Automobilek se to týká jen částečně
Evropská komise v návrhu píše, že podle studie zaměřené na ekologické proklamace výrobců všemožných produktů byla zjištěna velká míra zavádějících tvrzení. Čtyřicet procent tvrzení typu „green“, „eco-friendly“ nebo „eco“ se v dané studii ukázalo jako nepodložených. Problém to má být údajně pro spotřebitele, kteří se pak rozhodují na základě špatných informací.
Zmíněná studie se zaměřila na 344 ekologických prohlášení vztahujících se na produkty z různých segmentů trhu, primárně na oblečení a boty, kosmetiku nebo cestování. Automobilky byly v této studii zastoupeny jen třemi procenty. Problémem je podle Evropské komise hlavně to, že neexistuje jednotná metodika posuzování „ekologičnosti“ různých produktů. Automobily jsou ale do určité míry výjimkou, protože u nich už delší dobu musí výrobci uvádět normovanou spotřebu a produkci emisí. Nicméně také automobilky v poslední době slibují interiéry vyrobené z ekologických nebo recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Podle návrhu Evropské komise by tedy i v těchto případech bylo nutné dokazovat, zda tomu tak opravdu je.
Evropská komise navrhuje zavést tzv. „systém ověřování pro doložení environmentálních tvrzení“, který budou mít na starost nezávislí ověřovatelé, uvádí Euractiv. Ten také připomíná, že zveřejnění této směrnice se očekávalo už dříve, ale problémy dělalo stanovení metodiky posuzování dopadu na životní prostředí u různých produktů napříč celým trhem. Výsledkem je metodika PEF, která zahrnuje celou životnost produktu a která se bude lišit podle konkrétního segmentu trhu. Členské státy pak mají tato pravidla uplatňovat a rozdávat sankce.