Expert vysvětluje, jak si elektromobily poradí s broděním vodou a zda je rizikové nabíjení v dešti
Elektromobil nemůže způsobit zkrat
Domnívat se, že by právě elektromobil mohl způsobit zkrat, je zcela mylné. Ostatně i spalovací auta jsou hojně vybavena elektronikou, musely by tak tyto obavy přecházet i na ně. Vše, kde proudí elektřina, musí být samozřejmě řádně odizolováno, což se před sjetím vozu z výrobní linky testuje.
„Zásadní rozdíl je, že pracujeme s mnohem většími elektrickými výkony – vodiči v autě protékají běžně i stovky ampér. Tyto vodiče a kontakty jsou pak chráněny i před vzdušnou vlhkostí, která by mohla způsobovat korozi. Samotná baterie je pak úplně utěsněná,“ říká Klega.
Vysoká voda nevadí, ale...
Někoho by možná napadlo, že zajet do myčky nebo si doma na zahradě ostříkat auto, bude určitě nebezpečné. Opak je ale pravdou. Stejně jako spalovací verze automobilů se i ty elektrické dají mýt bez toho, aniž by člověk došel k nějakému úrazu. „Výrobci samozřejmě nespecifikují, jakým způsobem jsou jednotlivé komponenty chráněny proti vodě. Ale obecně platí, že jakkoliv prudký déšť vozu vadit nebude. Ani průjezdy běžnými loužemi, na které na silnici narazíte,“ vysvětluje Klega.
Kdyby se elektromobily řádně netestovaly, ani se nepřihlíželo k tomu, jak dobře mají jednotlivé komponenty těsnit, asi by tato auta mohla jezdit pouze na suchých místech planety. A ne tak třeba v Thajsku nebo Austrálii. Samozřejmě se výroba aut každému trhu přizpůsobuje, ale základní věci zůstávají neměnné. Auto prostě musí něco vydržet. Jestliže vás tak napadlo, že byste mohli zkusit přebrodit řeku, možná byste si nejprve měli položit otázku, zda byste to s běžným autem rovněž zkoušeli.
„Každá automobilka umí na vyžádání říct, jak velkou má auto brodivost, elektromobily nevyjímaje. Rozdíl mezi elektromobilem a spalovacím vozem nebude. Třeba SUV Audi e-tron má brodivost 50 cm. Obecně platí, že hladina by neměla být výš než podvozek vozidla. Na autě jsou totiž i citlivější součástky, kterým by voda, obzvláště špinavá, mohla způsobit potíže. Tou jsou třeba brzdy,“ řekl expert na elektromobily. Než se tedy pustíte do nějakého pokusu s broděním, předně si propočítejte, kolik vás to bude stát.
Nabíjení v dešti je dobrodružství
„Nabíjecí stanice mají ochranu na úrovni IPx4, to je vysoká ochrana před stříkající vodou. Kontakty jsou ukryté poměrně hluboko a pár kapek na nich vůbec ničemu nevadí – spojení je přesné a voda se vytlačí ven,“ dodává expert na elektromobilitu s tím, že když máte mokré ruce, nic se stát nemůže. Ke kontaktům se nedostanete. A i kdybyste se dostali, tak zde žádné napětí není. Nabíjení se spouští až po komunikaci nabíjecí stanice s automobilem, kdy je nabíjecí kabel pevně připojený k autu. Nikdo se nemusí bát ani přeskočení jiskry. Pracujeme zde s nízkým napětím (400 V, výjimečně 800 V).
Zima je náročná stejně jako pro spalovák
První sníh se kvapem blíží. Na závěr bychom si tak mohli objasnit, co čerstvé majitele elektromobilů čeká v zimní sezoně. Samozřejmě většina věcí je podobná jako u spalovacích aut, jen trochu v jiném smyslu. Zatímco u spalováku roste spotřeba pohonných hmot, u elektroauta je to právě elektřina. „Na elektromobil jako takový vůbec zima nepůsobí. Ani na elektromotor a dokonce ani na vodiče – čím nižší je teplota, tím mají lepší vodivost. Komu zima vadí, to je baterie. V zimě nemůže podávat takový výkon a roste i spotřeba – kvůli potřebě topení a kvůli ohřevu samotné baterie,“ dodává Klega.
Zima je sice náročná pro baterii, ale technologie a vývoj už postoupily takovým tempem, že řada elektromobilů nabízí nevídané možnosti dojezdu, i v nejnáročnějším období, jakou zima rozhodně je. „Moderní elektromobily mají propracovaný termomanagement, který udržuje baterii ve správné teplotě. Ani v teplotách, kdy si benzinové a naftové motory neškrtnou, nebude mít elektromobil problém. Co možná trochu zarazí, je spotřeba topení," upozornil odborný novinář s tím, že to může být i 2 kW. Za hodinu jízdy pak topení v krutých mrazech spotřebuje 2 kWh energie, což může znamenat navýšení spotřeby o 10 až 20 procent. A tím samozřejmě snížení dojezdu.