují centrum bez aut nebo chtějí povolit vjezd jen elektromobilům. Často se přitom odkazují na zákaz prodeje spalovacích aut v celé EU od roku 2035. Ten se ovšem týká jen prodeje nových aut a nijak neomezuje provoz těch stávajících.