Reklama
Nová auta

Komentář: Ekologové slaví konec spalovacích motorů, lidem tím ale berou mobilitu i práci

Nová auta mohou výrazně zdražit. Evropě hrozí také zásadní zestárnutí vozového parku
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Evropský parlament a Evropská rada dosáhly dohody a definitivně schválily zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory v EU od roku 2035. Ekologové slaví, ale absolutně ignorují sociální rozměr celé věci. Bohatým přechod k elektromobilům nevadí. Reálně ale hrozí, že střední a nízkopříjmové domácnosti uvrhne toto opatření v oblasti mobility o 40 let zpátky.

Nadšení lobbysté

Podle dohody budou výrobci automobilů povinni snížit emise nově prodávaných vozů o 55 procent v roce 2030 ve srovnání s rokem 2021 a o pět let později dosáhnout 100% snížení emisí CO2. Ekologové jsou nadšeni. „Dny spalovacích motorů chrlících uhlík a znečišťujících životní prostředí jsou konečně sečteny,“ uvedla třeba Julia Poliscanová, vrchní ředitelka pro vozidla a e-mobilitu v lobbistické ekologické organizaci Transport & Environment (T&E). „Je to 125 let, co Rudolf Diesel způsobil revoluci v účinnosti motorů, ale zákonodárci rozhodli, že další kapitolu napíše čistší a lepší elektromobil,“ dodala.

Výkonný místopředseda EU pro Green Deal Frans Timmermans je rovněž nadšený: „Evropa se hlásí k přechodu na bezemisní mobilitu. Evropští výrobci automobilů už dokazují, že jsou připraveni se k tomuto kroku postavit čelem, a na trh přichází stále více a stále dostupnějších elektromobilů. Rychlost, s jakou k této změně v posledních několika letech došlo, je pozoruhodná.“

Mimo realitu

Ekologové a „zelení“ politici se ale zdají být poněkud odtržení od reality a tančí na hrobech středních a nízkopříjmových skupin obyvatel, kterým svým rozhodnutím zásadně omezili mobilitu. Bohatým přechod k elektřině nemusí nijak zásadně vadit. Elektromobil skvěle funguje, když si můžete dovolit koupit drahý model s velkou baterkou a máte rodinný dům s fotovoltaickou elektrárnou. Stejně jako pokud jste nadšenec do technologií a pořídíte si i něco levnějšího než Teslu nebo Mercedes, ale žijete v ideálních podmínkách, při kterých můžete nabíjet doma nebo v práci, jezdíte krátké trasy a na ty delší přesvědčíte sám sebe, že bude cesta prostě o něco delší, ale „na pohodu“.

Absolutně nic proti těmto lidem nemám. Je přece skvělé, když mají možnost si koupit to, co jim vyhovuje a dělá radost. Ale není to pro každého. Kdyby všichni jezdili jen na kolech, nebudou existovat nejen emise z provozu, ale dramaticky klesnou i emise při výrobě. Můžou všichni jezdit na kole? Ne.

Lidí, kterým bude elektromobil dávat smysl, bude ale určitě ještě přibývat. Typicky třeba bankovní domy můžou vybudovat nabíječky ve svých garážích i na pobočkách, elektromobily mezi zaměstnanci sdílet a vyjde jim to i ekonomicky. Provozovat rozvážkovou službu po městech bude taky vhodnější elektromobily, protože tam dává lokální omezení emisí největší smysl. Prostor pro růst na trhu tedy nepochybně je.

Máte levnější elektromobil? A mohl bych ho vidět?

Ale není to univerzální řešení. Bankovní manažer není pokladní v potravinách. Většina lidí nebydlí v rodinných domech s vlastním garážovým stáním a panely na střeše. Úsměvné jsou zatím i proklamace politiků o zlevňování elektromobilů. Podle studie trhu Centra pro automobilový výzkum (CAR) z Duisburgu, kterou citoval německý Handelsblatt, stálo 15 nejoblíbenějších elektroaut v Německu v srpnu o 14,5 procenta víc než o rok dřív. Rostou totiž ceny surovin pro výrobu baterií, s čímž výrobci nemůžou nic dělat. Větší objem prodaných aut ceny lithia nesrazí.

Ceny nových aut tak nejspíš půjdou s rozšiřováním elektromobility nahoru a vozy budou méně dostupné. Vidět je to na automobilkách, které už „dobrovolně“ oznámily postupné ukončování výroby tradičních modelů a přechod k elektromobilitě. Například Ford už nevyrábí Mondeo, místo něj je v prodeji elektrický Mustang Mach-E. Cena je o několik set tisíc korun výš. Nově oznámil i ukončení výroby modelu Fiesta. Ta se nyní v Česku prodává od 418 900 Kč. Nahradí ji nějaký levnější elektromobil? A mohl bych ho vidět?

Změnit to samozřejmě může nějaký převratný vědecký objev týkající se baterií nebo vůbec skladování energie jako takové. Technologie elektromobilů zatím zkrátka není na takové úrovni, aby mohla spalovací auta plně nahradit bez radikálních změn v oblasti mobility. Se stávající technologií povede zákaz prodeje nových spalovacích aut k radikální změně společenské smlouvy.

O 40 let zpátky

Nová auta si bude moci dovolit jen malá část těch bohatších lidí. Automobilů se bude vyrábět méně, čímž přijde o práci část lidí z nízko- a středněpříjmových skupin. Ti v lepším případě budou jezdit starými auty a i když na silnicích poroste počet elektromobilů, zároveň nastane do určité míry tzv. Havana efekt, kdy průměrné stáří vozového parku v Evropě dál poroste. Planetě to neprospěje, protože emise vyprodukované staršími auty převáží ty ušetřené při provozu elektromobilů.

Nereálný není ani jiný scénář, ve kterém se svým způsobem v oblasti mobility vrátíme o 40 let zpátky. Ekologové zjistí, že nucený přechod k elektromobilům reálné emise nesnížil, tak budou tlačit na vyšší zdanění paliv nebo různé formy zákazu provozu starých aut. Výsledkem bude, že auto nebude pro každého a sníží se mobilita obyvatel. Samozřejmě, jezdit o víkendu na chalupu nebo na rodinný výlet není základní lidské právo dané ústavou, stejně jako dojíždět za lepší nebo více placenou prací, případně navštěvovat staré rodiče. Ale klidu ve společnosti to určitě prospívá.

A to nemluvíme o tom, jak tento přechod zvládnou výrobci v Evropě. Čínským autům se dřív všichni smáli, dnes umí v Číně vyrobit elektromobil naprosto srovnatelný s tím evropským a díky tomu, že ovládají drtivou část světových zdrojů surovin a při výrobě na emise až tak nehledí, jsou jejich produkty levnější. Snadno se tak může stát, že čínští výrobci vytlačí z trhu ty evropské a japonské. Už teď totiž dává smysl pořídit si za 800 tisíc korun MG než za 1,4 milionu třeba Toyotu. Tedy pokud si chci koupit plug-in hybrid.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Ladislav - 13.11.2022 16:23:20
Elektromobilita je zkrátka nesmysl. Stačí když se podíváte na D1. A kolik procent lidí dojíždí do zaměstnání, kde dostane dvacet tisíc k výplatě. Ten si opravdu koupí elektromobil.
Berry - 10.11.2022 06:39:39
Vadí mi omezení výběru vozu, kdo chce elektro, hybrid či LPG,CNG ať si to koupí. Ale z trhu zmizela jednoduchá, lehká auta motor benzin, či diesel či elektro s malou baterii a tomu odpovídajíci cenou. Toto je jednoduché a ekologické a né 2 tunové vozy.

Od nabíječky k nabíječce, ale cenu vám nikdo neřekne. Zkusili jsme, jak se cestuje s elektromobilem

Větší baterie zajistí lepší dojezd, ale zase déle nabíjíte. Stanic je hodně, schází ovšem ty výkonné
01.11.2022 13:46
|
25
Reklama

Zjistit zbývající kapacitu baterie u ojetých elektromobilů zvládnete lépe sami než v servisu

Displej v autě ani diagnostika nejsou tak přesné jako test, který si může zkusit udělat každý sám
26.10.2022 13:24
|
4
Reklama

První elektrický Jeep slibuje dojezd 400 kilometrů. Vyrábět ho budou v Polsku a nedostane 4x4

Jeep Avenger je připravený do rušného provozu evropských měst. Má proto speciální ochranu
17.10.2022 19:45
|
2

Řidiči aut se spalovacím motorem vědomě zabírají místa elektromobilům. Ty pak nemají kde nabíjet

Už několikrát jsme se stali svědky toho, jak vůz s běžným motorem úmyslně parkoval u nabíječky
10.10.2022 14:06
|
14

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV